שלומי קצין, תושב עתלית, צלל ביום שבת האחרון עם שנורקל באזור חוף הכרמל, ונתקל בתגלית מפתיעה. במהלך הצלילה, הוא זיהה להפתעתו על הקרקעית פריטים עתיקים, אשר, ככל הנראה נחשפו כתוצאה מפעילות הגלים והזרמים, שהסיעו את החול. בין הפריטים שאותרו: עוגני אבן עתיקים, עוגנים עשויים ברזל, שברי כלי חרס, וחרב מרשימה, שאורך הלהב שלה כמטר ואורך הידית שלה כ-30 ס"מ.

הוא חשש מפני מצב בו הממצאים ייגנבו, או יכוסו מחדש בחול עקב זרמי הים, לכן לקח עמו את החרב ויצא מהמים. בהמשך, גילה אזרחות טובה ואיתר את מספר הטלפון של מפקח היחידה למניעת שוד בצפון, ודיווח לרשות העתיקות. החרב נמסרה לאוצרות המדינה, וקצין קיבל תעודה על אזרחותו הטובה.

"החרב, שהשתמרה במצב מושלם, היא ממצא יפה ונדיר ונראה כי הייתה שייכת לאביר צלבני", הסביר ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, "היא נמצאה כשהיא מכוסה בצמידה ימית אך נראה כי היא עשויה מברזל. מרגש להיתקל בחפץ אישי שכזה, שלוקח אותך בדמיון 900 שנה אחורה בזמן, לתקופה אחרת, של אבירים, שריונים וחרבות". 

שלומי קצין עם החרב (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)שלומי קצין עם החרב (צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות)


קובי שרביט, מנהל היחידה לאריכאולוגיה ימית ברשות העתיקות הוסיף כי "בחוף הכרמל קיימים מפרצים טבעיים רבים, שיכלו לשמש כמקומות מסתור לספינות קדומות בעת סערה, ואף מפרצים גדולים יותר, שסביבם התפתחו יישובים שלמים וערי נמל עתיקות, כדוגמת דור ועתלית". הוא ציין: "תנאים אלה, משכו אליהם לאורך כל התקופות ספינות סוחר, ואלה, הותירו אחריהן עקבות ארכיאולוגיות רבות. החרב שנמצאה לאחרונה היא רק אחת מהן". 

כאמור, האתר שבו התגלו העוגנים והחרב מנוטר בידי רשות העתיקות מאז חודש יוני, לאחר קבלת דיווחים על גילויו בראשונה, מהאזרחים בועז לנגפורד ורפאל בהלול. הממצאים במקום נגלים ומתכסים בהתאם לתנועת החולות, ועל כן, הם חמקמקים מאוד. "גילוי ממצאים עתיקים על ידי שחיינים וצוללים חופשיים, היא תופעה שהולכת וגדלה בשנים האחרונות, עם התרחבותם של ענפי ספורט אלו", אומר שרביט.

לדבריו, "הסקר התת-ימי הוא דינמי. כל סערה - אפילו קטנה, מזיזה את החול וחושפת שטחים בקרקעית הים, ובמקביל, מכסה שטחים אחרים. מכאן גם החשיבות הגדולה שבדיווח על גילוי הממצאים, אותם תמיד נשאף לתעד באתרם כדי למקסם את המידע הארכיאולוגי. הממצאים הארכיאולוגים שדווחו מהאתר, מלמדים כי המקום שימש כמעגן טבעי קטן וזמני לספינות שמצאו בו מסתור. זיהוי הממצאים שנחשפו, מעיד כי המעגן שימש כבר בתקופת הברונזה המאוחרת – לפני 4,000 שנה, וכעת, מציאת החרב עשויה להעיד כי המעגן הטבעי שימש גם בתקופה הצלבנית, לפני כ-900 שנה".

עוגן שנמצא במהלך הצלילה (צילום: שלומי קצין)עוגן שנמצא במהלך הצלילה (צילום: שלומי קצין)


אלי אסקוזידו, מנהל רשות העתיקות, שיבח את שלומי על אזרחותו הטובה: "כל חפץ עתיק שנחשף, מסייע לנו בהרכבת הפאזל ההיסטורי של ארץ ישראל. לאחר שהחרב תנוקה ותיחקר במעבדות רשות העתיקות, נפעל להציג אותה לקהל".