בדרך לסיום משבר המתמחים? שר הבריאות ניצן הורוביץ הציג הערב (שני) את "מפת הדרכים" ליישום המתווה לקיצור התורנויות של הרופאים המתמחים. לדבריו, "עצירה של מתווה קיצור התורנויות מבלי שיושלם במלואו אינה אופציה. מפת הדרכים שאנחנו מציגים היום תבטיח את מימוש המהלך ההיסטורי". 

מנהיגת מחאת המתמחים, ד"ר ריי ביטון, הגיבה בשידור בערוץ 12: "אם הדברים הם אכן כפי שהציג הורוביץ אז יש פה בשורה. אבל אנחנו למודי אכזבות אז מחכים לראות שזה מעוגן".

פרטי המתווה לקיצור תורנויות המתמחים גובשו בימים האחרונים בהנחיית שר הבריאות, בתהליך שהוביל מנכ"ל המשרד פרופ' נחמן אש. התכנית עוצבה בידי אנשי המקצוע במשרד הבריאות, בשיתוף עם ההסתדרות הרפואית בישראל, עם מתמחים ומתמחות מכל הארגונים ומכל בתי החולים, ובהתייעצות עם מנהלי בתי חולים ומנהלי מחלקות.אגרת ובה פרטי המהלך שוגרה למתמחות ולמתמחים בכל בתי החולים בישראל. 
 
השר הורוביץ מסר למתמחים: "רבים מכם חוששים שמתווה קיצור התורנויות שגיבשנו לא יושלם. זו אינה אפשרות מבחינתי. על מנת לספק לכם ודאות אני מציג בפניכם ובפני מערכת הבריאות כולה מפת דרכים ברורה המעגנת באופן ממשי את מחויבותנו להשלמת המהלך".

הוא הוסיף: "אבני הדרך האלו מעגנות באופן ממשי את המחוייבות של משרד הבריאות ושלי להשלמת מהלך קיצור התורנויות בכל הארץ. המאבק שלכם הוא המאבק של מערכת הבריאות, הוא המאבק שלי. נצליח בו, יחד".

בנוסף, השר הבהיר כי מתווה קיצור התורנויות יכלול קיצור גם במקצועות כירורגיים במתווה מותאם וסיכם: "בכוונתי להקדים את השלמת מתווה קיצור התורנויות בכל הארץ עד לסוף 2025". 

בארגון מרשם הגיבו להצהרת שר הבריאות ומסר: "אחרי ימים ארוכים של שיחות לתוך הלילה, הצעות ובחינה של מתווים אפשריים, עם הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות ובלשכת השר, נראה כי הדברים מתכנסים לכיוון הנכון ואנחנו שמחים על הודעתו של השר ועל רוח הדברים שיוצאת ממנה. יחד עם זאת, אנחנו מבקשים לראות את המתווה הכתוב ולוודא שהוא מעוגן גם תקציבית וגם ברמת המחוייבות מעבר לרמה ההצהרתית. ככל שהמתווה שהוצג אכן מעוגן באופן הזה, הרי שאנו סבורים שהוא מהווה פריצת דרך משמעותית שמביאה לידי ביטוי את עמדתנו. המאבק כולו, הא.נשים האמיצים שלקחו בו חלק והצעד שנקטנו היום, עם הגשת מכתבי ההתפטרות, מחייבים אותנו כארגון לוודא שאכן מדובר במתווה מחייב ולא רק תוכנית הצהרתית. אנו תקווה שהדברים יתבהרו בשעות ו/או בימים הקרובים". 

אלו הן אבני הדרך למתווה קיצור התורנויות:

25.10.21 - הפעלת צוות יישום למתווה קיצור התורנויות בראשות המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ובהשתתפות נציג משרד האוצר, נציג מנהלי בתי החולים, נציג ההסתדרות הרפואית ונציגי מתמחים.
 
31.3.22 - יישום מתווה קיצור התורנויות בעשרה בתי חולים בפריפריה. 
 
30.11.22 - הרחבת המתווה למחלקות פנימית ורפואה דחופה בשני בתי חולים במרכז הארץ.
 
31.3.23 הרחבת המתווה למחלקות פנימית ורפואה דחופה בכל בתי החולים בישראל.
 
30.11.23 יישום השלב השלישי במתווה, שיגובש על ידי צוות היישום ויאושר על ידי שר הבריאות עד ליום 31.3.22.