אלוף (מיל') יהושע שגיא נפטר היום (חמישי), בגיל 87. שגיא היה ראש אמ"ן בשנים 1983-1979, חבר כנסת מטעם מפלגת הליכוד בכנסת ה-12, ראש עיריית בת ים בשנים 2003-1993 ושגריר ישראל בפיליפינים בשנים 2007-2004.

יהושע שגיא כראש העיר בת ים, לצד יצחק רבין (צילום: אבי אוחיון, לע''מ)יהושע שגיא כראש העיר בת ים, לצד יצחק רבין (צילום: אבי אוחיון, לע''מ)

בשנת 1951 התגייס שגיא לחיל המודיעין, ובהמשך יצא לקורס קצינים. במלחמת ששת הימים היה קצין המודיעין של פיקוד הדרום ובמלחמת יום הכיפורים היה קצין המודיעין של אוגדה 143 בפיקודו של אריאל שרון. בזמן מלחמת לבנון הראשונה עמד שגיא בראש אמ"ן כאמור.

במלחמת לבנון הראשונה התנגד שגיא לשיתוף הפעולה בין צה"ל לפלנגות הנוצריות, ולאחר חיסולו של בשיר ג'ומייל אף חזה במעט את טבח סברה ושתילה, לאחר שהעריך כי הם יפעלו לנקום את חיסול מנהיגם. בנוסף, העריך גם כי מעשי הטבח שיבצעו הפלנגות הנוצריות ייוחסו לישראל, שתאלץ לשאת באחריות להם. ב-1983 אולץ להתפטר מתפקידו כראש אמ"ן לאחר שוועדת כהן, שחקרה את טבח סברה ושתילה, סירבה להאמין לעדותו בפניה שהוא לא ידע שמתכוונים להכניס את הפלנגות למחנות הפליטים.

יהושע שגיא (מימין) לצד מנחם בגין ובכירי צה''ל (צילום: חנניה הרמן, לע''מ)יהושע שגיא (מימין) לצד מנחם בגין ובכירי צה''ל (צילום: חנניה הרמן, לע''מ)

במסגרת תפקידו כראש אמ"ן, הגדיל משמעותית את כמות הנשים המשרתות בחיל המודיעין, ובתום כהונתו עמד שיעורן בקרב משרתות החיל על כמחצית. ב-1979 הוא התלווה לרמטכ"ל רפאל איתן בביקורו ההיסטורי במצרים. בנוסף, התנגד שגיא למבצע תמוז, בו תקפו מטוסי חיל האוויר את הכור הגרעיני בעיראק בשנת 1981. במסגרת חברותו בכנסת ה-12 נטל חלק בוועדות הפנים והחוץ וביטחון. 

הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, ספד לשגיא: "אנחנו נפרדים מאלוף (מיל') יהושע שגיא ז״ל - קצין מודיעין במשך כל שירותו הצבאי, ראש אמ״ן בתקופה מאתגרת ומשמעותית. תנחומי למשפחת שגיא. יהי זכרו ברוך".

יהושע שגיא כח''כ לצד בנימין נתניהו (צילום: מגי איילון, לע''מ)יהושע שגיא כח''כ לצד בנימין נתניהו (צילום: מגי איילון, לע''מ)