על רקע המתיחות בתקופה האחרונה, בכירים ישראלים הגיעו לארצות הברית על מנת לדון עם הממשל האמריקאי בנושא החזרה האפשרית של הנשיא ג'ו ביידן להסכם הגרעין עם איראן. ארה"ב לא נסוגה מכוונתה לחזור להסכם הגרעין, אבל הסכימה ש"ההתנהגות תוקפנית של איראן מהווה איום על ישראל" והנשיא ביידן תומך בזכותה של ישראל להגן על עצמה, כך עולה מההודעה הרשמית שפרסם הבית הלבן לאחר פגישה בין הצדדים, ונראה באופן ברור, כי ארה"ב תיתן חופש פעולה לישראל מול ונגד כל איום על ביטחונה.        

גורמים בכירים, ישראליים ואמריקאים, שהיו מעורבים בשיחה שהתקיימה בין היועץ לביטחון לאומי ג'ק סאליבן וראש המל"ל מאיר בן שבת, אמרו כי "השיחה הייתה טובה ומועילה". ראש המל"ל חזר ארצה ואילו ראש המוסד יוסי כהן השוהה בוושינגטון, ייפגש מחר עם שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן.

ביידן מציג את שר החוץ החדש אנתוני בלינקן (צילום: Getty images,chandan khannaafp)ביידן מציג את שר החוץ החדש אנתוני בלינקן (צילום: Getty images,chandan khannaafp)

באשר לנושא הגרעין, ישראל הבהירה באופן חד משמעי את התנגדותה להסכם והסבירה את האיום והסכנות מחידושו. האמריקאים הסכימו לשיתוף פעולה עם ישראל בצעדים נגד הטילים המדויקים והמזל"טים (מטוסים ללא טייס) שאיראן מפתחת. בנושא זה אמר גורם בכיר כי "שני הצדדים הסכימו לדון בשאלה איך מתמודדים ביחד". 

לדברי הגורמים, מלבד שאלת הסכם הגרעין, בשיחות עם האמריקאים עלו ונידונו נושאים שונים, ביניהם שאלת הפלסטינים. "בשיחות הושגה הסכמה מלאה וחד משמעית לשיתוף פעולה מלא והדוק בין ארה"ב לישראל", אמרו.           

שני הצדדים חלקו גם את החששות מהעימותים האלימים האחרונים בירושלים והנציגים האמריקאים בירכו על הקריאה האחרונה של ישראל לרגיעה. ארה"ב אף גינתה בתוקף את מתקפות הרקטות האחרונות מרצועת עזה לעבר יישובי הדרום.

שגריר ישראל בוושינגטון גלעד ארדן, שהתלווה לראש המל"ל בפגישתו עם מקבילו האמריקאי, ציין את חשיבות שיתוף הפעולה בין ארה"ב לישראל. השגריר אמר שלמרות בעיית הסכם הגרעין, שיתוף הפעולה בין שתי המדינות יימשך. "ישראל מעריכה מאוד את שיתוף הפעולה עם ארה"ב", אמר.