המערכת הפוליטית סוערת הערב (שלישי) לאחר הודעתו של ח"כ גדעון סער על התפטרותו מהכנסת והתמודדות בבחירות הבאות בראשותה של תנועה פוליטית חדשה. בנאומו הערב אמר סער: "צו השעה הוא החלפת נתניהו בראשות הממשלה". מיד לאחריו דבריו של סער פורסמו תגובות רבות, בעיקר מטעם סיעת הליכוד וחבריה.

"סער עוזב כי הוא הובס בפריימריז וכי בסקרים הפנימיים של הליכוד שנערכו בימים האחרונים הוא צונח לעשירייה השנייה. סער שנשבע פעם אחר פעם ש'הליכוד הוא ביתי ולא אפרוש אם אפסיד, אני לא מאמין ברסיסי מפלגות' - הובס, הפר את כל הבטחותיו ונטש את הליכוד דווקא בשעה שראש הממשלה נתניהו מביא מיליוני חיסונים לאזרחי ישראל, הוריד את התחלואה והתמותה לאחת הרמות הנמוכות בעולם ומביא הסכמי שלום היסטוריים. סער החליט לנטוש את הימין, לחבור ללפיד ולהצטרף לרשימה ארוכה של פוליטיקאים שנטשו את הליכוד ואחר כך התרסקו לחלוטין. כמו בעבר, הליכוד יישאר מאוחד ומלוכד ואם יגרר לבחירות - ינצח", כך נמסר בהודעה רשמית מטעם הליכוד.

מצעירי הליכוד נמסר: "כנראה שהכל עניין של תפקידים. הליכוד היא מפלגת השלטון, גדולה מאדם פרטי כזה או אחר. הצלחה בדרך, אנחנו נמשיך להוביל, מוכנים תמיד".

השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, אמר בראיון בחדשות 12: "גדעון סער ראה את הסקרים הפנימיים בליכוד והבין שלא יצליח לשחזר את ההצלחה". 

יו״ר הכנסת יריב לוין הגיב לסער: "גדעון סער עשה מעשה שלא יעשה. הוא התמודד על הנהגת הליכוד, התחייב לקבל את ההכרעה הדמוקרטית, ובניגוד גמור לדרך שהורה לנו מנחם בגין הוא הפנה גב לבוחרי הליכוד ולחברי הליכוד והפר את ההבטחה שלו. מה שראינו הערב הוא שידור חוזר של מה שכבר ראינו בעבר- חברנו משה כחלון גם הוא עזב את הליכוד ובסופו של דבר הצטרף לממשלת הליכוד וחזר לתנועת הליכוד. גם אחרים שעזבו את הליכוד, כמו ציפי לבני, איבדו מהר מאוד את אמון הציבור ונמצאים מחוץ לכנסת".

הוא הוסיף כי "תנועת הליכוד חזקה. הדרך של ראש הממשלה נתניהו והנהגת הליכוד היא דרך שהביאה להסכמי שלום חסרי תקדים, להצבת ישראל בראש המדינות המקבלות חיסונים לפני הגדולות שבמעצמות. דרך של נחישות ושל עוצמה כלכלית. עם הדרך שלנו והלכידות שלנו ננצח".

שרת התחבורה מירי רגב תקפה את סער בחשבון הפייסבוק שלה: "מפלגת האולפנים של סער! מפלגת הליכוד היא מפלגה שורשית וחזקה, עם דרך והנהגה שנבחרת באופן דמוקרטי בידי חבריה ולא מפלגת אולפנים ואווירה. למרבה הצער, גדעון סער הפר הערב את אמירותיו בעבר לפיהם ישאר נאמן לליכוד ובחר להצטרף למחנה ״רק לא ביבי״. כאילו לא למדנו מההיסטוריה שכל הניסיונות לפצל את הימין, נגמרו בנסיגות ועקירות. לא נחזור על טעויות העבר. 

היא הוסיפה: "סער אומר שאינו יכול להיות חבר בתנועת הליכוד מסיבות אידיאולוגיות כביכול, אבל האמת היא שהוא עוזב רק בגלל שלא בחרו בו ליו״ר המפלגה. זו לא נאמנות לדרך אלא למאבקי אגו ואי קבלת דין הבוחר. בכך הולך סער בדרכם של אחרים שלא קיבלו את הכרעת הבוחרים, ציפי ליבני, בוגי יעלון, דן מרידור ואחרים. חרף האתגרים ממשלת הליכוד בראשותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מנווטת את הספינה במים סוערים בהצלחה. אנחנו רואים את האור בקצה המנהרה, את החיסונים ואת משימת השבת הכלכלה לאיתנה. זו האחריות הלאומית שאנו מחוייבים לה בעת הזו וכך ננהג".

השר לשיתוף פעולה אזורי, אופיר אקוניס, כתב בתגובה: "בית לא עוזבים" 

חבר הכנסת ניר ברקת כתב בחשבון הטוויטר שלו: "מצער שבשעת משבר לאומי יש מי שבוחר שוב לברוח מהמערכה ולהתפלג במקום להתאחד. אני גאה להיות חלק מתנועת הליכוד, תנועה שורשית וחזקה, שתמשיך להוביל את המדינה מול האתגרים הגדולים העומדים לפנינו".

ח"כ שלמה קרעי צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "סער, כמו בוגי בזמנו, פתאום החליט ש'הליכוד שינה את פניו'... אותה תנועת ליכוד בדיוק שרק לפני שנה התמודד על הנהגתה. מה השתנה? הוא פשוט הפסיד בענק. תמיד אפשר להכפיש את הליכודניקים כדי לקבל עוד חיבוק תקשורתי. אבל אנחנו גם תמיד ממשיכים הלאה. כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד, אמר על הודעתו של ח"כ סער: "מברך את גדעון סער על החלטתו האמיצה לצאת לדרך עצמאית. דעותינו שונות בהרבה נושאים אבל הפוליטיקה הישראלית זקוקה לאנשים הגונים ואכפתיים שאינם נכנעים לשררה ולשחיתות".

בהמשך הגיב להודעת הליכוד, וצייץ: "למה הליכוד מתנהג ככה? מה כואב להם להגיד, ׳מאחלים בהצלחה׳ ולהתחיל לרדת עליו מחר? מה רע במינימום של התנהגות אנושית?".

ח"כ יאיר גולן (מרצ) אמר על ההחלטה: "גדעון סער מקים מפלגה, שלטון נתניהו מתחיל להתפורר. נתניהו עצמו, במאבקו להימלט מאימת הדין, יהפוך ליותר ויותר מסוכן".