ניתוח נדיר להפרדת תאומות המחוברות בראשן התבצע ביום חמישי האחרון במרכז הרפואי סורוקה. התאומות, בנות השנה, נולדו בבית החולים בחודש אוגוסט בשנה שעברה, כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו.

עשרות אנשי צוות ליוו את המשפחה מרגע הלידה ועד ליום הניתוח. נעשתה הכנה לקראת לידתן המורכבת שכללה את צוות מרכז סבן למיילדות, רופאים ואחיות ממרכז סבן לרפואת ילדים, אנשי הרדמה ודימות. צוות ייעודי נערך במשך חודשים ארוכים במעין "פקודת מבצע" לקראת יום ניתוח ההפרדה.

ניתוח הפרדת ראשים (צילום: דוברות בית החולים סורוקה)ניתוח הפרדת ראשים (צילום: דוברות בית החולים סורוקה)

  
במהלך החודשים האחרונים עברו התאומות בדיקות מקיפות, היו תחת ניטור רציף של המכון להתפתחות הילד בסורוקה יחד עם השירות הסוציאלי שליווה את בני המשפחה, בנוסף למעקב רפואי הדוק וצמוד של התפקוד הלבבי והנשימתי של שתיהן.
 
הצוות המולטידסיפלינארי השתמש בשני מודלים לקראת הניתוח: מודלים תלת מימדיים ומודלים של מציאות מדומה (VR). המודלים התלת מימדיים של חברת מבוססים על הדמיות ה- MRI, CT, ואנגיוגרפיה והם מדמים בצורה האמינה והמדויקת ביותר את מכלול המורכבות של החיבור של כלי הדם, קרומי המוח, עצמות הגולגולת והעור של השתיים. 

מנתחי בתי החולים סורוקה (צילום: דוברות בית החולים סורוקה)מנתחי בתי החולים סורוקה (צילום: דוברות בית החולים סורוקה)


באמצעות מודל ה – VR של חברת של חברת SURGICAL THEATER ניתן היה לעשות סימולציות של הניתוח ולתכננו בצורה המדויקת שיש. באמצעות מודל זה ניתן להיכנס לעומק החיבור ביניהן, לראות כלי דם משותפים ולבצע סימולציה של כל שלבי הניתוח. בוצעו עשרות חזרות וסימולציות של כל שלבי הניתוח בכל אחד מהמודלים של כל אנשי הצוות השותפים.

לניתוח שארך למעלה מ – 12 שעות, שותפים כ –50 אנשי צוות מכל ביה"ח שנטלו חלק גם בהכנות הרבות וגם בביצוע: מומחים בנוירוכירורגיה, מומחים בכירורגיה פלסטית,  מומחים בהרדמה בילדים, מומחים מטיפול נמרץ ילדים, מומחי דימות המוח, אחיות חדר ניתוח, צוותי סיעוד, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית, צוותי לוגיסטיקה. כמו כן נטלו בו חלק גם שני מומחים בינלאומיים, להם ניסיון קודם בניתוחים מהסוג הזה.

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה אמר: "מדובר בניתוח נדיר ומורכב, שבוצע עד כה בעולם כ-20 פעמים בלבד ולראשונה בארץ. ובמקרה זה גם בתינוקות צעירות מאד. הניתוח וההיערכות אליו בוצעו על ידי הצוותים המיומנים והטובים ביותר שיש בבית החולים, והוא מחזק את התחושה שבזכותה הפכנו להיות רופאים. הימים הקרובים יהיו קריטיים בתהליך ההתאוששות וההחלמה של התאומות".

אחת התאומות שהיו מחוברות בראשן (צילום: דוברות בית החולים סורוקה)אחת התאומות שהיו מחוברות בראשן (צילום: דוברות בית החולים סורוקה)


אחת התאומות שהיו מחוברות בראשן (צילום: דוברות בית החולים סורוקה)אחת התאומות שהיו מחוברות בראשן (צילום: דוברות בית החולים סורוקה)