מה עושים כאשר יהודי המתגורר במדינת אויב מבקש משלוח של תשמישי קדושה, כדי שיוכל לקיים מצוות כדת וכדין יהודי? יהודי כזה, בשנות ה-40 לחייו, שהקשר אתו מתקיים מזה מספר חודשים, בעיקר באמצעות לימוד תורה בחברותא והשתתפותו בשיעורי תורה וירטואליים, החליט לעשות צעדים מעשיים כדי לשוב ליהדותו, ובמסגרת זו ביקש לקבל לידיו תשמישי קדושה. 

מדובר באדם אמיד שבינתיים לא מתכוון לעזוב את המדינה בה הוא מתגורר, ומכאן עלה הצורך לשגר אליו את חפצי הקדושה כדי שיוכל לנהל את חייו מכאן ואילך כיהודי כשר. אפיזודה מעניינת נוספת בסיפור הזה, היא עובדת נישואיו של אותו יהודי ליהודייה מקומית שמשפחתה הסתירה את זהותה מסביבתה, ולזוג שני ילדים.

פעיל יד לאחים מסביר על תשמישי הקדושה. קרדיט: יד לאחים

הדבר היחיד שידעו בני הזוג עוד מילדותם, היה שהם יהודים ועליהם להתחתן רק עם בני עמם. "חוץ מהרצון הגדול שלי לקיים מצוות, אני רוצה לחנך את ילדי בבית שמתנהל לפי התורה. גם אם זה קשה ודורש משחק של חיים כפולים, חשוב לי שיגדלו כיהודים" כתב האיש לפעיל יד לאחים עימו הוא עומד בקשר, בשפה הערבית כמובן, כשקיבל את ההודעה על יציאת המשלוח לדרכו.

כיוון שבאותה מדינת אויב נעשו כמה זעזועים בחודשים האחרונים, הכוללים הפגנות ואי-סדר ברחובות, לצד אי וודאות באשר לעתידה, ביקש אותו יהודי לשלוח אליו כמה שיותר תשמישי קדושה במשלוח אחד. לדבריו "אין לדעת מה ילד יום, וכדאי שאקבל הכול יחד. אם המשלוחים יחולקו לכמה, ייתכן שהמצב הסוער יביא לכך שחלקם לעולם לא יגיע אלי". משכך, נארזו ונשלחו עבורו השבוע תפילין, מזוזות, כיפה, טלית גדול, חמשה חומשי תורה, סידור תפילה, ספר התניא ואפילו שופר.

הפריטים שוגרו למדינה באירופה שם הם יקלטו על ידי פעיל של יד לאחים. כיון שלאותה מדינה יש קשרים דיפלומטיים וקשרי מסחר עם אותה מדינת אויב, הם ישוגרו ממנה אל יעדם הסופי, כשאל המארז יצורפו שני קילוגרמים של מצות מהודרות עבודת יד. "נוכח התנודות באותה מדינה, החלטנו לצרף את המצות כבר עכשיו ולא להמתין למשלוח המצות ליהודים בשאר המדינות שיצא בחודש הבא".