המרכז הרפואי "שערי צדק" פרסם היום (ראשון) תוצאות ראשונות למחקר שמוביל מכון הריאות בבית החולים, מהן עולה כי לפחות 50% מחולי הקורונה שנבדקו ממשיכים לחוות חולשה כללית וקשיים נשימתיים שבועות עד חודשים לאחר שהחלימו. עוד עולה, כי רוב החולים לא חזרו למצב ולתפקוד שבהם היו לפני שחלו בקורונה.
 
המחקר בדק עד עכשיו עשרות מטופלים שחלו בקורונה בדרגות שונות והחלימו. כמו כן, נבדקו חולים קלים, בינוניים, וגם חולים שהיו במצב קשה.
 
מתוצאות המחקר עולה כי כ-50% מהמחלימים שנבדקו עד כה סובלים מתסמינים ללא קשר בהכרח לחומרת המחלה. במחקר נמצא כי גם לחולי קורונה קלים עלול להיווצר נזק ריאתי לטווח ארוך ולעומתם חולים שהיו במצב קשה לא בהכרח מדווחים על קשיים או תחושה קשה.

בשבועות הקרובים ייבדקו עוד מאות חולים נוספים שכבר פנו להשתתף במחקר. כלל החולים שישתתפו ייבדקו שוב חצי שנה לאחר הבדיקה הראשונית על מנת להבין את ההשפעה ארוכת הטווח.

"בין התסמינים שבדקנו מצאנו חולשה כללית אצל רוב הנבדקים, תלונות על שיעול ו/או קוצר נשימה, הופעה של פיברוזיס /לייפת ריאתי, הפרעה חסימתית וחשד ליתר לחץ דם ריאתי. אנו עורכים את הבדיקות המקיפות על מנת למנוע החמרה בתסמינים אלו ולתת מענה בשלב מוקדם של המחלות. אנו פונים לכלל חולי הקורונה אשר היו מאושפזים בבתי החולים השונים בישראל או במלוניות להשתתף במחקר מעקב זה. המחקר מתאים למטופלים בטווח של שלושה עד שישה  חודשים לאחר השחרור מבית החולים. מומלץ לבוא מוקדם ככל שניתן כדי שנוכל לעשות מעקב ואיתור מוקדם של מחלות ריאתיות.

פרופ' גבריאל איזביצקי, מנהל מכון הריאות במרכז הרפואי "שערי צדק" ויוזם המחקר אמר, כי "כל חולה קורונה שהיה מאושפז באחד מבתי החולים בישראל יכול לקבוע תור במרפאת ריאות  של שערי צדק ולבקש להשתתף במחקר מעקב זה".

להצטרפות למחקר ולקבלת מידע נוסף ניתן ליצור קשר עם מכון הריאות במרכז הרפואי שערי צדק בטל': 02-6555999