יאיר לפיד, מספר שתיים בכחול לבן, השתתף היום (רביעי) בועידת העסקים של מעריב, דיבר בין השאר על ההיערכות לבחירות הקרבות, התייחס לכתבי האישום של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והביע את דעתו בנושא עסקת המאה של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

"על מה הבחירות האלה?" פתח לפיד את דבריו והוסיף כי "כמו כל מערכת בחירות בכל דמוקרטיה בעולם, הבחירות האלה הן בין העתיד לעבר. בין אלו שהשינוי הזה מעורר בהם חרדה לאלו שהשינוי מעורר בהם תקווה. כחול לבן. לפני שנה אני וגנץ ישבנו בחצר בית של חבר שלי והקמנו מפלגה חדשה. החלטנו שהגיע הזמן לשבור את המבנה הישר של שמאל-ימין. יצרנו מפלגת מרכז פטריוטית שאומרת לאזרחי ישראל שהם לא צריכים לבחור בין מדינה יהודית לדמוקרטית ובין הערכים שלהם לניצחון בבחירות. אפשר לנצח בלי להמציא שקרים על היריבים שלך. את כל זה אנחנו מחזירים לשולחן הלאומי, זה מה שהפך אותנו למפלגה הגדולה בישראל. מהצד השני - נתניהו. 14 שנה בשלטון, ועכשיו קורה לו כל מה שקורה לכל שליט שיושב על הכסא יותר מדי זמן - השחתה מוחלטת". 

בהמשך דבריו, התייחס לפיד לפרשות בהן מואשם נתניהו, והתייחס לקשר שלהן לבחירות: "שימוש מתמיד בשנאה ופחד. מעל הכל מרחפת פרשת הצוללות והמניות ששבה לחיינו. תוך כדי המשפט נתניהו ייחקר על זה שהוא קיבל מיליוני שקלים מחברה שקשורה ליצרני הצוללות והוא מבועת מזה ובצדק. אם הוא ינצח במנדט אחד הוא יטען שלא צריך משפט כי הציבור כבר זיכה אותו. הוא יעביר את כל החבילה - חוק צרפתי, חסינות, ישראל לא תהיה דמוקרטית. במדינות שבהן ראש הממשלה ומקורביו חסינות מחוק - הן לא דמוקרטיות. כל מי שמצביע לעבודה צריך לקחת זאת בחשבון. אין דרך אחרת לראות את זה. זה יהיה המנדט שחסר לנו בשביל לנצח. השאלה היחידה היא מי תהיה המפלגה הגדולה. אין לכם שתי אלטרנטיבות, יש לכם רק אחת - כחול לבן".

לפיד התייחס גם לשגרת חייו בשנה האחרונה, ולהשתנות שלה בעקבות שלוש מערכות הבחירות הרצופות. הוא סיפר כי "לפני הפוליטיקה, כשהייתי צריך לכתוב משהו, הייתי קם בבוקר ולא הייתי הולך ישירות למחשב. הייתי מתגלח, מתלבש, נועל נעלי עבודה ואז מתיישב לשולחן. לא הייתי לובש פיג'מה ומתיישב לכתוב. התחושה הזו חזרה אליי בחודשים האחרונים. בתוך הטירוף של 3 מערכות הבחירות זה מה שאנחנו עושים עכשיו - הולכים לעבוד". 

שר האוצר לשעבר הביע את דעתו גם על תכנית השלום של הנשיא טראמפ, שפרטיה הוצגו במעמד בבית הלבן, בנוכחותו של נתניהו, ואמר כי "מה שאנחנו אומרים לפלסטינים זה שלומר תמיד לא זה לא מדיניות. אם במקום להגיב בנאומים מתלהמים הם יקראו את תכנית טראמפ לעומק - הם יראו שיש בה לא מעט הזדמנויות לאזרחים הפלסטינים. אנחנו רוצים להשתמש בתכנית טראמפ כדי לבנות עתיד טוב יותר לאזור ובאזור.

בסיום דבריו, אמר לפיד כי "החברה הישראלית רוצה יציבות, אבל רעבה לשינוי. זו הסתירה שגרמה לתיקו של אפריל וספטמבר. אני מאמין שזו הסתירה שתביא להכרעה הפעם. אזרחי ישראל מבינים ששינוי יביא יציבות ולא יערער את היציבות. הגיע הזמן לשינוי, אנחנו הולכים להביא אותו".