ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב (שבת) את היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, וטען כי הוא נמצא ב"ניגוד עניינים חריף" ולא יכול לעסוק בהקמת ועדת החסינות. רה"מ אמר בסרטון שפרסם כי רעייתו של ינון היא "פרקליטה בכירה בצוות התביעה שתפר את התיקים ההזויים נגדי", והוסיף כי "כשתפסו את ינון על חם, הוא אמר שהוא ורעייתו מעולם לא דיברו על התיקים שלי. הם חושבים שאנחנו טיפשים?".

"אני רוצה לספר לכם מה תראו בימים הקרובים עד הבחירות", אמר ראש הממשלה. "כחול לבן יודעים שהם לא יכולים לנצח אותנו. מול ההישגים האדירים שהבאתי למדינת ישראל בעשור הטוב ביותר בתולדותיה אין להם מה להציע. הם התנגדו להוצאת הגז, אנחנו הוצאנו את הגז ואנחנו נזרים מליארדים לקשישים, לבריאות, לחינוך. הם התנגדו למאבק שניהלתי נגד הסכם הגרעין עם איראן. אני נאבקתי וארה"ב יצאה מההסכם. הם דגלו בעקירת ישובים ואני הבאתי הכרה אמריקאית בירושלים, ברמת הגולן, בחוקיות ההתיישבות. המעשים שלנו ניצחו, התיאוריות שלהם קרסו".

עוד אמר נתניהו, כי "הם גם רוצים שנשכח שרק לפני חודשיים הם ניסו להקים ממשלת מיעוט עם אחמד טיבי ועם איימן עודה. ועכשיו כשאנחנו על סף צעדים היסטוריים נוספים שאני עובד עליהם הם עסוקים רק בדבר אחר - רק לא ביבי, וכדי לממש את זה הם ממציאים כללים וחוקים חדשים: רק לביבי. חוקי ביבי. לא מעניין אותם שהיועמ"ש של הכנסת נמצא בניגוד עניינים חריף. רעייתו היא פרקליטה בכירה בצוות התביעה שתפר את התיקים ההזויים נגדי. מצד אחד היא תובעת אותי, ומצד שני הוא מכריע בהגנה שלי. הבנתם?"

"נסו לדמיין רגע את ההפך, שרעייתו לא הייתה פרקליטה בכירה בצוות התביעה נגדי אלא פרקליטה בכירה בצוות ההגנה שלי. היו אומרים מיד שזה לא רק ניגוד עניינים חריף, זה מרמה והפרת אמונים בנסיבות מחמירות, תיק 5000. כשתפסו אותו על חם על ניגוד העניינים הזה, מה הוא אמר? הוא אמר שהוא ורעייתו מעולם לא דיברו על התיקים האלה. אתם מאמינים לזה? התיק המפורסם ביותר של תולדות המדינה ששניהם עוסקים בו והם מעולם לא דיברו על זה. הם חושבים שאנחנו טיפשים?"

לסיום אמר נתניהו: "אני אגיד לכם את האמת: לא אכפת להם. הם איבדו את הבושה. כשהמטרה היא להפיל את ממשלת הימין בראשותי, כל האמצעים כשרים. שלא תטעו, בשבועות הקרובים כחול לבן יתעסקו רק בזה כי אין להם שום דבר להציע מול ההישגים הכבירים שלנו. אז אם זה כל מה שיש להם להציע, שיהיה להם לבריאות. אנחנו נמשיך בעשייה ואנחנו ננצח".

אתמול דווח ב"אולפן שישי" של חברת החדשות כי היועץ המשפטי של הכנסת צפוי לאשר מחר כי יש להקים ועדה שתעסוק בחסינות נתניהו ללא יכולת התערבות של אדלשטיין. על פי הדיווח, אדלשטיין יאמץ את החלטתו של ינון תוך כדי הבעת מחאה. ההערכה היא שדיוני החסינות יובילו לכך שבקשתו של נתניהו תידחה עוד לפני הבחירות.

יחד עם זאת, גם במקרה שאדלשטיין יוכל להטיל וטו על הקמת הוועדה, בכחול לבן מתכוונים להתחיל ביום ראשון בכל מקרה את ההליכים להקמתה. אם היועמ”ש יקבע כי ההחלטה לכנס את הוועדה כדי לדון בחסינות נתונה בידי אדלשטיין, שמצדו ישתמש בסמכויותיו כדי להטיל וטו על כינוס הוועדה, בגוש המרכז־שמאל מאיימים לפעול להדחתו באמצעות כינוס מליאת הכנסת לצורך בחירת יו”ר חדש. המיועד לתפקיד הוא ח”כ מאיר כהן מכחול לבן.  

יצוין כי אדלשטיין מכהן כיו”ר זמני בגלל פיזור הכנסת וההליכה לבחירות. הכוונה היא לבחור יו”ר קבוע, ולשם כך מספיק רוב רגיל במליאה. במקביל מתכוונים בעבודה־גשר לעתור לבג”ץ נגד אדלשטיין, אם יטרפד את הקמת ועדת הכנסת כדי שתדון בחסינות נתניהו.

יו”ר ישראל ביתנו ח”כ אביגדור ליברמן התייחס ביום חמישי לשאלה אם ייתן יד להחלפת יו”ר הכנסת אם לא תוקם ועדת הכנסת ואמר: “כל מה שצריך לעשות כדי שהיא תקום, נעשה. תפקיד יו”ר כנסת זה תפקיד ממלכתי ולא מפלגתי. והיה ולא ינהג כך, נפעל בהתאם”. 

בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

בסביבת יו”ר הכנסת אומרים כי הלחץ הפוליטי לא ישפיע עליו. כמו כן, גורמים בליכוד העריכו שלשום כי “אדלשטיין יעמוד על שלו גם במחיר ההדחה”. בינתיים בליכוד שוקלים לעתור לבג”ץ כדי למנוע את כינוס ועדת הכנסת לדון בחסינות נתניהו - אם וכאשר תתקבל החלטה כזאת. 

בתוך כך שב יו”ר סיעת הליכוד חה”כ מיקי זוהר וקרא לינון למשוך את ידיו מכל עיסוק בסוגיות הקשורות לחסינות נתניהו בשל טענה ל”ניגוד עניינים”. עו”ד ינון דחה מכל וכל את הטענות שהשמיעו כלפיו בליכוד, אולם זוהר, במכתב תשובה ששלח לינון, שב על עמדתו כי מדובר בניגוד עניינים. “הטענה שלי לניגוד העניינים בעינה עומדת, והובהרה אף יותר בימים האחרונים. פעלת בניגוד לחוק יסוד: 'השפיטה', והתעלמת לחלוטין מהעובדות שהדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הוכרע מראש וצפוי להתקיים אך ורק לצרכים פוליטיים. עוד לא מאוחר לתקן את העוול הנורא”, כתב.