כמדי שבוע, הפריכה ד"ר מאיה רוזמן בתוכניתה ב-103FM עוד מיתוס מעולם התזונה, והפעם: האם לחם כוסמין הוא הלחם הכי בריא שיש?

חיטת הכוסמין הינה זן עתיק יותר של חיטה, שעברה פחות תהליכי הנדסה גנטית. יש בה גם מעט פחות גלוטן ומעט יותר חלבון. אבל האם כל לחם שמכיל כוסמין הוא אוטומטית יותר בריא? ממש לא.

הלחם הבריא ביותר הוא זה שיכיל דגנים מלאים בלבד. בין אם מדובר בקמח חיטה מלא, קמח שיפון מלא, שיבולת שועל מלאה, וגם אם יש קמח כוסמין - צריך שהוא יהיה קמח כוסמין מלא. אם הלחם מכיל קמח כוסמין לבן, הלחם פחות בריא. ברשימת הרכיבים צריך שיהיה רשום במפורש "קמח כוסמין מלא", ואז ייתכן שיש ללחם הזה עדיפות.

מאיה רוזמן מסבירה: מתי עדיף לאכול פיתה ולא פרוסת לחם? לחצו כאן לתשובה

כיצד צריכת אשלגן קשורה לירידה במשקל? לחצו כאן לתשובה

הכוכב של המקרר: לחצו כאן לכל מה שרציתם לדעת על החומוס

אבל גם זה לא בהכרח. שימו לב לסעיף הבא: לחם בריאות אינו כזה אם יש בו חומרים משמרים. חשוב לקרוא את רשימת הרכיבים ולבדוק האם היא כוללת חומרים משמרים. רשימת הרכיבים היא בסדר הולך ויורד לפי כמות הרכיב. בגלל שאת החומרים המשמרים מוסיפים בכמויות הקטנות ביותר, הם יופיעו בדרך כלל בסוף הרשימה.

גשו לסוף הרשימה - אם מופיעים שם מילים ומספרים שאתם לא מבינים, כולל הגדרות של 'חומרים משמרים', 'מייצבים', 'משפרי אפייה', 'מסמיכים', 'חומרים לטיפול בקמח', ועוד כל מיני חומרים שאף אחד מאיתנו לא חייב לזכור בעל פה מה הם - סביר להניח שחומרים אלו מזיקים ועדיף לבחור לחם אחר שרשימת הרכיבים שלו נקייה מתוספים.

לא חסרים לחמים כאלו. גם של החברות הגדולות בשוק, גם של מאפיות, גם הלחמים האורגניים, ובדרך כלל גם פיתות רגילות או מקמח מלא לא מכילות חומרים משמרים.