המשטרה חשפה היום (רביעי) את תיעוד המעצר של שני פעילי דאעש, אחמד ג'עביס בן ה-21 ובאסל עבידאת בן ה-19, במהלך חודש אוקטובר, זאת לאחר הגשת כתב האישום נגד השניים בגין חברות בארגון טרור ואיסור פעולה ברכוש טרור. השניים תכננו לבצע פיגוע בירושלים במהלך יום העצמאות. 


בליל ה-28 באוקטובר השנה פשטו עשרות מסתערבי משמר הגבול ולוחמי מג"ב על שני בתים במקביל בכפר ג'בל מוכבר. "זו הייתה פעילות מתוכננת מראש, המידע אודות מיקומם של הנאשמים היה ברשותינו וברגע שהתנאים הבשילו הפעלנו כוחות מסוערבים וגלויים למעצרם במקביל בשני בתים שונים בכפר", הסביר קצין המסתערבים של מג"ב שפיקד על הפעילות.
 


מפרסום עיקרי כתב האישום על ידי פרקליטות מחוז ירושלים, עולה שהנאשמים שחברים בארגון הטרור דאעש, פעלו ביחד ולחוד כדי להזדהות, לתמוך ולהצטרף לארגון הטרור בדרכי פעולה שונות. בספטמבר 2019, שוחחו השניים על אפשרות לבצע פיגועי טרור רצחני במוקדים שונים בעיר ירושלים או בבסיס צבאי באזור בקעת הירדן, במטרה להרוג כמה שיותר יהודים בשם המדינה האסלאמית.

ג'עביס ועבידאת שוחחו על האפשרות שירכשו נשק לצורך ביצוע פיגוע ירי במהלך אירוע המוני בירושלים ברחבת העירייה בכיכר ספרא ובבריכת הסולטן במהלך חגיגות יום העצמאות, במטרה להרוג כמה שיותר יהודים. לחלופין, במקרה שלא יוכלו להשיג נשק, שוחחו על האפשרות לבצע פיגוע דקירה.

בנוסף לכך, בין 2016 ל-2019 גלשו השניים באתרי אינטרנט שונים העוסקים בפעילות הצבאית, הדתית והפוליטית של דאעש, ואף צפו בסרטוני הדרכה והחזיקו בחוברות הדרכה המלמדים כיצד ליצר חומרי נפץ ורקטות. במהלך חודש יוני 2019 אף ניסה עבידאת להצטרף לכוחות המדינה האסלאמית בסיני, אך משטרת הגבולות בירדן מנעה ממנו לחצות את הגבול מירדן לסיני. כחלק מפעילותו במסגרת חברותו בארגון הטרור, גייס ג'עביס סכום של כ-2,000 שקל והעבירו באמצעות אדם נוסף לדאעש.
מהמשטרה נמסר כי "היחידות המיוחדות של משטרת ישראל לרבות של משמר הגבול ימשיכו לפעול ביצירתיות ובנחישות יחד עם כל ארגוני הביטחון במטרה לסכל טרור ולשמור על חייהם של אזרחי ישראל בכל רחבי הארץ".