עו"ד שי ניצן, פרקליט המדינה לשעבר התייחס היום (רביעי) בכנס ביטחון לאומי ודמוקרטיה של המכון הישראלי לדמוקרטיה לאפשרות של פיצול תפקידי היועמ"ש: "זו סיסמה שלא יודעים מה מאחוריה. יש נימוקים טובים לשנות ברמה כזו או אחרת, לא בטוח שהשינוי הדרמטי שרוצים, אבל אולי שינוי חלקי".

"אומרים כל הפלילי יילקח מהיועץ וכל המנהלי יישאר אצלו, אבל יילקח מהפרקליטות. מי ששוקל ברצינות לעשות שינויים בחלוקת הסמכויות בין היועץ לפרקליט צריך לדעת שזה דבר מאוד קשה ליישום", הוסיף.

לדבריו, "אם לצורך הדיון, הפרקליטות לא תעסוק יותר בעניינים מנהליים – זה לא רק מחלקת הבג"צים שמונה 30 וכמה פרקליטים. יש היום בכל פרקליטות מחוז לפעמים עשרות פרקליטים שעוסקים בזה אז למי הם יוכפפו? אלו שינויים דרמטיים, ולכן השיח עד היום היה ממעוף הציפור".

עוד אמר פרקליט המדינה לשעבר, בנוגע לחיכוך בין מתנחלים, האוכלוסייה הפלסטינית וחיילי צה"ל שבתווך, כי "קראתי שעשו כנס על 'אלימות מתנחלים' ומישהו אמר תתנו לנו נשק ונחסל את הבעיה. בעיניי זה דבר נורא שגורם נזק. זה מופרך בעליל, וגם זה לא אלימות מתנחלים. אלו קבוצות קטנות, ולא המתנחלים: יש 350-400 אלף מתנחלים, גם השם 'אלימות מתנחלים' מעצבן". 

לטענתו, אם מתרחשים דברים, חיילי צה"ל חייבים לפעול, גם אם זה לא נוח ולא נעים לצבא. "זהו נושא מאוד בעייתי ובהחלט צריך לתת עליו את הדעת, אבל לא להכתים את כל המתנחלים בשטחים".

באשר לסוגית מעורבות השב"כ בפשיעה בחברה הערבית אמר ניצן: "השב"כ הוא ארגון שקיבל כלים מיוחדים ומרחיקי לכת כדי לפעול נגד אויבי המדינה. אם נשתמש בהם במאבק הרגיל בפשיעה אני לא יודע לאן נגיע, ולכן למרות הפיתוי, יש דברים שלא עושים במדינה דמוקרטית לאזרחי המדינה וגם למי שאינו אזרח".

חנן מלצר, נשיא מועצת העיתונות ולשעבר המשנה לנשיאת בית המשפט העליון השתתף גם הוא בכנס, והתייחס למשפט זדורוב: "שופטים לא צריכים לנתק עצמם ממה שקורה בחוץ. תמיד הייתי בעד חופש העיתונות, ואני חושב ששופטים צריכים להתעדכן ולהיות ערניים ומעורים למה שקורה, ולהשתדל לא להיות מושפעים".

"כשופטים מקצועיים אנחנו צריכים להתמקד בתיק ובדין. יש חשיבות עצומה לתקשורת, אבל גם ביקורת, אם היא כנה, הוגנת עניינת ולא פייק ניוז, מה שגם יש לאחרונה, היא לגיטימית ולא צריך להתרגש מזה. בתיק של זדורוב כשהייתי צריך להחליט, עשו שני תחקירים. גזרתי על עצמי שלא להסתכל בהם כי לא רציתי שישפיעו עליי אפילו בתת מודע, וכן קראתי את כל עשרות הקלסרים שהיו שם", סיכם.