חיל האוויר חיסל הלילה (שלישי) את ביתו של מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה בהאא אבו אל-עטא. ראש חטיבת מחקר לשעבר באמ"ן, אלי בן מאיר, התייחס בתוכניתם של בן כספית וינון מגל ב-103FM לפעולת חיסולו של בכיר הג'יהאד,  והסביר כי היו כבר מספר ניסיונות לחסל אותו בעבר."אני ניסיתי באופן אישי כמה פעמים לחסל את אל עטא במהלך השירות שלי. אל עטא הוא פעיל כבר 20 שנה ולא דמות שצצה רק בשנים האחרונות. אני חושב שאפשר לאפיין אותו בשלושה דברים: הוא איש מאוד אלים ונחוש, הצליח ליצור לעצמו מעמד של מפקד צבאי אך גם של איש עם מעמד פוליטי בתוך רצועת עזה, לכן רצועת עזה התקשתה לרסן אותו. מדובר באדם שנטוע עמוק בשטח. הוא גדל עם הלוחמים ויש לו את התמיכה שלהם".הוא היה ממקבלי ההחלטות?
"יש את ההנהגה בחוץ ויש כמובן את ההשפעה האיראנית אך בתוך הרצועה מעמדו כאיש מוביל היה מאוד משמעותי. זה מישהו שיצר לעצמו הילה ודי בצדק".

מה הכוונה 'איש מאוד אלים'. שמעתי בשנה האחרונה שהוא הפך להיות מעין ישות עצמאית שקובעת לעצמו את ההחלטות.
"כל מפקד של ארגון טרור נתון לאילוצים אך הוא היה מוכן לקחת על עצמו סיכונים. הוא הלך על הקצה בפעילות הטרור שלו וראה את האג'נדה שלו כנכונה לארגון. השיקולים שלו היו אלה שגברו על שאר השיקולים. לכן המצרים וחמאס לא הצליחו להרגיע אותו. אין ספק שהגיע זמנו. גם בעמוד ענן וגם בצוק איתן הוא היה על הכוונת".

מה יכולות של הג'יהאד האסלאמי ומה צפוי לנו?
"לג'יהאד יש יכולות דומות לשל חמאס אך ללא הכמויות של חמאס. עדיין מדובר בכמות גדולה של אלפי רקטות וגם יכולות לא רקטיות כמו ירי צלפים, שיגור רחפנים ועוד. היכולות האלה מאפשרות לו לנהל איתנו מספר ימי קרב לא קצרים".

אחד כמו בהאא ידע שזמנו קצוב? אנשים כמוהו חיים ביום יום מתחת לאדמה?
"אין ספק שבתקופה האחרונה בה צה"ל לא עשה סיכולים ממוקדים מנהיגי הטרור הרגישו יותר טוב. יכול להיות שזה היה מתוך כוונה להרדים אותם".

סינוואר הסתובב חופשי על הגדר בימי שישי. עכשיו זה משתנה.
"נכון. בהאא ידע שמחפשים אותו, גם המצרים הזהירו אותו".

בעשרה ימים האחרונים העבירו לו מסרים בניסיון לומר לו לעצור לפני שיהרגו אותו.
"נכון. הוא התעלם מהמסר ובאמת הייתה כאן הזדמנות לחסל אותו. צה"ל חיכה לסיטואציה בה לא יהיו הרבה הרוגים במבנה".

לסיום, מה אתה מעריך שצפוי לנו כעת? הג'יהאד ימשיך להגיב?
"ישראל אומרת בצורה ברורה שהיא לא רוצה סבב נוסף. אם חמאס לא יצטרף ישראל לא תרחיב את הפעולה. השאלה אם חמאס יצליח לעמוד בלחץ ויישאר על הגדר. אם חמאס יצטרף לא תהיה ברירה. צה"ל לעת עתה לא תוקף אווירית כדי לאפשר לחמאס לא לפעול, אך המבחן הוא עד כמה יצליח לעמוד בזה".