עסקת המאה של טראמפ עומדת בפני פרסום ועל פי הדיווחים היא כוללת התייחסות חיובית להחלת ריבונות ישראלית על חלק מהשטחים ביהודה ושומרון ועל היישובים היהודים באזור. בראיון ל-103FM התייחס ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, ליתרונות והחסרונות מבחינת המתנחלים הקיימים בהצעה ועל ההזדמנות ההיסטורית.  

בחלומות הכי ורודים לא חלמת לקבל הצעה אמריקנית כזו. 
"אין ספק שיש בהצעה הזו גם דברים טובים מאוד, למשל אמירה ברורה על החלת הריבונות על היישובים, זה דבר היסטורי וחשוב. אם כי אנחנו קצת התבלבלנו ביממה האחרונה, הממשלה שלנו יושבת בקריית הממשלה בירושלים ולא בקפיטול בוושינגטון, וגם מנחם בגין כשהחיל ריבונות על רמת הגולן, לא שאל את האמריקנים, וכתוצאה מהמשבר הזה גם בוטל ההסכם הביטחוני שבין ישראל לארצות הברית".

אז מה אתה רוצה להגיד בזה?
"מה שאני רוצה להגיד זה שלצד השמחה הגדולה שיש על האמירה של המעצמה החשובה בעולם, הכדור נמצא בכלל בירושלים. ממשלת ישראל יכולה להחיל את הריבונות עם ההסכמה של האמריקנים ובלי ההסכמה שלהם. אין ספק שזו רוח גבית מאוד חשובה, ולכן אני אומר שמצד אחד צריך לשמוח, ומצד שני ההחלטה היא אצלנו, אנחנו מדינה ריבונית".

אתה בעד התוכנית הזאת או לא?
"אני חושב שיש בה חלקים טובים, שצריך לקבל את הרוח הגבית ולאמץ - יחד עם זאת, בימים שנותרו עד להצגת התוכנית, אני חושב שעל ראש הממשלה ועל הממשלה שלנו להבהיר להם, שאנחנו בפירוש לא נקים פה מדינת טרור על 70% מיהודה ושומרון, כמו שמתפרסם. אנחנו לא נפקיר יישובים שיישארו בתוך מובלעות, בתוך מדינת טרור. לא נביא אדמות נוספות כשראינו כמה דם קיבלנו. אני חושב שצריך להודות לאמריקנים על ההכרה בזכותנו על ארץ ישראל".

אני לא מאמין למה שאתה אומר. אם קראת את הדברים - ההצעה שתהיה להם מדינה פלסטינית תלויה בכל כך הרבה תנאים, הכרה בישראל כמדינה יהודית, פירוז עזה, פירוז החמאס, הכרה בירושלים כבירת ישראל, ואתה יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, לא חוטף את זה
"אני חוטף כל דבר שטוב למדינת ישראל, וכל סעיף שהוא לא טוב, אני חושב שצריך להתווכח עליו ולומר שהוא איננו מקובל, וכן, להקים מדינת טרור ב-70% מיהודה ושומרון - זה לא מקובל, חד משמעית".

למה 70%? התוכנית הזאת מוסיפה לישראל עוד 40% משטחי C
"אנחנו לא מכירים את התוכנית. אם היא מחייבת אותנו להצהיר או לומר שאנחנו נתמוך בהקמה פלסטינית על 70% מלב המולדת".

בתנאים האלה שקראתי לך.
"בסדר, מה זאת אומרת. קודם כל, אני חושב שהתנאים האלה לא כל כך מעשיים לביצוע, במילים עדינות. אני חושב, כמו שאמרתי, שזאת תוכנית טובה, אבל אני רוצה לחדד, אני חושב שממשלת ישראל צריכה לומר שאנחנו לא נסכים למדינת טרור בלב ארץ ישראל. עכשיו אפשר להגיד טקטיקות כאלה וכאלה, אבל אסור לנו בוודאי להסכים לעיקרון, כי אנחנו מכירים את הדינמיקה במזרח התיכון, עוד שנה-שנתיים שוכחים מהתנאים ונשארת ההסכמה העקרונית, כמו הסיפור הידוע על ברנרד שו, אני מניח שאתה מכיר, שאמר לגברת, 'הסמכנו על העיקרון, עכשיו רק השאלה של המחיר'".

אבל יוסי אתה שוכח שאתה לא לבד במשחק הזה, יש את האמריקנים ואירופה והפלסטינים. תפסת מרובה לא תפסת. 
"תראה, התוכנית היא מאוד טובה. אני יכול לומר לך שאני גם מסכים עם מה שאמרת, שאנחנו לא לבד, למרות שאנחנו מדינה ריבונית, גם אשכול לא שאל את האמריקנים לפני, אבל אנחנו צריכים לשאוף להסכמה וזה דבר חשוב ומבורך מאוד. אני יכול לומר לך שאני ביומיים האחרונים, אגב עוד לפני פרסום התוכנית, כי הגיעו אליי ולעוד כמה חברים, הפרטים שפורסמו אתמול, אני בקשר עם גורמים בכירים מאוד בארצות הברית, עם גורמים אוונגליסטים שתומכים במדינת ישראל בכל הכוח וגם בטראמפ, ומה שאמרתי לך - אני אומר להם, תדע לך שיש קשב. אני חושב, מתוך זה, שאנחנו לא צריכים לעשות כל מה שארצות הברית אומרת, גם כשאנחנו רוצים לתאם ולהגיע להבנה, אפשר להשפיע, ולהציב קווים אדומים ברורים".

על התוכנית הזאת יש לך עוד קווים אדומים?
"אני חושב שכל בר דעת, אחרי 20 ומשהו שנה מדממות של אוסלו, אגב לא רק ליהודים, גם לערבים, מבין שהפרדיגמה של נסיגה, והקמת מדינה, בוודאי שמסכן את עצם קיומה של מדינת ישראל. רק שלשום נחתו בנתב"ג כל כך הרבה מנהיגים מכל העולם, דבר מדהים. ואני פרסמתי בפייסבוק שלי תמונה מפדואל של מסלול ההמראה והנחיתה בנמל התעופה, וכתבתי בפייסבוק, 'רק מדמיין, שחלילה היו מצליחים להקים פה מדינה פלסטינית', ואתה יודע מה, לא אבו מאזן, הוא היה משחק אותה, הוא היה עסוק בלראות את המונדיאל, פלג סורר כלשהו היה יורה 2 טילים ומוריד נשיא אחד ו-2 מלכים, מה היה קורה למדינת ישראל? וזה לא קורה כי במקום שתהיה מדינה פלסטינית, יש שם את היישוב פדואל עם 400 משפחות, מכינה קדם צבאית, וקולטים עולים חדשים".

אתה אומר שממשלת ישראל יכולה להחליט עצמאית על החלת הריבונות, בלי הסכמת האמריקנים. אז למה היא לא עשתה את זה? נתניהו נמצא בשלטון מעל 10 שנים. מי הפריע לו לספח ולהחיל ריבונות על יהודה ושומרון?
"קודם כל אתה צודק. אני חושב שבנימין נתניהו ראש ממשלה מצוין, אני גם תומך בו, הוא טוב למדינת ישראל, אבל איך אומרים, עדיף מאוחר מלעולם לא. וטוב שראש הממשלה החליט לאמץ את הדבר הזה. שבאמת אין עם שיש לו קשר למולדתו כמו היהודים לארץ ישראל. כשהייתי לפני חודשיים בכנס של הפרלמנט האירופי ונאמתי שם, אז אמרתי להם, 'מה זה יהודה ושומרון? מה זה יהודי? יהודי זה יהודה'. שאלתי אותם, 'איך יהודי יכול להיות כובש ביהודה?' והם התפוצצו מצחוק ואמרו לי 'אתה צודק'.

"אז זה שבנימין נתניהו באמת עושה את זה אחרי כל כך הרבה שנים ולא לפני כל כך הרבה שנים, זאת שאלה טובה - אבל עדיף מאוחר מלעולם לא, ואנחנו צריכים לחזק את ראש הממשלה, עם הסכמה של טראמפ, בלי הסכמה של טראמפ, עם הסכמה של אבו מאזן ובלי הסכמה שלו, צריך להכריז ריבונות על כל מרחבי ההתיישבות כי זה שלנו, פשוט הארץ שלנו".