נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחח הלילה (חמישי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי הודעה של הבית הלבן, השניים דנו ב"נושאים אזוריים קריטיים". בתוך כך, ארה"ב העבירה מכתב לאו"ם ובו נכתב כי היא מוכנה לפתוח במשא ומתן עם איראן ללא תנאים מוקדמים, "כדי למנוע הסלמה".

במכתב שנשלח למועצת הביטחון באו"ם, הצהירה שגרירת ארה"ב באו"ם, קלי קראפט, כי פעולת החיסול של קאסם סולימאני הייתה פעולת הגנה עצמית. בנוסף, ציינה כי המעצמה צפויה לנקוט פעולות נוספות במזרח התיכון במידת הצורך על מנת להגן על האינטרסים שלה, אך הוסיפה כי ארה"ב מוכנה להתחיל בהליכי משא ומתן רציניים עם איראן, ללא תנאים מוקדמים, זאת על מנת למנוע הסלמה במצב. 

"סטירה בפנים של האמריקאים" - כך כינה המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, את מטח הטילים שנורו לעבר שני בסיסים של צבא ארה"ב וכוחות הקואליציה בעיראק, אתמול לפנות בוקר. בטהרן ציינו כי מדובר בפעולת תגמול על חיסולו של מפקד כוח קודס קאסם סולימאני, והתרברבו כי 80 חיילים אמריקאים נהרגו וקרוב ל־200 פצועים, ובנוסף נהרסו מסוקים וכלי טיס בלתי מאוישים. ואולם גורמים רשמיים בארה"ב ובעיראק הכחישו את הטענות על נפגעים.

משמרות המהפכה הודיעו כי כוחות האוויר שלהם ביצעו את הירי בשעה 1:20 לפנות בוקר, בדיוק השעה שבה חוסל סולימאני ביום שישי שעבר. טילים בליסטיים נורו לעבר שני יעדים בתוך עיראק: בסיס האוויר הגדול עין אל־אסד - מצפון־מערב לבגדד, שם שוכנים כ־1,500 חיילים מארה"ב וממדינות הקואליציה למלחמה בדאע"ש - ובסיס אווירי ליד ארביל, בירת החבל הכורדי האוטונומי.

מספר הטילים שנורו בפועל אינו ברור. בטהרן טענו: "קרוב ל־20 עמדות רגישות בבסיס עין אל־אסד נפגעו מ־15 טילים".
בריגדיר גנרל עבאס נילפורשן, סגן מפקד המבצעים של המשמרות, הכריז כי בסיס עין אל־אסד היה "מפקדה לתכנון ולביצוע של פעולות הטרור האמריקאיות" וכי ההתקפה "הרסה את מרכז הפיקוד של האויב היהיר". הוא טען שכל הטילים הגיעו ליעדיהם, אולם ברשתות החברתיות פורסמו צילומים של שרידי טילים שנפלו בשטח פתוח.

בניגוד להצהרות של איראן, בארה"ב ובמדינות הקואליציה הודיעו כי לא היו נפגעים בקרב כוחותיהם. בצבא עיראק ציינו כי 17 טילים נורו לעבר בסיס עין אל־אסד, ובהם שניים שלא התפוצצו, ועוד חמישה טילים שוגרו לעבר ארביל. ראש הממשלה עאדל עבדול מהדי טען שקיבל התרעה מוקדמת מהאיראנים והכוחות נקראו להיערך, וציין שלא היו נפגעים עיראקים או בקרב כוחות הקואליציה. גורם דיפלומטי ערבי אמר ל־CNN כי העיראקים שלחו התרעה לאמריקאים.

חמינאי הבהיר כי מדובר בתגובה על חיסול סולימאני, אולם הדגיש כי טהרן לא תסתפק בכך. "הדיבורים על נקמה ודיונים כאלה הם סוגיה אחרת. לעת עתה הם קיבלו סטירה בפניהם", אמר בנאום שהועבר בשידור ישיר. "מה שחשוב יותר בעניין העימות הוא שהפעולה הצבאית אינה מספיקה; מה שחשוב הוא שהנוכחות האמריקאית באזור תסתיים".

גם נשיא איראן חסן רוחאני הבהיר כי איראן תמשיך להיאבק על סילוקם של הכוחות האמריקאיים מהמזרח התיכון. "אתם קטעתם את ידו של סולימאני מגופו - והרגל שלכם תיקטע מהאזור", אמר. "התשובה הסופית שלנו להתנקשות בו תהיה לסלק את כל הכוחות האמריקאיים מהאזור".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שלח אמש מסר מרגיע לאחר ירי הטילים האיראניים לעבר הבסיסים האמריקאיים בעיראק. הוא ציין: "נראה שאיראן נסוגה". הוא הבהיר כי אף שהממשל שלו לא יגלה כל סובלנות כלפי התנהלותה ההרסנית של הרפובליקה האסלאמית, הוא מעוניין לסייע לאיראנים "לזכות בעתיד הנהדר שהם ראויים לו".

במשך שעות הסתפק טראמפ בתגובה קצרה בטוויטר - "הכל בסדר!"  - שפורסמה אחרי ירי הטילים, והזכיר: "הצבא שלנו הוא החזק ביותר והמצויד ביותר בעולם". חלפו יותר מ־17 שעות עד שנשיא ארה"ב התייצב מול העיתונאים וכל העולם, ולצדו סגנו מייק פנס, מזכירי המדינה וההגנה ובכירי הצבא, כדי להתייחס באופן ישיר לתגובת איראן על חיסולו של סולימאני.

עם היכנסו לחדר הצהיר טראמפ כי הממשל בהנהגתו לא יאפשר לאיראן להחזיק לעולם בנשק גרעיני, עוד לפני שהחל לדבר על האירועים בעיראק. "העם האמריקאי צריך להיות מרוצה ושמח מאוד - אף אמריקאי לא נפגע בהתקפה", אמר טראמפ. "כל החיילים שלנו בטוחים ונגרם רק נזק מינימלי. בגלל צעדי הזהירות שנקטנו, לא נפגעו אמריקאים או עיראקים". הוא אף העריך כי ההסלמה הנוכחית עומדת לקראת סיום, וכי "נראה שאיראן נסוגה לאחור".


מיד לאחר מכן, הגן טראמפ על ההחלטה לחסל את סולימאני. "במשך 40 שנה, מדינות גילו סובלנות כלפי התנהגותה ההרסנית של איראן, אבל הימים האלה חלפו. לעולם לא נאפשר לזה לקרות שוב", הדגיש. "בשבוע שעבר נקטנו פעולה החלטית, העלמנו את הטרוריסט המוביל בעולם".


טראמפ האשים כי הסכם הגרעין ה"מטופש" אפשר את פעילות הטרור של סולימאני ושל איראן וכי הכספים ששוחררו בעקבות ההסכם מימנו את ייצור הטילים שנורו לעבר הבסיסים. הוא הדגיש כי לא ינחה לתת שום הקלה בסנקציות וכי אף יטיל עיצומים נוספים בתגובה על הירי. "הגיע הזמן שגרמניה, בריטניה, צרפת, רוסיה וסין יבינו את המציאות הזו; שיעזבו את ההסכם ונעבוד יחד על הסכם שיהפוך את העולם למקום בטוח ושלו יותר, שיאפשר לאיראן לשגשג ולנצל את הפוטנציאל שלה", אמר טראמפ. הוא ציין כי יפנה לנאט"ו כדי שהברית תהיה פעילה יותר במזרח התיכון.


הנשיא האמריקאי הצהיר עוד: "הטילים שלנו חזקים, גדולים ומדויקים, אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים להשתמש בהם, ואנחנו גם לא רוצים". מקורות דיפלומטיים באירופה הביעו שביעות רצון מרוח נאומו של טראמפ, שמנעה המשך מיידי של הפעולות האלימות. הדיווחים על ירי הטילים האיראניים לעבר הבסיסים האמריקאיים בעיראק הביאו לזינוק מיידי במחיר הנפט אתמול לפנות בוקר, מחשש להסלמה נוספת בין שתי המדינות. ואולם בשעות שלאחר מכן נרשמה רגיעה במגמה. לאחר שהתקבל אישור כי משמרות המהפכה שיגרו את הטילים, עלה מחירה של חבית נפט גולמי מסוג ברנט ביותר מ־4% והגיע לכדי 71.75 דולר - המחיר הגבוה ביותר מאז 16 בספטמבר, אז נמכרה חבית תמורת 69.02 דולר. עם זה, בשעות הבאות, כאשר התברר שאין נפגעים וכי מדובר בתגובה מוגבלת, ירד מחיר החבית לרמה שנעה סביב 68.40 דולר. אחרי נאום טראמפ אמש ירד המחיר ל־66 דולר.