האסטרונאוטית ג'סיקה מאייר חשפה היום (חמישי) את חליפת החלל נגד קרינה של חברת הסטארט-אפ הישראלית "סטמרד". מדובר בצעד נוסף לקראת ניסוי ראשון של החליפה בתנאי חלל, וזו היתה הפעם הראשונה בה דגל ישראל התנוסס על חליפה בתחנת החלל הבינלאומית. כזכור, חליפת המגן מפני קרינת חלל, שפותחה על ידי "סטמראד" במימון סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, שוגרה בנובמבר האחרון לתחנת החלל הבינלאומית. 

החברה פיתחה חליפת מגן שמתאימה לאסטרונאוטיות וזאת כי לנשים יש יותר סיכוי להיפגע מקרינה מסכנת חיים בחלל. במסגרת הניסויים בתחנת החלל הבינלאומית, שלוש אסטרונאוטיות אמריקאיות צפויות ללבוש את החליפה בתנאי הכבידה של תחנת החלל למשך פרקי זמן משתנים ובמהלך פעילויות שגרתיות, וכך יבדקו את יעילותה. בהמשך, היא תשוגר על גבי החללית אוריון של נאס"א, שם יתקבלו נתוני אמת על יכולתה להגן מקרינה. 

צילום: ג'סיקה מאיר, נאס"אצילום: ג'סיקה מאיר, נאס"א

צילום: ג'סיקה מאיר, נאס"אצילום: ג'סיקה מאיר, נאס"א

שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס בירך ואמר: "אנחנו שוברים שיאים של פעילות, יצירה ויוזמה ישראליות בכל תחומי המדע והטכנולוגיה. התמונות מתחנת החלל הבינלאומית מגיעות בדיוק בשבוע שבו אנחנו מציינים את שבוע החלל הישראלי. אני גאה במפתחי חליפת החלל הישראלית הראשונה שהערב כולנו רואים אותה ואת דגל ישראל שעליה - גם בחלל. משרד המדע והטכנולוגיה בראשותי ימשיך לתמוך בלימודים, בחקר החלל ובשאר היוזמות המביאות לכולנו גאווה ישראלית לאומית ובינלאומית".

ד"ר אורן מילשטיין, מנכ"ל ומייסד חברת "StemRad" הוסיף כי "אין דבר משמח יותר מלראות את דגל ישראל מתנוסס בתחנת החלל הבינלאומית ועוד בשבוע החלל הישראלי. במלאת 17 שנים ללכתו של אילן רמון, אנחנו כל כל גאים להציג בפני העולם תרומה יחודית של מדינת ישראל להגנה על בריאותם של אסטרונאוטים".

אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה ציין כי "היום הוצאה חליפת החלל הישראלית מאריזתה על יד האסטרונאוטית ג'סיקה מאיר. החליפה, אשר פותחה בעזרת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, נשלחה לתחנת החלל לצורך ביצוע ניסויים ארגונומיים על ידי האסטרונאוטיות הנמצאות שם. שלב זה מהווה עוד צעד במסע להפיכתה למוצר חיוני במסעות המאוישים לחלל. אין סמלי מכך שהאירוע התרחש בשבוע החלל הישראלי אשר נערך לזכרו של אילן רמון האסטרונאוט הישראלי הראשון".