החיסול האמריקאי בבגדד של מפקד כוח קודס האיראני והאיש החזק בטהרן, קאסם סולימאני, טרף מחדש את הקלפים במזרח התיכון וכעת במערב מצפים לתגובה האיראנית בשבועות הקרובים. פרשן חדשות 13, צביקה יחזקאלי, בירך הבוקר (שישי) על החיסול בתוכניתו של ניסים משעל ב-103FM.

"אני שמח שמישהו שמע בעצתי", אמר הבוקר יחזקאלי, והדגיש: "זו לא הייתה ישראל - זה היה טראמפ, שבסופו של דבר דפק על השולחן ואמר 'לא עוד'. סולימאני הוא האחראי להתפשטות האיראנים במזרח התיכון מזה עשור, זה אותו אדם שבנה צבאות שלמים בתוך מדינות בלבנון, בסוריה, בעיראק ובתימן - וזה האדם שמקרב ולופת את כל מדינות ערב בצבת השיעית. לדעתי, הוא הדמות הפוליטית־הצבאית הכי חשובה באיראן אחרי חמינאי, אם לא שווה ערך לו. לכן זה היה אך צפוי שמי שרוצה לעשות סדר יצטרך להתחיל בראש שלו. העבודה לא הסתיימה - ראש הנחש ירד אבל זה לא הורג את כל הנחש. יש מזרח תיכון אחר שמשאיר קאסם סולימאני בעשור הבא. זה מזרח תיכון שמציב בפנינו אתגרים - ולא סתם אתר החרמון נסגר. ישראל יודעת שאנחנו ממש קרובים לאיראנים, בגבול הצפוני שלנו עם סוריה ואפילו בעזה שגם אותה הוא טיפח. לא פשוט".

אין ספק שאיראן תגיב.
"נכון, אבל תראה - יש תגובה ויש תגובה. אני אזכיר לך שגם נסראללה עלה על בריקדות כשישראל עשתה לו את מתקפת הרחפנים, על פי פרסומים זרים, ובסוף הוא ירה לעבר רכב שחרג מנהלים ונסגר העניין. כל השאלה אם האיראנים רוצים כעת לסגור עניין או לפתוח עניין. הסיפור שלהם עם ארה"ב הוא מורכב. אל תשכח שהאיראנים עכשיו אחרי כמה מתקפות מאוד רציניות, בהן מתקפת הכתב"מים בסעודיה, גם מול מטרות אמריקאיות. עכשיו השאלה אם הם ירימו להבות ולאן זה יתפתח. אני לא רואה את האיראנים עכשיו, ללא קאסם סולימאני, עם המצב הכלכלי בתוכם, הולכים על משהו גרנדיוזי כמו מלחמה כוללת. תהיה תגובה, נכון, ופה תיבחן ארצות הברית. היא תיבחן בתגובה השנייה. לחסל את סולימאני זה ראשוני, חזק, מפתיע ודרמטי - אבל השאלה איך אתה מתחזק את הקווים החדשים של הגבול החדש שקבעת. נחכה לתגובה האיראנית, בטוח תהיה כזו, זה ברור. איראן בהחלט תגיב".

זירת החיסול של קאסם סולימאני. צילום: רשתות ערביות

ולזווית הישראלית - הם יכולים לצרף אותנו לרשימת הנקמות שלהם?
"אני חושב שבאופן אוטומטי אנחנו באותו צד של האמריקאים. היו דיווחים, אגב, לפני כמה חודשים שישראל חפרה מנהרה מתחת למסגד שבו אביו של קסאם סולימאני היה מתפלל, והוא היה אמור להגיע לאזכרה שלו. על פי אותם דיווחים איראניים, במנהרה שנחפרה מתחת לכיסא שעליו אמור היה לשבת סולימאני, היו אמורים להיטמן כ־500 ק"ג חומר נפץ. גם ישראל ניסתה לשים עליו את היד, אבל לדעתי, לא היה אומץ בישראל לעשות את זה. צריך להזכיר שלראש הממשלה נתניהו יש טראומת חיסולים. אבל ישראל כן נכנסת למעגל, לשאלתך, ולכן אנחנו בסוג של כוננות".

אתה מעריך שהאיראנים ינסו לנקום גם ביעדים ישראליים?
"אני מאמין שהאיראנים ישימו אותנו בבנק המטרות שלהם. מתי ואיך זה יקרה? אינני יודע. יש פה משהו גדול אבל יש גם משהו מעודד - אין פה את המוח של סולימאני. זה אדם שקידם את הפרויקט השיעי הצבאי במזרח התיכון להישגים שאף אחד לא זוכר - ולכן הם גם צריכים לשקול את זה. התגרויות פה ושם יש לנו. גם החיסול של מורנייה ושל יאסין לא ננקמו, לכן אנחנו נכנסים לתקופה ארוכה של המתנה וכוננות מפני התגובה האיראנית - וישראל כבר נערכת באופן כזה או אחר לתגובה האיראנית, אל תשכח שלסולימאני יש אנשים שעושים את דברו בעיראק, בסוריה ובלבנון, אבל עכשיו האיראנים רק עסוקים באיסוף החלקים, תרתי משמע".

אמרת לי פעם שהוא גם חביבו של המנהיג הרוחני.
"בוודאי. אני חושב שהוא שווה ערך לחמינאי. אגב, הוא נשיא איראן בפועל. ארה"ב חיסלה למעשה את נשיא איראן הצבאי והפוליטי בו זמנית. אין ספק, ברמה של עלי חמינאי".