כתב אישום הוגש היום (שלישי) נגד חבר הכנסת חיים כץ, המייחס לו עבירה של קשירת קשר להשגת מטרה כשרה באמצעים פסולים. זאת, בהתאם להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלביט. חבר הכנסת הבהיר עוד קודם ליושב ראש הכנסת וליושב ראש ועדת הכנסת, שאין בכוונתו לבקש חסינות מפני העמדה לדין פלילי. 

על פי כתב האישום, כץ, אשר עמד אותה עת בראש ועדת הרווחה של כנסת ישראל, זימן לוועדה את סוחר שוק ההון מוטי בן-ארי כמומחה, לשם קידום הצעת חוק בתחום פירעון אג"ח בחברות בקשיים, אך לא גילה לחברי הוועדה מידע אודות קשריו האישיים והכלכליים עם בן-ארי ואודות האינטרס הכלכלי של בן-ארי בקידום החוק. כץ מיוצג על-ידי עורכי הדין נוית נגב, יאנה פוגל סלוצניק ותובל בוך ממשרד שינמן נגב ניב.

לפני כשנתיים החליט היועץ המשפטי לממשלה להגיש נגד חבר הכנסת כתב אישום בשל קשריו עם אותו סוחר שוק הון, בגין עבירת מרמה והפרתן, אך כנסת ישראל קבעה כי עומדת לו חסינות בפני העמדה לדין פלילי. 

לאחר מכן, התקיים שיח עם באי כוחו של כץ, במסגרתו נשמעו פעם נוספת טענותיהם ביחס לתשתית העובדתית והמשפטית, ואף במסגרת זו הובאו נתונים נוספים, ולאחר שקילת מכלול החומר הרלוונטי לעניין נמצא כי נכון לשנות את עובדות כתב האישום ואת סעיף העבירה שאלה מגבשות, במסגרת הסדר טיעון, לנוסח כתב האישום שהוגש היום. 

כן, הוסכם במסגרת הסדר הטיעון, כי חבר הכנסת כץ יודה ויורשע בכתב האישום שהוגש, והצדדים יעתרו במשותף לכך שיגזר עליו עונש של קנס כספי ומאסר על-תנאי. נציין, כי תיק חקירה אחר, בו נחקר ח"כ כץ כחשוד שעניינו אי-תשלום מס כדין, נגנז בשל שיקולים ראייתיים.

כץ: "מצאתי לנכון להגיע להסדר ולשים את הפרשה מאחורי"

בתגובה להגשת כתב האישום, נמסר מטעמו של חבר הכנסת: "בכל עשרים ושתיים שנות כהונתי בכנסת, פעלתי אך ורק לטובת אזרחי ישראל. בין היתר חוקקתי למעלה מ-180 חוקים חברתיים ומאות תקנות. לפני כעשור, כחלק מהתמודדות עם תופעת ה'תספורות' במשק, קידמתי את תיקון 44 לחוק ניירות ערך. לאחר שהבאנו את הדברים במלואם בפני היועץ המשפטי לממשלה, הוא הכיר בכך שהתיקון נעשה במטרה להיטיב עם הציבור הרחב, שלא היה כל דופי בעצם קידומו בכנסת ובכך שלא צמח לי רווח אישי".

הוא הוסיף: "האישום נגדי הוא לגבי המידע שהיה עלי להביא בנסיבות העניין בפני חברי הוועדה בכנסת. אני לוקח על כך אחריות מלאה. בחמש השנים האחרונות שילמתי מחיר אישי וציבורי יקר, כי התהליך הוא העונש, ומצאתי לנכון להגיע להסדר ולשים את הפרשה מאחורי".