הפגנות המחאה נגד ממשלת ישראל והעומד בראשה, בנימין נתניהו, התקיימו אמש והלילה (ראשון) זה השבוע ה-19 ברחבי הארץ, ביישובים, בערים, על הגשרים ובצמתים, ומול מעונותיו של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים ובקיסריה. אלפי מפגינים מחו בכמעל לאלף מוקדים, דרשו הנהגה חדשה לישראל תחת הסיסמה: "בחירות עכשיו!", ושרו: "נחליף את השלטון, שגשוג וביטחון, נפלתם על הדור הלא נכון". ההפגנות התקיימו בסימן 25 שנים להירצחו של יצחק רבין ז"ל, כשהמרכזיות בהן נערכו בתל אביב ובבירה.

הפגנת מחאה נגד בנימין נתניהו בירושלים. צילום: דוברות "קומי ישראל"

בירושלים צעדו המפגינים מכיכר ציון לכיכר פריז והתעמתו עם שוטרים. סמוך לחצות מסרה המשטרה כי מרבית המפגינים עזבו את מתחם המחאה בכיכר פריז, תוך שחלקם יצאו לתהלוכה בניגוד לחוק, והחלו להפר את הסדר הציבורי תוך חסימת תוואי הרכבת הקלה במרכז העיר. שישה חשודים נעצרו בגין תקיפת אזרחים ושוטרים והתנהגות העלולה להפר את שלום הציבור. צומת כיכר פריז נפתח לתנועה. 

מוקדם יותר עיכבה המשטרה לחקירה שני חשודים שהחלו לגרום נזק לשלטי המוחים והפרו את הסדר הציבורי במחאה בכיכר ציון בעיר.

מפגינים צועדים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)מפגינים צועדים בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

קודם לכן עוכבו שני מפגינים בבירה לאחר שניסו ככל הנראה ללכת על כביש מספר 1 עם מיצגים, אך לא תיאמו את הצעדה עם המשטרה, ורצו להפגין באופן שעלול להוות סכנה להם ולמשתמשי הדרך.

בתגובה לכך נמסר מתנועת "קריים מיניסטר" כי "במחוז ירושלים לא מפספסים אף הזדמנות להתעמר במפגינים ולחבל במחאה. עצוב לראות איך ביום בו מציינים בבלפור 25 שנים לרצח רבין, ולמרות פנייתנו למפקד המחוז, המשטרה לא מסוגלת להתנהג בהתאם. תחת דורון ידיד הפכה משטרת ירושלים לקו ההגנה האחרון של הנאשם מבלפור. אסור שהוא יהיה מפכ"ל".

הפגנת מחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים (צילום: שלום עכשיו)הפגנת מחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים (צילום: שלום עכשיו)

בתוך כך התקבל במשטרה דיווח על אירוע אלימות במהלך הפגנה שנערכה ברחוב הבנים בהוד השרון. שניים מהמעורבים אותרו ועוכבו לחקירה בתחנת המשטרה. מעורב נוסף פנה עצמאית במצב קל לקבלת טיפול רפואי. נסיבות האירוע נבדקות.

ברמת גן נרשמו מספר תקריות אלימות כלפי משתתפי המחאה: בצומת בן גוריון בעיר נפגע מפגין באורח קל לאחר שרוסס בגז פלפל מרכב חולף. הוא טופל במקום על ידי צוות רפואי. בצומת אלוף שדה פינת הירדן הושלכו פחית וביצה לעבר מפגינים. לא היו נפגעים. המשטרה פתחה בחקירה.

הפגנה נגד בנימין נתניהו בכיכר ציון בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)הפגנה נגד בנימין נתניהו בכיכר ציון בירושלים (צילום: דוברות המשטרה)

הפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו במשגב. צילום: אנשי מחאת "הדגלים השחורים"

הפגנה במגדל העמק (צילום: דוברות מחאת הדגלים השחורים)הפגנה במגדל העמק (צילום: דוברות מחאת הדגלים השחורים)

בתוך כך השחיתו בריונים דוכן של תנועת "שלום עכשיו" לקראת צעדת המחאה לציון 25 שנים לרצח רבין שמארגנת התנועה מכיכר ציון לבלפור. תלונה הוגשה למשטרה. מ"שלום עכשיו" נמסר: "המשך ישיר של ההסתה מבלפור נגד מפגינים ומתנגדי נתניהו. נראה שגם 25 שנים אחרי הרצח דבר לא השתנה. ההסתה אותה הסתה והמסית אותו מסית. מצער שנתניהו ממשיך להתקרבן ולברוח מאחריות. אם חלילה יתרחש רצח פוליטי נוסף, הדם יהיה על ידו".

מפגינים באניעם (צילום: דוברות מחאת הדגלים השחורים)מפגינים באניעם (צילום: דוברות מחאת הדגלים השחורים)

הפגנת מחאה נגד בנימין נתניהו בשדה יעקב (צילום: דוברות מחאת הדגלים השחורים)הפגנת מחאה נגד בנימין נתניהו בשדה יעקב (צילום: דוברות מחאת הדגלים השחורים)

משטרת ישראל נערכה לקיומן של המחאות בבירה סמוך למתחם בית ראש הממשלה, כיכר ציון והתהלוכה שיצאה משם לכיוון כיכר פריז, ואושרה על ידי המשטרה בהתאם לתנאים. כוחות המשטרה נפרסו באזור כיכר פריז, כיכר ציון, רחוב עזה, בן מימון והרחובות הסמוכים על מנת לאפשר את חופש המחאה לכלל האזרחים, לשמור על בטחון הציבור, הסדר הציבורי ובריאות הציבור.