בית המשפט הצבאי בשומרון הטיל עונש חסר תקדים על עבד אלסלאם מופיד אלעיסה, אשר הורשע בביצוע שורת עבירות ציד של צבאים ארץ-ישראליים, המצויים בסכנת הכחדה ממשית, משנת 2015 ועד לשנת 2020. הוא הורשע בין היתר בשלושה מקרים בהם צד יחד עם שותפו 21 צבאים.

התביעה הצבאית ביקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר ארוך וחמור, שיהלום את חומרת המעשים ופגיעתם, ובית המשפט הצבאי בשומרון החליט לגזור עליו עונש של 20 חודשי מאסר לריצוי בפועל, מאסר על תנאי וקנס בסך 5,000 ש"ח. העונש נגזר בגין עבירות של ציד ללא היתר (לא חוקי), פגיעה וסחר בערך טבע מוגן.

על פי כתב האישום, הנאשם צד באופן קבוע צבאים וחוגלות באמצעים שונים, לרבות רובה ציד ומלכודת רגל. הנאשם נקט בין היתר בשיטה אכזרית בה תפס עופרים צעירים שהשמיעו קולות מצוקה שגרמו לאימותיהן להתקרב ואז ירה בהן. ביום מעצרו בחודש אוקטובר 2020 נתפסו ברשותו 17 חתיכות של בשר צבי מבותר ו-14 חוגלות קפואות.

חתיכות בשר מבותר של צבי ישראלי וחוגלות שנתפסו ביום המעצר של הנאשם (צילום: פקחי רשות הטבע והגנים ביחידת קמ''ט שמורות טבע במינהל האזרחי)חתיכות בשר מבותר של צבי ישראלי וחוגלות שנתפסו ביום המעצר של הנאשם (צילום: פקחי רשות הטבע והגנים ביחידת קמ''ט שמורות טבע במינהל האזרחי)

גיא כהן, קמ״ט שמורות טבע במנהל האזרחי, אמר לאחר ההחלטה כי "גזר דין זה הינו חשוב במהותו למיגור תופעת הפגיעה וההתעללות בבעלי חיים באזור יהודה ושומרון. יחידת קמ"ט שמורות הטבע במנהל האזרחי, עם פקחיה, משקיעה מאמצים ומשאבים רבים ופועלת באופן שוטף למען שמירה על בעלי החיים ועל הטבע באזור כולו".

"אני מברך על גזר הדין אשר ממצה את הדין עם העבריינים, מחזק את ההרתעה כנגד המשך תופעת הציד הבלתי חוקי ובכך מציל בעלי חיים . אנו נמשיך להשקיע את מירב המאמצים והמשאבים למניעת הישנות מקרים נוספים מסוג זה", ציין.

עו"ד שי פרץ, התובע הראשי ברשות הטבע והגנים הוסיף: "המדובר בפסק דין ראוי ביותר של בית המשפט הצבאי בשומרון שהינו תוצר של שיתוף פעולה יעיל ואיכותי של רשות הטבע והגנים והפרקליטות הצבאית ועמידתה של זו האחרונה על מיצוי הדין עם נאשם נלוז זה, אשר פגע באופן חמור באוכלוסיית הצבאים באיו"ש. בית המשפט בגזר דינו מביע את סלידתו  וסלידת הציבור כולו, מהציד האכזרי והמסיבי של הנאשם ובעיקר צידתם של הצבאים המצויים בסכנת הכחדה ממשית. בכך, ממשיך בית המשפט הצבאי, בתלם שהתוו בתי המשפט בישראל, אשר מוצאים לנכון להחמיר עם ציידים מעין אלו ולהטיל עליהם עונשים ממשיים ומרתיעים, וזאת למען יראו ויראו!".

כאמור, מבצע האכיפה הגלוי נגד הנאשם בוצע על ידי פקחי רשות הטבע והגנים, ביחידת קמ"ט שמורות טבע במנהל האזרחי, ובשיתוף כוחות מהחטיבה המרחבית מנשה ומשמר הגבול. למבצע קדמו גם פעילות אכיפה ומודיעינית מקדימה. מכלל הגורמים נמסר כי "רשות הטבע והגנים, המנהל האזרחי ורשויות אכיפה נוספות ימשיכו לפעול באופן בלתי מתפשר למיגור הציד הבלתי חוקי, למען חיות הבר שחלקן מצויות בסכנת הכחדה ממשית".