"הנתונים לא מדויקים": חה"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו עלתה הבוקר (שלישי) לשידור בתכניתם של גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103FM, והדפה את הדיווחים על העלייה המשמעותית בהיקף התחלואה בנגיף הקורונה בישראל. "אנחנו מקבלים תשובות לא אמתיות באופן סטנדרטי, על חלק מהשאלות לא יודעים לענות. כל הזמן המספרים שונים - אין משנה סדורה", אמרה מלינובסקי. 

"זה משהו סטנדרטי שאין תשובות, או שמקבלים תשובות שאינן אמתיות ואז אומרים שטעו. זה משהו שמלווה אותנו כבר חצי שנה. דוגמה קטנה להתנהלות הדברים, לפני כמה חודשים שאלתי בוועדת הקורונה מה הקריטריונים לחולים קשים, כי זה המספר הכי חשוב. אמרו לי בפה מלא שלא שונו שום סעיפים. אחרי כמה ימים התברר שזה היה קצת לא נכון והסעיף כן שונה, וזה הקפיץ את מספר החולים הקשים ב-40%, בגלל שינוי קטן, אחוז החמצן בדם". 

על סמך מה התקבל ההחלטה?
"אמרו לנו בפה מלא שזו החלטה של פרופ' גרוטו, לפי ההחלטה של ארגון הבריאות העולמי, כי זה ככה בכל העולם. אם זה אכן כך - קטונתי". 

מה יודעים על הנפטרים? 
"אתמול בדיון התברר שההחלטה התקבלה על סמך החלטות פנימיות, בלי קשר לארגון העולמי. אתה אמרת שלא סיפרו לנו אמת. הייתי אומרת שהקפיצו את מספר החולים הקשים באופן מלאכותי. גם נפטרים - אלף ומשהו אנשים שנפטרו לכאורה מקורונה. אני אומרת בפה מלא, לכאורה מהנגיף. היה סיפור על ילדה בת 6 שדווח שנפטרה מקורונה, והתברר שהיא חולה אונקולוגית. הייתה לה קורונה, היא החלימה, היא נפטרה ממחלה אחרת, זכרונה לברכה, והיא בכלל תושבת הרשות. שאלנו אתמול אם תושבי הרשות נחשבים בסטטיסטיקה".

יו"ר ארגון הבריאות העולמי מעריך: הקורונה תימשך כשנתיים

מי מנסה לשנות את הנתונים להערכתך?
"שאלתי אתמול נציגת משרד הבריאות אם תושבי הרשות בסטטיסטיקה שלנו - והם לא ידעו לענות. אם חולים אונקולוגים מהוספיס נחשבים, אני לא צריכה להגיד לכם מה המצב שלהם ומה זה אומר. גם את זה הם לא ידעו להגיד לי. ברגע שיש קורונה, לא משנה ממה אדם נפטר, גם תאונה חס וחלילה - כותבים שנפטר מקורונה. ע"פ מחקר בארה"ב לדעתי, רק 6% מכלל הנפטרים נפטרים באופן ישיר מקורונה". 

יש נתון שקיבלתם עליו דיווח אמת? 
"המספרים, אני כבר חצי שנה בוועדה, והם כל הזמן שונים. אין משנה סדורה. דרך קבלת ההחלטות כל הזמן משתנה. לכן אי אפשר להבין איך מקבלים החלטות ואי אפשר לסמוך על זה".