הסיוע הרפואי להודו: נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוחח הערב (שני) עם ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי בנושא שיתוף הפעולה של המדינות במאבק נגד נגיף הקורונה. 

בתוך כך, ראש ארגון הבריאות העולמי (WHO) תאודרוס אדהנום גברה-יסוס אמר כי המצב בהודו הוא "מעבר לשובר לב" וכי הארגון ישלח צוות נוסף ואספקה בכדי לסייע למדינה במאבק בנגיף. "הארגון עושה ככל שביכולתה לספק ציוד קריטי, כולל אלפי מחוללי חמצן, בתי חולים ניידים וציוד מעבדה", אמר תאודורוס בתדרוך שערך. 

הוא הוסיף כי הודיע על תגבור של 2,600 אנשי צוות נוספים של ארגון הבריאות העולמי שיצאו להודו על מנת לסייע במאמץ הרפואי. 

דבריו של תאודורוס מגיעים על רקע מספר הנדבקים בהודו שממשיך להאמיר, מה שמעיב על בתי החולים המקומיים, שמשאביהם הידלדלו כתוצאה מטיפול בחולי הקורונה ועל כן, גופות נערמות בחדרי המתים ובמשרפות. במהלך השבוע, עשרים חולים שמצבם היה קשה, מתו בבית חולים בדלהי בעקבות עיכוב באספקת החמצן שלהם. 

שריפת גופות בהודו (צילום: REUTERS/Adnan Abidi)שריפת גופות בהודו (צילום: REUTERS/Adnan Abidi)

הבוקר, הודו דיווחה, זה היום החמישי ברציפות, על שיא חדש במספר המאומתים בקורונה ביממה האחרונה עם 352,991 מאומתים. גם מספר המתים ביממה האחרונה הוא הגבוה ביותר שהיה עד כה - 2,812.

בתוך כך, גורמים במשרד החוץ, בשיתוף נציגי משרד הבריאות, גיבשו היום המלצה כי יש להעניק סיוע להודו ברקע מגיפת הקורונה שמתחוללת במדינה ופגעה בה אנושות.

במשרד החוץ התקיים דיון בקרב הדרג המקצועי, בו השתתפו גם שגריר ישראל בהודו, רון מלכא, אנשי שגרירות נוספים ונציגי משרד הבריאות. יחד, הם הגיעו למסקנה הנ"ל. עם זאת, החלטה עוד ממתינה לאישור בתוך המשרד, ולאחר מכן הדרג המדיני צריך לאשר זאת באופן סופי. המטרה היא שהסיוע, שכולל מחוללי חמצן, יקודם בימים הקרובים.

כזכור, הודו הגישה אתמול לישראל בקשה לסיוע רפואי. זאת, בעקבות התחלואה הרבה בקורונה במדינה, החשש מפני קריסה כללית של שירותי הבריאות ומספרי הנדבקים הגבוהים, שחצו את רף ה-300 אלף ליום. מדובר בבקשת סיוע לא רשמית שהגיע דרך שגרירות ישראל בהודו, ונוגעת בעיקר לציוד רפואי, אספקת חמצן וכמה סוגי תרופות. ממשרד החוץ נמסר כי הנושא נמצא בבדיקה.

הבוקר, הודו דיווחה, זה היום החמישי ברציפות, על שיא חדש במספר המאומתים בקורונה ביממה האחרונה עם 352,991 מאומתים. גם מספר המתים ביממה האחרונה הוא הגבוה ביותר שהיה עד כה - 2,812.

בדיקות קורונה מבוצעות בניו דלהי, הודו (צילום: REUTERS/Adnan Abidi)בדיקות קורונה מבוצעות בניו דלהי, הודו (צילום: REUTERS/Adnan Abidi)

מוקדם יותר השבוע הודיעו בניו דלהי כי כל התושבים מגיל 18 ומעלה יוכלו לקבל חיסון נגד נגיף הקורונה החל מ־1 במאי,  וזאת לאחר שעד כה החיסון היה זמין רק לעובדי מערכת הבריאות, אנשי הצלה ובני 45 ומעלה. עם זאת, ברחבי הודו נמסר על מחסור בחיסונים, כאשר מכון סרום ההודי, שמייצר 60% מכלל אספקת החיסונים העולמית, התריע כי הגבלות שהטילו ארה"ב ואירופה על ייצור של רכיבים חיוניים עלולות למנוע את המשך הייצור.