משה גרינבלט, רכז 'עוצמה יהודית' בן ה-22 שנדקר אמש בידי מחבל בציר המתפללים בקריית ארבע, באזור חברון, שוחח הבוקר (ראשון) עם אילה חסון ב-103fm וסיפר על התחושות הקשות. לדברי גרינבלט, במהלך האירוע "אנשים מסביב עמדו, הסתכלו ולא התערבו".

"אני עוד בבית חולים", סיפר רכז 'עוצמה יהודית'. "הכאב הוא יותר נפשי מאשר פיזי. זה עלבון כזה. ללכת במקום בטוח, ללכת עם חברה שלי מבלי שאצטרך להסתובב אחורה או משהו כזה".

ספר לנו מה קרה שם.
"חברה שלי ואני התארחנו בקריית ארבע ותכננו לבצע תפילה במערכת המכפלה. הלכנו דרך ציר המתפללים, שלכאורה היא דרך מאובטחת, המקום היה יחסית ריק. לפתע קיבלתי מכה בגב, ובהמשך הבנתי שמדובר בדקירה. הסתובבתי והמחבל ניסה להוציא את הלהב אך נותר עם חצי סכין ביד. התחלתי להיאבק איתו ונפלתי על הרצפה. הוא רק לכיוון חברה שלי והתחיל להכות אותה, הוריד לה סטירה ואני רצתי אליה".

כשחצי סכין נעוצה לך בין השכמות.
"כן. היה שם עוד בחור שהמשיך להיאבק איתו אחרי שאני וחברה שלי רצנו. צעקנו אבל אף אחד לא שמע. היו הרבה יהודים שפשוט עמדו והסתכלו כשאף אחד לא בא לעזור".

אתה אומר כאן דברים קשים. שראו שקרה משהו ואף אחד לא התקרב.
"כן. אני עם חצי סכין בגב, צועק 'חייל חייל', ורק בחור אחד בשם מאיר לפיד רב עם המחבל. היו כמה גברים ונשים שפשוט עמדו, הסתכלו ולא התערבו. הם לא קראו לאף אחד. שום דבר".

אתה מדבר על אנשים שגרים בחברון.
"נכון. לא יהודים".

מה חשבת? שהם ימחאו לכם כפיים? הם רואים בכם נטע זר שמה.
"חשבתי שתהיה הרתעה. כשבן אדם רואה מישהו נפגע הוא לא יוכל להעלים עין".

איפה אתם גרים בארץ?
"אני מירושלים וחברתי קרן גרה בצפת"

היא נפגעה פיזית או רק סובלת מחרדה?
"היא קיבלה ממנו כמה מכות יבשות. הנס הגדול שהוא ניסה לשלוף את הסכין ממני והיא נשברה".

אתה זיהית מי המחבל?
"הוא הגיע מאחורה. היה פחדן מכדי להתמודד איתי. עם סכין בגב קשה להתמודד".

היית חמוש?
"לצערי לא".

שירתת בצבא?
"לא. אני בחור ישיבה. לא חשבתי שאני צריך להיות חמוש כי יש שר ביטחון שאמור לדאוג לביטחון. בשנים האחרונות בציר המתפללים יש עשרות פיגועים. יש שר ביטחון שאומר שהוא ידאג והוא יעשה, איך אפשר להמשיך בלי שום הרתעה? עוד כמה שנים הוא ישתחרר מתפקידו ואנחנו נמשיך בטראומות שלנו".

אתה קשור לגוף פוליטי כלשהו?
"כן. אני רכז במפלגת עוצמה יהודית".

הבנתי. אז אתה עם איתמר בן גביר וכועס על בנט שלא הכניס אותו למפלגה.
"אנחנו כועסים על מי שאחראי למחדל. זה לא משנה אם הכניס אותו או לא. אמרו שעושים שינויים. הוא אמר שהוא קיצץ את הקצבאות של המחבלים".

את השנאה אי אפשר לקצץ. אתה לא מצפה מבנט שיאבטח את הציר בגופו.
"צריך לבדוק שתהיה הרתעה".

אנחנו מאחלים לך רפואה שלה ומלאה. תודה ששוחחת איתנו.