שר הבריאות יולי אדלשטיין פרסם היום (ראשון) סרטון לרגל יום הכיפורים בו קרא לאזרחי המדינה לשמור על ההנחיות ברקע התחלואה הרבה בקורונה, וסיפר כי גם הוא מתכוון להתפלל במהלך הצום במניין קטן שייערך בחוץ תוך הקפדה על כללי הריחוק החברתי. 

שר הבריאוות יולי אדלשטיין לפני יום הכיפורים (צילום: משרד הבריאות)

"בעוד כמה שעות ייכנס צום יום הכיפורים. ליממה אחת עם ישראל יהיה כאיש אחד בלב אחד", אמר השר. "המאבק בנגיף הקורונה משותף לכולנו. למרות החום וחוסר הנעימות, גם אני אתפלל במניין קטן בחוץ עם מסכה במשך כל שעות התפילה ותוך ריחוק חברתי".

"אני פונה לכל אחת ואחד מכם, בואו נשמור על ההנחיות ובואו ננצח ביחד. אני רוצה לסיים עם חלק קטן מהתפילה: 'אבינו מלכנו מנע מגפה מנחלתך'. צום מועיל וגמר חתימה טובה", סיכם.

קורונה - המשטרה איתרה נהגת מחויבת בידוד. צילום: דוברות המשטרה

דבריו של אדלשטיין מגיעים ברקע התחלואה הרבה בקורונה ברחבי הארץ. מוקדם יותר היום עדכן משרד הבריאות כי 5,855 מקרי קורונה מאומתים חדשים אותרו ביממה האחרונה מתוך 46,390 תוצאות בדיקות שהתקבלו. אחוז הבדיקות החיוביות עומד על 13%. סך החולים הפעילים עומד על 68,788, מתוכם 749 במצב קשה ו-196 מונשמים. עד כה נפטרו במצטבר 1,450 חולים.

אמ"ן פרסם הבוקר תמונת מצב יומית, שסקרה את מצב התחלואה בישראל. לפי עיקרי הדוח, מאז תחילת ספטמבר הנגיף מתפשט בקצב מהיר במיוחד, קצב שמשקף עלייה רחבה בתחלואה בכלל האוכלוסייה ובכל המגזרים (כללי, חרדי וערבי) ברמה הארצית, ומושפע רק חלקית מהגדלת היקף הבדיקות. עוד ציין הדוח כי מספר החולים החדשים ליום בישראל הוא הגבוה ביותר בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה. 

אחוז הבדיקות החיוביות עלה וממשיך להיות גבוה מאוד, למרות העלייה בהיקף הבדיקות. לפי הדוח, הדבר מעיד על היקף תחלואה רחב בהרבה מזה המאותר בפועל ומשקף עלייה אותנטית במספר הנדבקים. גם מספר החולים במצב קשה ממשיך לעלות באופן תלול - עלייה של כ-70% בחודש האחרון, ויותר מפי 10 בשלושת החודשים האחרונים - שגם היא משקפת עלייה אותנטית בתחלואה.