כשבועיים לאחר הרצח בשומרון, צה״ל הודיע היום (רביעי) על כוונתו להרוס את שתי הקומות בהן התגורר מוחמד קבהא, המחבל שרצח את אסתר הורגן ז״ל. ההודעה נמסרה למשפחתו, לה ניתנה אפשרות להגיש השגה נגד ההריסה של הבית בכפר טורה אל-גרביה.

מבצע לכידת החשוד ברצח אסתר הורגן ז"ל. צילום: דוברות המשטרה

כזכור, לפני יומיים הותר לפרסום כי מוחמד מרוח קבהא בן ה-40 מהכפר הסמוך לג'נין, הוא החשוד ברצח של אסתר הורגן שאירע לפני כשבועיים. הוא ריצה בעבר מספר עונשי מאסר בגין פעילות טרור. יחד עימו, נעצרו ארבעה נוספים החשודים כמי שסייעו לו להסתתר מכוחות הביטחון לאחר הפיגוע.

כבהא הודה בחקירתו כי כחודש וחצי לפני הרצח, החליט להוציא לפועל פיגוע, בין היתר לאחר שהושפע ממותו של אסיר ביטחוני שהכיר, כמאל אבו ואער אשר מת בכלא כתוצאה ממחלה. לשם כך, הגיע לזירת הפיגוע דרך פרצה בגדר הבטחון לטובת הכרת השטח. לאחר שהבחין כי התנועה דלילה ובאזור עוברים אזרחים ישראלים, החליט כי זה המקום המתאים לביצוע הפיגוע.

עוד עלה מהחקירה, כי ביום הרצח בשעות הצהריים, בהיותו ביער הסמוך ליישוב טל־מנשה לטובת עיסוק בהברחות סיגריות דרך הגדר, ניגש החשוד ליער הסמוך לישוב. לאחר מספר שעות זיהה אישה יהודייה הצועדת לבדה, תקף ורצח אותה. במהלך הימים שלאחר הפיגוע, הוא הסתייע בקרוביו ובמכרים בכפר דיר אל ע'וסון, שסייעו לו להסתתר מכוחות הביטחון.

הורגן, תושבת היישוב טל מנשה בשומרון, יצאה את ביתה ביום ראשון לפני כשבועיים בשעה 13:00 להליכה, ובשלב מסוים בשעות הלילה דיווח בעלה למשטרה כי היא לא שבה לביתה. בעקבות הדיווח, והעובדה שלא מוכר רקע של אלימות בתוך המשפחה, הוזעקו כוחות משטרה לאזור ופתחו בסריקות בניסיון לחפש אחריה. מאוחר יותר דיווחה חברתה כי היא ראתה אותה נכנסת ליער ב-13:50. במהלך החיפושים היא נמצאה בצד הדרך ללא רוח חיים כשעליה סימני אלימות קשים.