חילופי מהלומות בתוך בלוק הימין: מפלגת ימינה פרסמה הערב (חמישי) את תגובתה הרשמית להתקדמות המגעים להתקדמות המגעים במו״מ לאחדות בין כחול לבן לליכוד: "אנחנו לא חלק ממשחק הכיסאות של נתניהו וגנץ. כבר שבוע שנתניהו מנהל את המו"מ לבד, בלי לשתף את שותפיו בשנה האחרונה. אם נתניהו מכר את כל מה שחשוב לימין, אין לנו שום כוונה להיות עלה תאנה בממשלת שמאל בראשותו שמוכרת את תיק המשפטים, מחסלת את הריבונות, מבטלת את חוק קמיניץ ועוד״.

בסיעת הימין המאוחדת הוסיפו לאיים באפשרות שלא יצטרפו לממשלתו של נתניהו: ״ימינה תקדם את ערכיה בממשלה או בכנסת. ארץ ישראל, תיקון מערכת המשפט, זהותה היהודית של המדינה, שוק חופשי, מלחמה בשחיתות, ועוד. מי שיהיה חתום על פירוק הבלוק הוא נתניהו".

בכירים בליכוד מסרו בתגובה לדברי מפלגת ימינה כי ״ההודעה המבישה של ימינה מוכיחה שעבור ג׳ובים הם מוכנים לחבור לרשימה המשותפת ולשמאל הקיצוני כדי להפיל את ראש הממשלה נתניהו, בניגוד מוחלט להבטחתם לבוחריהם ובניגוד לבחירת מצביעי המחנה הלאומי״.

כזכור, מוקדם יותר דווח כי אחת הסוגיות המרכזיות שעוד מפרידות בין הצדדים בדרך להקמת ממשלה, היא הצטרפות מפלגת ימינה לקואליציה. ליו"ר המפלגה, שר הבטחון המכהן נפתלי בנט הוצע לקבל בחזרה את תיק החינוך. בימינה טוענים כי כלל לא התקיימו עימם שיחות בנושא קווי היסוד של הקואליציה המסתמנת, וכך גם סביב מינויי התפקידים. עוד טוענים גורמים בימינה כי "כניסה לממשלה לא תקרה בכל מחיר, למפלגה יש קווים אידאולוגיים וגם ציפיות לתפקידים שיאפשרו לקדם את האג'נדה. ללא הסכמות הצטרפותה של ימינה לקואליציה איננה מובטחת".

בליכוד אומרים כי הקרב על התפקידים שיועדו לימינה כבר החל וטרם ברור, האם נתניהו מקיים מגעים עם ראשי המפלגה על מנת להגיע איתם להבנות, אך בינתיים בימינה ממשיכים למתוח ביקורת על ראש הממשלה בעקבות מה שהם מכנים כוויתורים לכחול לבן. שר התחבורה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני בצלאל סמוטריץ', אמר בגל"ץ כי "נתניהו מנהל עכשיו את המו"מ כאילו אין בלוק, אחרי שהלכנו איתו שנה יד ביד". הוא קרא לבצע את החלת הריבונות על יהודה ושומרון ואמר כי זו "הזדמנות החלת הריבונות שווה גם במחיר של בחירות רביעיות".

הרב רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ', נפתלי בנט ואיילת שקד (צילום: איחוד מפלגות הימין)הרב רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ', נפתלי בנט ואיילת שקד (צילום: איחוד מפלגות הימין)


ח״כ כהנא: ״אין לנו מה לחפש בממשלה שלא תחיל ריבונות״:
חבר הכנסת מימינה התראיין אצל אריה אלדד ורוני בר און ב-103FM וסיפר על עמדת מפלגתו סביב ההתקדמות במגעים לאחדות סביב כחול לבן לליכוד, ועל האיום להישאר באופוזיציה לראשונה מתחילת עידן נתניהו.

עוד פעם תהיו אתם שמשלמים את המחיר? עוד הפעם הסולחה בין השמאל לימין תשחט את ימינה?
"יכול להיות. מבחינתנו לא תהיה פה חדשה מרעישה. זה לא משהו שלא דיברנו עליו, זה לא משהו שלא הזהרנו את הציבור שלנו שעלול לקרות. אבל בפירוש אם הולכת לקום פה ממשלת שמאל בראשות נתניהו, אז באמת אין לנו מה לחפש בכזאת ממשלה".

הביטחון וגם החינוך אצל כחול לבן. אז מה נשאר לבנט?
"אנחנו פחות מתעסקים בכיסאולוגיה ובחלוקת התיקים, והרבה יותר מטריד אותנו הסיפור הזה של הקווים שהממשלה הזאת תוביל. ואם תהיה פה ממשלה שתבטל או תשנה את חוק הלאום ותבטל את חוק קמיניץ, ולא תעשה החלת ריבונות ביהודה ושומרון, ותעשה פה שיטת משפט פרוגרסיבית, אז אין לנו מה לחפש בה".

ואם הנוסחה תהיה ריבונות בתיאום עם האמריקנים?
"מה זה ריבונות בתיאום עם האמריקנים? זה כמו בוררות חובה בתיאום עם ההסתדרות - זה לא עובד הדברים האלה".