התייבשות השפתיים כתוצאה מרוח וקור גורמת לסדקים מציקים וכואבים, הכוללים לעתים דימומים, ואף עלולה לגרום, בהיעדר טיפול, להתפרצות של הרפס בשפה. בנוסף, בטווח הארוך, יובש וחוסר טיפול בשפתיים גורמים להזדקנותן ולהתקמטות העור סביבן. מהם הגורמים לרגישות השפתיים בחורף?

קור ויובש: מזג האוויר החורפי גורם להתייבשות עור הפנים, ובמיוחד באזור השפתיים. לשפתיים שכבת הגנה דקה ביותר, והן אינן מוגנות כמו אזורים אחרים בגופנו, ולכן אזור זה נוטה להתייבש, להתקמט ולאבד את גמישותו מוקדם יותר מאזורים אחרים בגוף. בעקבות מזג האוויר היבש והרוחות החזקות, שכבת ההגנה הדקה של השפתיים נעשית רגישה ודקה עוד יותר.

שהייה בחללים סגורים וממוזגים: שהייה כזו מגבירה את תחושת היובש לנוכח חוסר האוורור שקיים בחללים סגורים, וגם משום שלרוב אנו מדליקים מזגן אשר מוריד את שיעור הלחות באוויר ופולט רוח חמה שמייבשת את האוויר עוד יותר, ולכן גם את העור שלנו.

טיפולים רפואיים לעור: צעירים רבים מנצלים את תקופת החורף כדי לטפל בפצעי הבגרות בעזרת כדורים אשר גורמים ליובש ניכר. במיוחד במקרים אלו חשוב להקפיד על מריחה של שפתון לחות לעתים קרובות מאוד.

נזקי שמש, גם בחורף: למרות שלעתים לא נרגיש בשמש חזקה בגלל הטמפרטורות הנמוכות ושכבת העננים, קרינת השמש החורפית חודרת את העננים ובמקומות מושלגים אף מוחזרת כמראה מהשלג הבוהק. 

כך תשמרו על השפתיים בחורף

1. הימנעו מליקוק השפתיים: זה כמעט אינסטינקט ללחלח את השפתיים עם הלשון, אך זהו אחד ההרגלים המחמירים את היובש בשפתיים. על מנת להחזיר את הלחות הטבעית והמגע הרך לשפתיים יש להשתמש בתכשירים שנועדו לכך.

2. שתו הרבה מים: שתיית מים מרובה הכרחית לא רק על מנת למנוע התייבשות, אלא גם כדי לסייע לשמירה על עור הפנים והשפתיים.

3. שמרו על לחות: מומלץ להשתמש בשפתון לחות על בסיס קבוע.

4. טפלו בעת הצורך: כאשר יש צורך בטיפול ממוקד ביובש, מומלץ להשתמש בתכשיר המתאים לבעיה זו, ולא בשפתונים רגילים המעניקים רק לחות. המוצרים העונים לבעיית היובש לרוב מגיעים בצורה של משחות, ומטרתם, בין היתר, להרגיע את האדמומיות שנוצרה.

5. החליפו מסיכה: השימוש במסיכה בתקופת הקורונה גורם לכך שהשפתיים שלנו חוות יותר חום ממה שהן רגילות, מה שמוביל ליובש ולסדקים. לכן מומלץ להחליף מסיכה על בסיס יומי ואפילו פעמיים ביום, כמו גם לכבס את המסיכה בתדירות גבוהה על מנת למנוע הצטברות חיידקים.

מוצרים נבחרים

שפתון לחות SPF20 קלאסי של ניוטרוג'ינה. 25.90 שקלים (צילום: יח''צ)שפתון לחות SPF20 קלאסי של ניוטרוג'ינה. 25.90 שקלים (צילום: יח''צ)

קיל'ס שפתוני לחות SPF30 במגוון גוונים עם תערובת שמנים ממקור טבעי. מחיר: 90 שקלים (צילום: יח''צ חו''ל)קיל'ס שפתוני לחות SPF30 במגוון גוונים עם תערובת שמנים ממקור טבעי. מחיר: 90 שקלים (צילום: יח''צ חו''ל)

קליניק מולטי באלם המשלב לחות ל-72 שעות וגוון עדין מבריק. מחיר: 109 שקלים (צילום: יח''צ)קליניק מולטי באלם המשלב לחות ל-72 שעות וגוון עדין מבריק. מחיר: 109 שקלים (צילום: יח''צ)

LIP BALM YOUNG עם חמאת שיאה ומנגו, שמן קוקוס וחוחובה של דוקטור עור. 24.90 שקלים (צילום: יח''צ)LIP BALM YOUNG עם חמאת שיאה ומנגו, שמן קוקוס וחוחובה של דוקטור עור. 24.90 שקלים (צילום: יח''צ)

משחה טיפולית SPF10 של בליסטקס.
29.90 שקלים

משחה טיפולית בליסטיקס (צילום: יח''צ)משחה טיפולית בליסטיקס (צילום: יח''צ)

שפתון לחות שקוף משנה צבע של ביוטיקייר.
7.90 שקלים 

שפתון לחות ביוטיקר (צילום: יח''צ)שפתון לחות ביוטיקר (צילום: יח''צ)