יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן, הודיע הבוקר (ראשון) כי הוא דוחה את פנייתם של שני ישראלים המתגוררים בצ'כיה, אשר ביקשו לקבל היתר להצביע במדינתם. השניים העלו את הבקשה בעקבות הקושי הגדול אותו הם חווים לשוב לישראל, בשל סגירת השמיים, בהתאם להחלטת ועדת החריגים.

שני הישראלים הגישו "פנייה בהולה" לגורמים שונים להתיר להם להיכנס לישראל כדי להצביע בבחירות. לחלופין, ביקשו להתיר להם להצביע בנציגות ישראל בצ'כיה או בקלפי נודדת מוטסת שתעבור בין ערים בעולם. ההצבעה של נציגים ישראלים רשמיים ברחבי העולם יערכו ב-11 במרץ.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד על ועדת החריגים על הכניסה לנתב"ג

השופט קבע כי שני האזרחים שפנו בעניין לא הצביעו על מקור סמכות בדין שמתיר לוועדת הבחירות המרכזית להקים קלפי נודדת מוטסת שתעבור בערים מרכזיות בעולם ושתאפשר לאזרחים להצביע. עוד כתב כי הסעדים שביקשו, ובהם התרת כניסתם למדינה כלל אינם בסמכותו ולכן אין הוא יכול להידרש להם. לצד זאת הדגיש כי הזכות לבחור היא בבסיסו של המשטר הדמוקרטי והוסיף כי "חזקה על הגורמים המוסמכים שידונו בהארכת תוקף התקנות, שייתנו דעתם לעניין זה". הוא העביר עותק מההחלטה ליועמ"ש.

בתוך כך, בימים אלו מתגבשת קבוצה של ישראלים המתגוררים בחו"ל ומבקשים שוועדת הבחירות תאפשר להם להצביע במדינותיהם. "אנחנו קבוצה של ישראלים המתגוררים בארה"ב, באירופה ובאוסטרליה. הזיקה שלנו לישראל חזקה, אנחנו ממשיכים להצביע במערכות הבחירות. משפחותינו מתגוררות בישראל ולחלקנו עסקים ובתים שם", נכתב בהודעה מטעם הקבוצה, אשר זכתה לשם 'Defend Israeli Democracy".

קריאת הישראלים להצביע בחו''ל בבחירות (צילום: Defend Israeli Democracy)קריאת הישראלים להצביע בחו''ל בבחירות (צילום: Defend Israeli Democracy)

קריאת הישראלים להצביע בחו''ל בבחירות (צילום: Defend Israeli Democracy)קריאת הישראלים להצביע בחו''ל בבחירות (צילום: Defend Israeli Democracy)

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ צבי האוזר, קרא לממשלה לאמץ בחקיקת חירום הצעת החוק שהגיש בנושא כבר בכנסת הקודמת שתאפשר כהוראת שעה לכל ישראלי ש׳נתקע׳ בחו"ל להצביע שם.