כיום, לאחר שישראלים רבים כבר הוציאו עבור עצמם אזרחות פורטוגלית, עולה השאלה, איך מוציאים אזרחות פורטוגלית עבור הילדים הקטינים ועבור בני הזוג הנשואים?

הנושא עולה שוב ושוב בפורומים השונים וברשתות החברתיות השונות, והחלטנו לעשות קצת סדר בדברים: איך מוציאים אזרחות פורטוגלית עבור בני הזוג הנשואים? האם ניתן להוציא אזרחות פורטוגלית לקטינים? האם האזרחות הפורטוגלית ניתנת אוטומטית לילדים?

עם אסופת השאלות הללו יצאנו לפגוש את עו"ד הילה פינקו, שותפה מייסדת במשרד עו"ד פינקו-ברקן שזכה להיכנס השנה כמשרד מוביל בדירוג דאנס 100, בתחום של הגירה ואזרחויות.

לפניה ישירה אל משרד עו"ד פינקו - ברקן, לחץ/י כאן

איך מוציאים אזרחות לבני הזוג הנשואים
בשאלה זו יש להפריד בין בני זוג הזכאים מכוח עצמם לאזרחות הפורטוגלית שכן הינם צאצאים ליהודים ספרדים שמקורם בספרד ובפורטוגל ולבין בני זוג שאינם זכאים מכוח עצמם לאזרחות.

במידה שבן הזוג הנשוי זכאי מכוח עצמו, ניתן להתחיל בתהליך האזרחות עבור שני בני הזוג במקביל.

במידה שרק בן זוג אחד זכאי מכוח המוצא של משפחתו, ניתן לבקש את האזרחות עבור בן הזוג השני רק לאחר שיסתיים תהליך האזרחות עבור בן הזוג הראשון ורק אז יש להתחיל בתהליך של רישום הנישואין והוצאת תעודת נישואין פורטוגלית. תהליך זה אורך מספר חודשים ורק לאחריו ניתן לבקש את האזרחות מכוח הנישואין. גם תהליך של רכישת אזרחות מכוח נישואין אורך לרוב בין שנה וחצי לשנתיים ולעיתים אף יותר.

האם ילדים מקבלים אוטומטית אזרחות פורטוגלית אם ההורה בעל אזרחות שכזו?
כאן חשוב להפריד בין שני מצבים.

  • במידה והילד נולד לאחר שההורה קיבל אזרחות פורטוגלית, דהיינו, שהילד נולד לאזרח פורטוגלי, ניתן להתחיל בתהליך של בקשת אזרחות עבור הילד שאורך מספר חודשים. 
  • לעומת זאת, אם ההורה קיבל אזרחות פורטוגלית, לאחר שילדיו כבר נולדו, דהיינו, שהילד נולד להורה עם אזרחות ישראלית בלבד, יש צורך לפתוח בהליך בקשה שאורך הטיפול בו בין שנה וחצי לשנתיים.

בשום מקרה האזרחות לא ניתנת לילד באופן אוטומטי ביחד עם ההורה.

חשוב לציין שאם הילד מעל גיל 16 הוא יצטרך לצרף לבקשת האזרחות גם תעודת יושר. במקרה בו הילד קרוב לגיל 18, אנו כמובן נמליץ לו להמתין עד הגיעו לגיל זה ולפתוח בהליך עצמאי, שאיננו נגזר מאזרחות ההורה. את ההליכים חשוב לבצע באמצעות משרד עורכי דין מיומן, על מנת לוודא שלא נעשות טעויות שעלולות לעכב את התהליך.

משרד עורכי דין פינקו ברקן מטפל בהצלחה רבה בהוצאת אזרחות פורטוגלית לילדים גם אם נולדו בטרם הוריהם קיבלו את האזרחות.

למשרד סניף מקומי בפורטוגל עם עו"ד מקומי והוא מיומן בהוצאת אזרחות פורטוגלית לילדים באופן מקצועי. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם נציג המשרד לקבלת חוות דעת מקצועית ומדויקת מה נכון לעשות בכל מקרה לגופו.

האם חייבים להוציא אזרחות להורים או שניתן להוציא אזרחות רק לילדים?
ניתן להוציא אזרחות לילדים מתחת לגיל 18, רק אם אחד מהוריהם כבר אזרח פורטוגלי. במידה ואין להורה אזרחות פורטוגלית, הילד יוכל להוציא אזרחות פורטוגלית באופן עצמאי ללא תלות בהוריו, רק לאחר הגיעו לגיל 18, במידה והוא זכאי לכך.

כמה זמן נמשך הליך הוצאת אזרחות פורטוגלית לילד? 
תלוי בנסיבות של כל מקרה ומקרה. אם הילד נולד למי שכבר קיבל אזרחות פורטוגלית, משך הוצאת האזרחות לילד אורכת מספר חודשים.

כאשר מדובר בילד שנולד ורק לאחר מכן הורהו הוציא אזרחות, ההליך נמשך כשנה וחצי/שנתיים בממוצע. במקרה של ילד בגיר מעל גיל 18, משך הוצאת האזרחות נעה בין שנה וחצי לשנתיים ואין צורך שההורה יתאזרח לפני הילד.

האם צריך לחדש את האזרחות הפורטוגלית או הדרכון הפורטוגלי? 
האזרחות הפורטוגלית ניתנת לכל החיים ואין צורך לחדשה כיוון שהיא לעולם אינה פוקעת. לעומת זאת, את הדרכון הפורטוגלי יש לחדש בדיוק כמו את הדרכון הישראלי, אך ניתן לעשות זאת באופן עצמאי ואין צורך בליווי משפטי לשם כך. חידוש שכזה הוא טכני בעיקרו ואיננו כרוך בעלויות מעבר לאגרה עבור הדרכון.

אם אתם מעוניינים באזרחות פורטוגלית לילדיכם או לבני זוגכם הנשואים, ניתן לפנות למשרד עו"ד פינקו ברקן בעל ניסיון בתחום הוצאת אזרחות פורטוגלית ונציגיהם ישמחו לייעץ ולספק את כל המידע והצפי להליך. באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.