"במותו - איחד את העולם סביב מטרה משותפת": אלפי בני אדם חלפו היום (שלישי) מול ארונו של ג'ורג פלויד, האזרח האפרו-אמריקאי שנחנק למוות על ידי שוטר לפני כשבועיים בעיר מיניאפוליס שבארה"ב. ארון הקבורה של המנוח הוצב בימים האחרונים בכנסייה ביוסטון שבטקסס, עיר הולדתו של פלויד, והמקום היה פתוח למבקרים. טקס הלוויה והקבורה הרשמי ייערכו היום ויועברו בשידור חי בכלי התקשורת המקומיים.

במהלך טקס זיכרון שנערך בעיר, ספד לו אחיו הצעיר של פלויד, פילונס, והתייחס לגלי המחאה העולמיים שניצתו בעקבות הטרגדיה. "אזכור אותו כאב, כאח, כאיש משפחה. אם אחי היה יודע שעליו לקפח את חייו כדי לאחד את העולם סביב מטרה משותפת - אני יודע שהיה עושה זאת", אמר. בהמשך הוסיף: "הוא היה האדם הראשון שכולם פנו אליו בשכונה בה גדלנו, הייתה לו נפש יפה ועדינה". 

מבקרים מכל רחבי המעצמה הגיעו כדי לחלוק כבוד אחרון לפלויד, ביניהם כאלו שהכירו אותו בחייו האישיים, אך גם כאלו שלא הכירו אותו כלל, ביניהם מושלי מדינות ופוליטיקאים. חלק מהאזרחים שהגיעו למקום העידו כי נסעו שעות רבות כדי לחלוף על פני ארונו של המנוח, שהפך לסמל המאבק נגד אלימות משטרתית. הם תועדו כשהם לובשים חולצות עם דמותו, עליהן כיתוב המצטט את מילותיו האחרונות: "אני לא יכול לנשום". 

מושל טקסס, גרג אבוט, שהיה בין הראשונים לחלוק כבוד בטקס האשכבה, הגיע כשלצווארו עניבה בצבעי זהב ואדום, צבעי בית הספר התיכון בו למד פלויד. "חייו יישארו מורשת לדרך בה אמריקה, ומדינת טקסס בפרט, מתמודדות עם המשבר הנוכחי. מותו ישנה את ארה"ב ולא יהיה לשווא", הבטיח אבוט. 

אזרחים מתאבלים על ג'ורג פלויד (צילום: REUTERS/Goran Tomasevic)אזרחים מתאבלים על ג'ורג פלויד (צילום: REUTERS/Goran Tomasevic)

ארונו של ג'ורג פלויד בכנסייה בטקסס (צילום: Godofredo A. Vasquez/Pool via REUTERS)ארונו של ג'ורג פלויד בכנסייה בטקסס (צילום: Godofredo A. Vasquez/Pool via REUTERS)

אבלים מול ארונו של ג'ורג פלויד בכנסייה בטקסס  (צילום:  David J. Phillip/Pool via REUTERS)אבלים מול ארונו של ג'ורג פלויד בכנסייה בטקסס (צילום: David J. Phillip/Pool via REUTERS)

בשל התפשטות נגיף הקורונה, טקס האשכבה התנהל תחת מגבלות מסוימות. מעבר להגבלת מספר הנוכחים באולם התפילה בכל זמן נתון וכן מדידת חום לנכנסים להיכל, האבלים נדרשו לעטות מסיכות במהלך השהייה במקום ולשמור על מרחק של מטר וחצי זה מזה, גם בעודם ממתינים בשטח הפתוח שמחוץ לכנסייה.

בתוך כך, סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, נפגש אתמול עם קרובי משפחתו של העצור והביע בפניהם את תנחומיו בפגישה שארכה כשעה. עורך דינם של בני המשפחה אמר כי ביידן שמע את כאבם והשתתף בצערם. כמו כן, בבית הלבן מסרו כי הנשיא דונלד טראמפ שוקל צעדים אפשריים בעקבות המקרה. 

בצל המהומות הקשות שהתעוררו ברחבי המדינה, החליטו במיניאפוליס, העיר בה התרחש המקרה, לנקוט בצעדים מרחיקי לכת, כאשר חברי המועצה הודיעו אתמול כי הם כי בעד פירוק מערך המשטרה העירונית. כאמור, ההחלטה החריגה התקבלה כחלק מתהליך הסקת המסקנות בעקבות האירוע. 

אבלים מול ארונו של ג'ורג פלויד בכנסייה בטקסס  (צילום:  David J. Phillip/Pool via REUTERS)אבלים מול ארונו של ג'ורג פלויד בכנסייה בטקסס (צילום: David J. Phillip/Pool via REUTERS)

אבלים מול ארונו של ג'ורג פלויד בכנסייה בטקסס  (צילום: Godofredo A. Vasquez/Pool Photo via USA TODAY Network)אבלים מול ארונו של ג'ורג פלויד בכנסייה בטקסס (צילום: Godofredo A. Vasquez/Pool Photo via USA TODAY Network)