יום הזיכרון לשואה ולגבורה: מדינת ישראל מתייחדת היום (חמישי) עם זכר ששת המיליונים בשורה של טקסים שמתקיימים ברחבי הארץ. בשעה 10:00 נשמעה צפירה בת שתי דקות ומיד אחריה החל ב"יד ושם" טקס הנחת הזרים, במהלכו הניחו זרים נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו, לזכרם של הנספים.

אמש נפתחו בירושלים אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בעצרת ממלכתית בכיכר גטו ורשה בהר הזיכרון ביד ושם. השנה יום הזיכרון לשואה ולגבורה עומד בסימן "עד היהודי האחרון – 80 שנה לראשית ההשמדה ההמונית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש בעצרת הפתיחה ביד ושם לשיחות הגרעין עם איראן ואמר כי "הסכם הגרעין עם איראן, שאפשר לה בהכשר בינלאומי להתקדם לפיתוח ארסנל של פצצות אטום, הסכם זה שוב עולה על השולחן. אלא שההיסטוריה לימדה אותנו שהסכמים כאלה, עם משטרים קיצוניים כאלה, שווים כקליפת השום. גם לידידינו הטובים ביותר אני אומר: הסכם עם איראן שיסלול את דרכה לנשק גרעיני לא יחייב אותנו כהוא זה. יש רק דבר אחד שיחייב אותנו: למנוע ממי שחותר להשמידנו לבצע את זממו", הדגיש ראש הממשלה. 

עומדים בצפירה בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)עומדים בצפירה בתל אביב (צילום: אבשלום ששוני)

עומדים בצפירה בירושלים (צילום: מרק ישראל סלם)עומדים בצפירה בירושלים (צילום: מרק ישראל סלם)

בנימין נתניהו בטקס הנחת הזרים ביום הזיכרון לשואה ולגבורה 2021, ב''יד ושם'' (צילום: אלכס קולומויסקי, פול ידיעות אחרונות)בנימין נתניהו בטקס הנחת הזרים ביום הזיכרון לשואה ולגבורה 2021, ב''יד ושם'' (צילום: אלכס קולומויסקי, פול ידיעות אחרונות)

נשיא המדינה בטקס הנחת הזרים ביום השואה 2021, ב''יד ושם'' (צילום: אלכס קולומויסקי, פול ידיעות אחרונות)נשיא המדינה בטקס הנחת הזרים ביום השואה 2021, ב''יד ושם'' (צילום: אלכס קולומויסקי, פול ידיעות אחרונות)

טקס הנחת הזרים ביום הזיכרון לשואה ולגבורה 2021, ב''יד ושם'' (צילום: אלכס קולומויסקי, פול ידיעות אחרונות)טקס הנחת הזרים ביום הזיכרון לשואה ולגבורה 2021, ב''יד ושם'' (צילום: אלכס קולומויסקי, פול ידיעות אחרונות)

נתניהו וגם הנשיא ריבלין, שנאם לפניו, התייחסו בנאומיהם ל־900 ניצולי שואה ששרדו את התופת אך מתו בשנה האחרונה בישראל מהקורונה. ראש הממשלה הזכיר את הבאת מיליוני החיסונים ארצה ואת ההחלטה לחסן קודם כל את האוכלוסייה המבוגרת, שכוללת גם את ניצולי השואה, ואמר: "אנחנו דואבים את מותם של 900 ניצולי השואה שלא שרדו את המחלה הזאת, לחלק לא הצלחנו להגיע עם החיסונים בזמן, אבל בגדול החיסונים הצליחו. התחסנתם בשיעורי שיא. אבל היו מי שגם החיסונים הציפו אותם בחששות ובחרדות, שמקורם בזוועות שעברו".

עצרת הפתיחה של יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם (צילום: פול ראובן קסטרו)עצרת הפתיחה של יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם (צילום: פול ראובן קסטרו)

נתניהו הזכיר בדבריו כי הוריו של אלברט בורלא, ראש חברת פייזר, שסיפקה את החיסונים לישראל ולעולם כולו, היו ניצולי שואה מקהילת יהודי סלוניקי המפוארת.

ריבלין אמר כי "900 שורדי שואה נפטרו במדינת ישראל כתוצאה ישירה של מגיפת הקורונה. הם שרדו את הגטאות ומחנות המוות, את ספינות המעפילים ומחנות המעצר, אך את קרב חייהם האחרון הם ניהלו, מבוהלים ובודדים, מאחורי מסיכות וכפפות, צמאים למגע, הרחק מיקיריהם ומאוהביהם. אנו זוכרים את אומץ לבם ואת עוז רוחם. אנו זוכרים את מקורות ההשראה וההעצמה שהיו עבורנו, היו ועודם. הזיכרון ההיסטורי מצווה עלינו להוסיף ללמוד וללמד על השואה".

בסיום דבריו אמר הנשיא: “בשמכם נשבעתי לא להיכנע לצל שהשואה מטילה עלינו, לזכור ולהזכיר שמדינת ישראל היא לא פיצוי על השואה, ושהעם היהודי לא נולד באושוויץ ולא שם עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית".

במהלך העצרת הועלו אמש שש משואות על ידי שורדי שואה - שמואל נער, זהבה גאלאל, יוסי חן, הלינה פרידמן, שרה פישמן ומניה ביגונוב. את דבר הניצולים השמיעה רוזה בלוך, ניצולת שואה מליטא. הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו קרא פרק תהילים, הראשון לציון הרב יצחק יוסף אמר קדיש והחזן אברהם קירשנבאום אמר תפילת אל מלא רחמים. העצרת ננעלה בשירת התקווה.