אחרי הפסילה – חוק ה'הסדרה' מוגש מחדש: ח"כ מיכל שיר הגישה היום (רביעי) על שולחן הכנסת את הצעת החוק להסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון. בשל פסיקת בג"ץ, נוסח החוק שונה מעט והוא עונה על הדרישות שהציב שופט בית המשפט העליון נועם סולברג, בדעת המיעוט.

כזכור, אמש פסל בג"ץ את החוק, כאשר סולברג, שניצב בדעת המיעוט כתב: "אילו דעתי הייתה נשמעת – לא היינו מבטלים את חוק ההסדרה; דיינו במחיקה חלקית בהגדרתם של שני מונחים בסעיף 2 לחוק – 'התיישבות' ו'מדינה' – ב'עפרון כחול'". בהתאם להמלצתו, הוסרו הגדרות אלו מהחוק.  לאחר הודעת בג"ץ על פסילת החוק, מהליכוד נמסר כי "מצער שבג״ץ התערב ופסל חוק חשוב להתיישבות ולעתידה. נפעל כדי לחוקק את החוק מחדש".

ח"כ מיכל שיר תקפה את פסיקת בג"ץ ואמרה כי "פסילת חוק ההסדרה הוא דריסת רגל בוטה של מערכת המשפט בתחום המדיניות, בעיתוי לא מקרי סמוך להחלת הריבונות. חובה עלינו, נבחרי הציבור, לממש את ההבטחה שנתנו לציבור ולהחיל ריבונות על כל היישובים היהודיים ביהודה ושומרון".

בית המשפט העליון (צילום: אלכס קולומויסקי, פול)בית המשפט העליון (צילום: אלכס קולומויסקי, פול)

לפי בדיקה שערכה תנועת רגבים בטרם נחקק החוק, למעלה מ-4,000 בתים ברחבי יהודה ושומרון בסכנת הריסה: כ-2,000 במודיעין עילית, עפרה עם 530 בתים, בית אל 289, עלי 166, מכמש 113, אלון מורה 128, פסגות 98, כוכב יעקב 83, קדומים 71, כוכב השחר 65, נווה צוף 52, עתניאל 47, שבי שומרון 45, מצפה יריחו 45, יצהר 43, מעון 34, תפוח 27, אדם 25 בתים, בית חג"י 25, סוסיא 23, נווה דניאל 19, תקוע 17, הר ברכה 15, נוקדים 14, פני חבר 13, מעלה עמוס 5 בתים וקידר עם 7 בתים.

ח"כ מיכל שיר הוסיפה: "פסיקת בג"ץ מזמינה עתירות של תנועות השמאל הרדיקלי שמייחלות לראות כמה שיותר מתיישבים מחוסרי בתים. עלינו, כנבחרי ציבור, לעשות הכול כדי שאף אזרח ישראלי לא יושלך מביתו, בטח לא ביהודה ושומרון. בהתאם להתחייבות הליכוד מאמש, הגשתי את חוק ההסדרה מחדש".