ארוחת חג בעובדות ובמספרים: הישראלי הממוצע צורך 16 ק"ג של דגים ומוצריהם בשנה. רבע מהכמות השנתית של דגים טריים נצרכת בתקופת חגים. הדגים האהובים בישראל הם האמנון, כ־46% במכירות, ואחריו הסלמון, עם 25% מהמכירות. עם זה, נרשמה עלייה ניכרת בביקוש לדגי בס בישראל: בשנת 2014 עמדה הצריכה השנתית של בס ישראלי טרי על כ־140 טונות, ובשנת 2019 היא הגיעה ל־700 טונות.

הישראלי הממוצע צורך כ־21.2 ק"ג בשר בקר בשנה (מקום שישי בקרב מדינות ה־OECD). ישראל מובילה בקרב מדינות ה־OECD בצריכת עוף - 65 ק"ג בממוצע לנפש. בשנת 2019 הגיע יבול הרימונים בישראל לשיא של 50,000 טונות. היקף מכירות הרימונים לפני ראש השנה הוא 20% מהצריכה השנתית הכוללת של רימונים בישראל.

מתנה ריקה (צילום: אינגאימג)מתנה ריקה (צילום: אינגאימג)

הישראלי הממוצע אוכל כ־158 ק"ג תפוחי עץ בשנה. הייצור העולמי של תפוחי עץ נע סביב 60 מיליון טונות בשנה. המובילה היא סין, עם 35 מיליון טונות בשנה, ואחריה אירופה, עם 10 מיליון טונות בשנה, וארה"ב, עם ממוצע של 5 מיליון טונות בשנה. כ־2,000 טונות דבש, שהם 40% מצריכת הדבש בישראל, נמכרים בחגי תשרי. היקף שוק הדבש בישראל הוא 90 מיליון שקל בשנה.

המתנות השוות ביותר לחג:

מארז אביזרים לברמן - ג'נטלמן
למה: כי זאת מתנה מקסימה ופוטוגנית לחובבי השקשוקים. בימים שבהם ממעטים בבילויים מחוץ לבית, תענוג להביא קצת אפיל של בר אלינו.
כמה: 99 שקל
איפה: רשת ג'נטלמן

מתנה לחג - לדרמן (צילום: יח''צ רשת ג'נטלמן)מתנה לחג - לדרמן (צילום: יח''צ רשת ג'נטלמן)

סיר לקציצות - MORPHY RICHARDS
למה: כי לא רק חומרי הגלם משפיעים על טעם המנה, גם עובי היציקה של הסיר, פיזור החום בו ועומקו. נראה שבמרפי ריצ'ארדס לקחו את התשוקה לתבשיל המושלם צעד אחד קדימה.
כמה: 199 שקל, במקום 549 שקל
איפה: המשביר לצרכן

סיר קציצות (צילום: MORPHY RICHARDS יח''צ)סיר קציצות (צילום: MORPHY RICHARDS יח''צ)

אבסינת ואן גוך 55 - אספריט
למה: כי המשקה הזה אידיאלי למי שרוצה, בערב השנה החדשה, למחוק את זיכרון השנה היוצאת. רק בזהירות, שלא תחתכו לעצמכם את האוזן.
כמה: 168 שקל
איפה: בחנויות המשקאות וב־www.wine-direct.co.il

ון גוך (צילום: יח''צ)ון גוך (צילום: יח''צ)

מארז שי - גלילי'ס
למה: המארז מכיל יין, שמן זית ומעדנים אותנטיים מפנקים מתוצרת מקומית, מכל המגזרים החיים בגליל. ראוי לציון גם הערך המוסף החברתי, הודות לשילובם בתעסוקה של אנשים עם מוגבלויות.
כמה: 152 שקל
איפה: www.galilees.co.il

גליליס (צילום: יחצ)גליליס (צילום: יחצ)

קערת הגשה מאוירת - FOX HOME
למה: פתרון לאלו מכם שמתלבטים אם להסתפק ולהביא רק את המנה שהתנדבתם להכין לארוחת החג או גם מתנה. היא תשדרג כל מנה שתעלו על שולחן החג ותישאר כמזכרת שימושית וייחודית.
כמה: 119 שקל
איפה: FOX HOME

קערה מאוירת - פוקס הום (צילום: יחצ)קערה מאוירת - פוקס הום (צילום: יחצ)

סלברשיין - מארז חטיפי שוקולד בגודל מיוחד - MARS
למה: כי הוא יזכיר לכם את מה שאופרה וינפרי היטיבה להגדיר:
"The more you celebrate your life, The more there is life to celebrate"
כמה: 29.90 שקל, במקום 40 שקל
איפה: ברשתות השיווק

מארז שוקולד (צילום: יחצ)מארז שוקולד (צילום: יחצ)