המשטרה (ימ"ר מרכז) ושירות הביטחון הכללי (השב"כ) פענחו את רצח יגאל יהושע ז"ל בפיגוע יידוי האבנים בחודש שעבר בלוד, כך הותר היום (ראשון) לפרסום. במסגרת מאמצי החקירה נעצרו בשבועות האחרונים שישה תושבי לוד ושני פלסטינים תושבי איו"ש בחשד למעורבות בפיגוע, וכעת לאחר מיצוי המהלכים הוגשה נגד שבעה מהם הצהרת תובע בדבר הכוונה להגיש נגדם כתבי אישום חמורים בעבירת רצח בנסיבות מחמירות. כמו כן, בית המשפט השלום בראשון לציון נענה לבקשת הפרקליטות והאריך בחמישה ימים את מעצרם של החשודים. 

שמונת החשודים - מחמד חסונה בן 33, חאלד חסונה בן 51, כרים בהלול בן 20, יוסף אלקדאים בן 21, וליד אלקדאים בן 25 ואיאד מראחלה בן 20, כולם אזרחים ישראלים תושבי לוד. בנוסף נעצרו אחמד דנון, בן 25, פלסטיני תושב רנטיס וכמאל דיף אללה, בן 21, פלסטיני תושב בית לקיה, שניהם שוהים בלתי חוקיים בישראל. דבר ההתפתחות המשמעותית בחקירה פורסם לראשונה במעריב ביום רביעי האחרון.

אחיו של יגאל ז"ל התייחס לפיענוח הרצח ואמר: "מדובר בכדור הרגעה ולא מעבר לכך. ידענו וסמכנו על המשטרה והשב"כ שהם ישימו את ידם על המבצעים של הלינץ' שבוצע על יגאל אחי שנרצח באכזריות אחרי שהצליח למספר שניות לברוח מהם ולהגיע למקום מבטחים בחנייה של הבית שלו ושם נפח את נשמתו. מבחינתי כל מי שנתפס בזירה וכל מי שנצפה מצולם או מתועד מניף יד לעבר כל רכב אחר או לרכבו של אחי הוא מבחינתי רוצח נתעב". 

"לא בכדי הם הקימו מחסום בדרך כדי לאתר יהודים, זה רק מראה על הנחישות שלהם לרצוח. מהיום ועד לסיום משפטם מבחינתי , זה טווח של זמן שנצטרך עוד לסבול ולהמתין עד לגזירת הדין שלהם", אמר והוסיף, "זה כדור הרגעה מבחינתנו אבל לא סוף פסוק. קיבלנו מידעים חלקיים כל הזמן ושמרנו כפי שביקשו מאתנו על איפול. ביום חמישי יוגש כתב אישום. הם היו עשרה ולכן כולם מבחינתו רוצחים, נכון שרק אבן אחת אולי פגעה בו ורוצצה את מוחו, אבל כולם אשמים באותם מידה. זה רצח כואב".

החשודים ברצח יגאל יהושע בפיגוע האבנים בלוד (צילום: תקשורת שב''כ)החשודים ברצח יגאל יהושע בפיגוע האבנים בלוד (צילום: תקשורת שב''כ)

הפיגוע בו נרצח יהושע בן ה-57 התרחש ב-11 במאי בשעות הערב, במהלך האירועים האלימים בלוד שהתרחשו במקביל למבצע "שומר החומות". ממצאי החקירה בשב״כ ובמשטרה מעלים כי ב-11 במאי החליטו החשודים להשליך אבנים על רכבים של יהודים חפים מפשע שעברו באקראי באזור, וזאת מתוך מניע גזעני ולאומני. 

לשם כך נעזרו החשודים בחסימות בכביש שהקימו צעירים ערבים באזור גן האירועים ברחוב המסגר ושבעקבותיו נאלצו רכבים שהגיעו לסביבת המקום להאט את מהירות נסיעתם. החשודים נעמדו במיקומים שונים בזירת הפיגוע וכשזיהו את רכבו של יהושע ככזה שבו נוהג יהודי, רגמו אותו באבנים בעוצמה רבה ומטווח קרוב ביותר

הלווייתו של יגאל יהושע בבית העלמין חדיד (צילום: אבשלום ששוני)הלווייתו של יגאל יהושע בבית העלמין חדיד (צילום: אבשלום ששוני)

ראש הממשלה, נפתלי בנט התייחס לפענוח הרצח, ואמר כי הוא "מברך את השב"כ, המשטרה וכל זרועות הביטחון על תפיסת החשודים ברצח המתועב של יגאל יהושע ז"ל, תושב העיר לוד, בפיגוע יידוי האבנים בעיר, בחודש שעבר. ידע כל אויב ומחבל שמנסה לפגוע בנו - מדינת ישראל תשים ידה על כל בן עוולה במוקדם או במאוחר, ונבוא איתם חשבון".

מהחקירה עולה כי יהושע נפגע מהאבנים שהושלכו לעבר רכבו, הוא עצר לזמן קצר בסמוך לגן האירועים ולאחר מכן המשיך בנסיעה לעבר ביתו בשכונת גני אביב בעיר. יהושע הצליח להגיע עד לחניית ביתו, שם רכבו התנגש ברכב חונה במהלך ניסיונות החנייה. שכן שהבחין ברכבו של יהושע פוגע ברכב חונה הגיע אל רכבו ומצא אותו כשהוא פצוע. הוא הובהל לבית החולים במצב קשה, לאחר  שישה ימים נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.   

עוד עלה בחקירה כי לאחר יידוי האבנים והפגיעה ביהושע, פעלו חלק מהחשודים בניסיון לטשטש את מעורבותם בפיגוע וניסו להעלים ממערכת מצלמות האבטחה בזירה. עוד עלה בחקירה כי חלק מהחשודים קשור גם לאירועי יידויי אבנים חמורים נוספים בעיר לוד כנגד יהודים.