ארגון חמאס הודיע היום (שישי) כי היוזמה ההומניטרית שהציע הארגון לישראל בעניין עסקת חילופי השבויים עדיין עומדת בעינה. בהצהרה שמסר הארגון לרגל יום האסיר הפלסטיני נכתב: ״היוזמה ההומניטרית שהצענו לישראל עדיין בעינה עומדת. יוזמה זו הוצעה בשל הסכנות הרפואיות להן חשופים האסירים בצל מגיפת הקורונה. הדלת פתוחה בפני כל מתווך שבידיו תשובות רציניות ומהותיות מישראל להצעה שלנו".

כזכור, ביום שלישי דיווח העיתון הלבנוני "אל אח'באר" כי חמאס הודיע שהוא מוכן לספק לישראל מידע אודות גורלם של חיילי צה"ל שנפלו במבצע "צוק איתן", הדר גולדין ואורון שאול, אם ישראל תשחרר 250 אסירים ביטחוניים. על פי הדיווח, בעסקה מעורב מתווך גרמני שהיה מעורב גם בעסקת שחרור גלעד שליט ב-2011.

עם זאת, בארגון הטרור עדיין לא מוכנים לדון בשחרורם של האזרחים הישראלים הנמצאים אצלו בשבי, אברה מנגיסטו והישאם אל-סייד. העיתון דיווח כי חמאס יהיה מוכן לדון בשחרורם רק במידה וישראל תשחרר את כל משוחררי עסקת שליט שנאסרו בשנית בשנים שלאחר ביצוע העסקה.

כזכור, בשבת אמר גורם בחמאס בשיחה עם העיתון "אל-קודס" כי "טרם נתקבלה תשובה רצינית מישראל בנושא נכונותה לנהל משא ומתן על עסקת חילופי שבויים". הוא הדגיש כי "ישראל לא השיבה למתווך המצרי, או לכל גורם אחר, על ההצעה". לדבריו, הארגון רציני מאוד לגבי העסקה וניתן לנצל המשבר הקיים (משבר הקורונה) כדי להגיע לעסקה״.

עוד ציין הגורם כי לגדודי אל קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, ישנם קלפים אשר יכולים "להפתיע את הכיבוש", וטען עוד כי "הכדור נמצא במגרש של ישראל, וחמאס מברך על כל תיווך בדרך להשלמתו". הוא הדגיש כי למצרים יש תפקיד היסטורי במקרים מהסוג הזה, כגוף המתווך בין הצדדים בסבבי הסלמה וכן לנוכח התפקיד שמילאה בעסקת שליט.