שר האוצר, אביגדור ליברמן, הנחה את החשב הכללי, יהלי רוטנברג, להעביר לבתי החולים הציבוריים מקדמה בסכום של למעלה מ-100 מיליון שקל באופן מיידי על חשבון כספי הסיוע שהובטחו להם לשם התמודדות עם משבר הקורונה, וזאת חרף העובדה שמבחני התמיכות לא הושלמו. 

המקדמה מועברת בהמשך לפגישה שנערכה אתמול בין מנכ״ל משרד האוצר, רם בלינקוב, לשר הבריאות ניצן הורביץ ומנכ״ל משרדו, פרופ׳ נחמן אש, וכחלק מתקצוב מלוא הסכומים, כמובטח, למערכת הבריאות בעבור הנושא. יתר הכספים יועברו עם השלמת מבחני התמיכות וכחלק מהתקדמות לוחות הזמנים.

הורוביץ כתב בחשבון הטוויטר שלו בתגובה לסיכום כי "כמו שהתחייבתי, הגענו לפתרון למצוקת בתי החולים העצמאיים. האוצר מעביר מיקדמה של 110 מיליון שקל. הם יראו את זה כבר מחר. בשבועות הקרובים יועברו סכומים גדולים נוספים להתמודדות עם משבר הקורונה. לאור זאת ביקשתי מהם להפסיק את העיצומים ולמנוע פגיעה במטופלים. אני מחוייב לחיזוק בתי החולים". 

ממשרד האוצר נמסר כי "העברה זו תאפשר לבתי החולים הציבורים לחזור לפעילות שגרתית ותקינה ולמקד את מאמציהם בהתמודדות עם משבר הקורונה".

ממנהלי בתי החולים הציבוריים נמסר כי למרות זאת, העבודה במתכונת חירום תימשך ללא הגבלת זמן עד שיגיעו להסכמות מלאות: ״שיטת הסלמי של משרד האוצר מטרתה להרעיב את בתי החולים".

"שיתוף הפעולה של הנהלת משרד הבריאות עם שיטת הטפטוף וההרעבה - מביש ומבזה את מערכת הבריאות בשיא משבר הקורונה. זהו מחדל חריף של משרד הבריאות שהתעכב בקביעת התבחינים ופוגע בתפקוד בתי החולים. ראשי משרד האוצר והבריאות רוצים לחנוק אותנו ולא לאפשר לנו להתפתח ולתכנן את השנה הבאה. בלי תקציב מוגדר וברור אי אפשר לרכוש ציוד, לגייס רופאים ואחיות, או לנהל בית חולים", הוסיפו.

מנכ"ל שערי צדק, עופר מרים, מסר כי "קיבלנו הודעה ממשרד הבריאות והאוצר. לצערי הרב חייב להגיד כי מזה חודשים אנחנו מבקשים לשמוע שתי מילים קיום ההסכם. זו מקדמה חלקית מאוד שלא תאפשר לנו לעבור את החגים ואת החודש הקרוב. חוזר ומבקש - תמלאו את ההסכם במלואו, הבקשה הפשוטה ביותר לא מתקיימת.תקיימו ונוכל לחזור סופסוף לעבודה במתכונת מלאה".