שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר הציגו אתמול את הרפורמה שלהם להגדלת התחרות ותמיכה בענף החקלאות שצפויה, לדבריהם, להוריד את מחירי הפירות והירקות לצרכנים בעשרות אחוזים וגרמו לזעם בקרב החקלאים וראשי המועצות האזוריות.

עמית יפרח, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, שוחח היום (חמישי) עם אלון גל וליאת רון ב-103FM ותקף את התוכנית: "באנו מתוך כוונה לבצע מהפכה שתתרום לפיתוח וחיזוק החקלאות הישראלית. יחד עם זאת, מה שהוצע היא לא תוכנית מעמיקה. היא לא תוכנית מעמיקה וכזאת שלוקחת בחשבון תרחישים וחלופות – היא תוכנית די שטחית, ואני אומר את זה בלשון המעטה. מה שהיא מציעה זה הרס החקלאות".

יפרח הוסיף ואמר כי התוכנית מייצרת פתיחה רחבה ואגרסיבית של כל המכסים על כל הענפים בחקלאות, מבלי שהיא מתגמלת או מייצרת את תמיכה לחקלאי הישראלי באותה מידה שהיא מטיבה עם החקלאי הזר. "מציעים מאה שקל לדונם, בלי קשר אם זה אבוקדו או חיטה – לא צריך להבין יותר מדי בחקלאות כדי להבין שהשקעה בגידול של אבוקדו, מנגו, עגבניות או חיטה זה דבר אחר לגמרי", אמר."כל אחד מבין שלגדל בגולן, בעוטף עזה או בצמודי גדר בצפון זה אירוע אחר לגמרי, והתוכנית לא לוקחת את זה בחשבון. היא לא מדורגת. אנחנו הצענו לעשות פיילוט, לקחת 4-3 ענפים, בוא נעשה את זה מדורג", הוסיף. 

בהמשך התייחס יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים גם למחירים הפירות והירקות הגבוהים וטען כי "יש הבדל של מאות אחוזים בין המחיר שיוצא משער המשק. יוקר המחייה לא חונה אצלנו החקלאים – הוא חונה ברשתות השיווק. אם החקלאי לא יוכל להתפרנס, החקלאי לא יגדל. אם החקלאי לא יגדל, לא תהיה חקלאות ישראלית".

כמו כן, יפרח הוסיף כי מדינת ישראל צריכה לטפל בפערי התיוך, "מדינת ישראל צריכה להתעורר על עצמה ולגעת בבעיה שהיא לא מטפלת בה, פערי התיווך. כמובן שצריך להגדיל את היצע התוצרת שמגודלת בארץ וזה קורה דרך השקעה בחדשנות, השקעה בחקלאים צעירים ובהורדת התשומות. מחירי המים הם מהיקרים בעולם".