ניצב בדימוס אמנון אלקלעי, ראש אגף המבצעים במשטרה לשעבר, טען היום (חמישי) בעדותו בפני ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון כי במהלך הישיבות המבצעיות לקראת הילולת מירון דחה המפכ"ל קובי שבתאי את המתווה להגבלת קהל במירון. "אני רציתי שכן תהיה הגבלה של קהל, באמצעות תקנות הקורונה", אמר אלקלעי בוועדה. "הרעיון הוא שבזמן האירוע יהיו עשרת אלפים איש בהר. אם אנחנו מבינים שיגיעו יותר מעשרת אלפים צריך להגביל".

לדברי אלקלעי, "במהלך הדיון המבצעי לקראת האירוע רח"ט מבצעים מוריס חן הציג את עמדתי, ומפקד מחוז הדרום שמעון לביא הציג את ההמלצה שלו של מתווה איצטדיונים (3,000 איש בכל הדלקה. ש.ה). המפכ"ל מיד שלל את זה ואמר או שחור או לבן. או שההר פתוח לגמרי או סגור לגמרי. אמר כי ההיתכנות המבצעית לעשות את זה מרובה סיכונים. חשבתי שזה שגוי וכתוצאה מהדברים אמרתי שיתכוננו לאירוע רב נפגעים".

לדבריו, "רציתי לגרום להם לחשיבה נוספת ואמרתי אני 'אעביר את ההנחייה שלך לראש המל"ל'. אמרתי שהכללים של הקורונה משרתים גם את נושא הבטיחות".

אלקלעי חשף בעדותו כי החלטתו לפרוש מהמשטרה היתה בין השאר בעקבות הדיון עם המפכ"ל לקראת אירועי מירון, "הפעם הראשונה ששוחחתי איתו וביקשתי לסיים היתה לקראת סוף פברואר. היתה שרשרת של אירועים שהובילה לכך. התבקשתי להישאר בתפקידי עוד שנה, וראיתי שבכל התקופה שנשארתי תהליך קבלת ההחלטות לא מתנהל באופן מקצועי".

הוא הוסיף כי "מה שהוביל להחלטה שלי בין השאר היה בעקבות הדיון הזה אבל אם אנחנו מדברים על האירוע, אם המשטרה היתה נחושה בעמדה שלה - המצב היה שונה. לדעתך היה צריך להיאחז בתקנות הקורונה".

באסון האזרחי הכבד ביותר בתולדות המדינה, שהתרחש בחגיגות הילולת הרשב"י בליל ל"ג בעומר, בלילה שבין 29-30 באפריל, נספו 45 גברים וילדים ונפצעו יותר ממאה בני אדם. זאת, עקב מעיכה וחנק שנגרמו בשל צפיפות קשה באחד המעברים במתחם.