הוועדה המקומית לתכנון ובניה אישרה היום (רביעי) הפקעת קרקעות הנדרשות למבני ציבור ולדרכים כדי לאפשר בנייה בגבעת המטוס, הנמצאת מעבר לקו הירוק. מדובר באזור שנוי במחלוקת, כיוון שבנייה במקום תקטע רצף טריטוריאלי של השכונות הערביות במזרח ירושלים. התנגדות זו מצטרפת לדעת הקהילה הבין-לאומית המסתייגת מקידום תכניות פיתוח באזור זה.

ההודעה על אישור ההפקעה מגיעה יום אחד בלבד לאחר פגישתם של שר החוץ יאיר לפיד וסגנית נשיא ארצות הברית, קמלה האריס, בוושינגטון. בפגישה אמר לפיד בהצהרות הפתיחה כי הביקור שלו נועד לחזק את התמיכה הדו-מפלגתית בישראל. "גם כשיש לנו מחלוקות אנחנו יודעים שהמטרה שלנו זהה. גם אנחנו מסכימים שלפלסטינים צריכים להיות חיים טובים ותקווה".

חבר הוועדה המקומית לתכנון ובניה ירושלים יהודה פריודיגר אמר כי "שמחתי היום להיות שותף לקידום תוכנית הבנייה של גבעת המטוס. ירושלים משוועת לשטחים לבנייה, גבעת המטוס היא מקום אידיאלי שאינו פוגע בטבע וצמוד לשכונות קיימות. כל אוהבי ירושלים ושוחרי איכות הסביבה והגנת הטבע צריכים לעשות הכל לקדם את התוכנית ולא לתת ללחצים פוליטיים לעכב אותה".

בשנת 2014 אישרה הוועדה המחוזית את התכנית לבניית כ-2,600 יחידות דיור, אולם התכנית הוקפאה במשך שנים בשל לחצים בינלאומיים והמכרז לתכנית שאושרה לא פורסם. התוכנית תכלול עשרה מתחמים ו-38 יחידות דיור ציבורי ובנייה למסחר.

בשנה שעברה פרסמה רשות מקרקעי ישראל את חוברת המכרז לבניית 1,257 יחידות דיור בשכונת גבעת המטוס שבדרום מזרח ירושלים. זאת, לאחר שהמכרז נדחה תקופה ממושכת. על פי חוברת המכרז, את ההצעות אפשר היה להגיש עד ימים ספורים אחרי השבעתו של ג'ו ביידן לנשיאות ארצות הברית.

שר החוץ של האיחוד האירופי ג'וזף בורל גינה את פרסום המכרז, ואמר כי הוא "מודאג מאוד מהמהלך, שצפוי לפגוע בסיכוי להקים מדינה פלסטינית בעלת רצף טריטוריאלי". נציגות של האיחוד האירופי תבקר מחר בבוקר בשכונה.

בפתח המפגש של לפיד עם האריס, הוא פנה אליה בתור "אחת הידידות הטובות ביותר של ישראל". עוד אמר שהביקור שלו בוושינגטון נועד לחזק את התמיכה בישראל "בקרב הדור הצעיר באמריקה". הוא הודה להאריס "על התמיכה בישראל במשך כל השנים".

האריס, מצידה, הדגישה בהצהרתה לפני הפגישה את "חוזק היחסים עם ישראל. היחסים מבוססים על ערכים משותפים. נדון בצורכי הביטחון של ישראל, ובשלום ושגשוג לישראל ולפלסטינים. נדבר גם על הנושא האיראני ועל הסכמי אברהם, שהנשיא ואני תומכים בהם".