פומפיי ממשיכה לספק תגליות מדהימות: הארכיאולוגים בעיר הרומית העתיקה מצאו את השרידים השמורים ביותר של מומיה קבורה - בקבר שהיה שייך לעבד משוחרר. בנוסף הם  חשפו עדות ראשונה לשימוש בשפה היוונית על ידי תושבי העיר, אשר נחרבה בהתפרצות הר הגעש וזוב לפני כ-2,000 שנה.

הגופה בקבר בעיר העתיקה (צילום: Archaeological Park of Pompeii)הגופה בקבר בעיר העתיקה (צילום: Archaeological Park of Pompeii)

הארכיאולוגים שחוקרים את אתר הקבורה של פורטה סארנו, מזרחית למרכז פומפיי העתיקה, גילו שרידי גופה חנוטה של אדם כבן 60, שרובה עדיין שמורה. על הגולגולת היו סימנים של שיער לבן לצד חלק מהאוזן, בנוסף לעצמות ושרידי בד. ההערכות הן כי הגופה נקברה זמן לא רב לפני שהר הגעש וזוב התפרץ בשנת 79 לספירה.

הקבר בו התגלתה הגופה החנוטה (צילום: Archaeological Park of Pompeii)הקבר בו התגלתה הגופה החנוטה (צילום: Archaeological Park of Pompeii)

לפי הארכיאולוגים, הגופה הייתה של מרקוס ונריוס סקונדיו - עבד לשעבר שטיפס בסולם המעמד החברתי בעיר ושימש כאחראי על מקדש ונוס. כיתוב על הקבר גם ציין שסקונדיו קיים הופעות ביוונית ובלטינית, וזאת הפעם הראשונה שיש הוכחה לשימוש בשפה היוונית בפומפיי. "פומפיי לא מפסיקה להדהים, והיא אישרה את מקומה כסיפור של גאולה, כמודל לחיקוי בינלאומי וכמקום שבו מחקר וחפירות ארכיאולוגיות שוב מתקיימים", אמר שר התרבות האיטלקי דריו פרנצ'סיני.