בשנים האחרונות ראינו מגמה עקבית של עליה בגודל גיוסי ההון והשוויים של סטארט-אפים ישראלים בתחום הסייבר, אך שנת 2021 הייתה ללא כל ספק שנת שבירת השיאים. השנה, סטארט-אפים גייסו סכום יוצא דופן של 8.84 מיליארד דולר - יותר מפי 3 מסך הגיוסים בשנת 2020, שהסתכמו ב-2.75 מיליארד דולר. ההון התחלק על פני 135 סבבי גיוס, בהשוואה ל-109 סבבים ב-2020. 15 סטארט-אפים גייסו יותר מסבב אחד בשנה האחרונה, נתון שמהווה סטנדרט חדש בתעשיית הסייבר הדינמית.

בשנה האחרונה ראינו יותר ויותר יזמים אשר נחושים להגיע למעמד של יוניקורן כבר מרגע הקמת הסטארט-אפ. מגמה זו היא בעלת השלכות רוחביות בתעשייה ומתבטאת הן בסכומי גיוסים גדולים יותר והן ביעדים שאפתניים יותר של היזמים. כך למשל, סטארט-אפים ישראלים בשלב הסיד גייסו השנה 233 מיליון דולר, בהשוואה ל-203 מיליון דולר בשנה שעברה. עלייה של 140 אחוזים נרשמה בסך סבבי A, מ-288 מיליון דולר שגויסו ב-2020 ל-693 מיליון דולר ב-2021. סך הגיוסים בשלב הצמיחה (C ומעלה) עלה בכמעט 300 אחוזים, מ-1.63 מיליארד דולר בשנת 2020 ל-6.46 מיליארד דולר בשנה הנוכחית.

סבב הסיד הממוצע עלה מ-5.2 מיליון דולר בשנת 2020 ל-7 מיליון דולר בשנת 2021. התחרות ההולכת ומתעצמת בתחום ועליית רף הכניסה לתעשייה עשויות להסביר את הירידה במספר הסטארט-אפים החדשים שנוסדו בשנת 2021 - 58 סטארט-אפים חדשים לעומת 64 סטארט-אפים שנוסדו ב-2020. מגמה מעניינת נוספת היא 25 סטארט-אפים שגייסו סבבי סיד ו-A בשנתיים האחרונות, אך נותרו מתחת לרדאר. כאסטרטגיה, סטארט-אפים אלו בוחרים להמתין ולגייס הון משמעותי בטרם יצאו לאור, על מנת לייצר כניסה מרשימה יותר לתעשייה.

חדי קרן ואקזיטים משמעותיים

בשנת 2021 הוכתרו 9 חדי קרן ישראליים חדשים בתחום הסייבר - עלייה של 80 אחוזים בהשוואה ל-5 חדי קרן ב-2020. למועדון היוקרתי הזה הצטרפו השנה Aqua Security, At-Bay, Axonius, Claroty, Fireblocks, Noname Security, Orca Security, Transmit Security ו-Wiz. חברות אלו הפכו לחדי קרן תוך 4 שנים בממוצע מיום הקמתן, כ- 23 אחוזים פחות מהזמן שלקח לחדי הקרן בשנת 2020 להגיע לתואר - 5.2 שנים.

השנה התחזקה מגמת האקזיטים המוקדמים והמהירים בתעשייה, עם קונסולידציה של סטארט-אפים במטרה לאגד יכולות וביחד להגיע במהירות לעמדה מובילה בשוק. סכום הרכישה הממוצע ירד השנה ב-50 אחוזים, מ-401 מיליון דולר ב-2020 ל-201 מיליון דולר ב-2021. זאת ועוד, סטארט-אפים שנרכשו השנה גייסו 27 מיליון דולר בממוצע עד רכישתם, ירידה של 27 אחוזים בהשוואה לשנה הקודמת שבה סטארטאפים שנרכשו גייסו 37 מיליון דולר בממוצע עד לרכישתם. גם השלבים שבהם סטארט-אפים נרכשו השנה היו מוקדמים מאד ביחס לשנים קודמות - 5 סטארט-אפים נרכשו השנה עוד בטרם גייסו סבב A, ושני סטארט-אפים נרכשו 6 חודשים בלבד לאחר הקמתם ומבלי שגייסו אפילו דולר אחד בסבב סיד. 

אקזיטים בולטים השנה כללו את: XM Cyber (שנרכשה על ידי Schwarz Group ב-700 מיליון דולר), Guardicore (שנרכשה על ידי Akamai ב-600 מיליון דולר), IntSights (שנרכשה על ידי Rapid7 ב-400 מיליון דולר. זוהי הרכישה השניה של החברה בישראל ב-2021, לאחר שרכשה את Alcide בינואר), Medigate (שנרכשה על ידי Claroty ב-400 מיליון דולר) ו-Vdoo (שנרכשה על ידי Jfrog ב-300 מיליון דולר). 

אנו צופים כי מגמת הקונסולידציה תימשך גם בשנים הקרובות, כאשר עוד ועוד חברות סייבר ישראליות ירכשו סטארט-אפים ישראליים או יתמזגו איתם במטרה להפוך לחברות ענק. בשנת 2021 מגמה זו התחזקה עם מספר רכישות כגון Medigate שנרכשה על ידי Argon, Claroty שנרכשה על ידי Avanan, Aqua שנרכשה על ידי Check Point, ו-Dustico שנרכשה על ידי Checkmarx. בנוסף לכך, ראינו כי בשנת 2021 יותר חברות גדולות שאינן ממוקדות בתחום הסייבר ביקשו להרחיב את ההיצע שלהן בתחום על-ידי רכישת סטארטאפים ישראלים. כך למשל, בשנת 2021 בוצעו 12 רכישות של סטארט-אפים בתעשייה על-ידי חברות כמו Elastic ו-JFrog, בהשוואה ל-8 בשנת 2020.

התחומים החמים של 2021

תחום ה-Application Security נותר בראש רשימת התחומים החמים השנה בגיוסים וזכה לתשומת לב לאחרונה בזכות חשיפת חולשת Log4Shell, שאפשרה הפעלת קוד מרחוק בלב תהליך הפיתוח. אבטחת מחזור פיתוח התוכנה (Software Development Life Cycle) עלתה בשנים האחרונות לראש סדר העדיפויות הארגוני לאור הסיכון הרב הגלום בתקיפת תהליכים רגישים אלו. צוותי סקיוריטי מתקשים להתמודד עם כמויות הפיתוח העולות ובתוך כך התפתחה בשנה האחרונה גישת ה-Application Security Posture Management, שנועדה לסייע לצוותי סקיוריטי לנהל בצורה יעילה ובקנה מידה גדול את תהליך אבטחת האפליקציות הארגוניות. חברת Enso Security הישראלית שהוקמה בסוף 2020 היא דוגמא לכך. סטארט-אפים ישראלים בתחום ה-Application Security שגייסו השנה סבבים משמעותיים הם Cycode (גייס סבב A ו-B השנה בסכום כולל של 76 מיליון דולר), Salt Security (גייס סבב C של 70 מיליון דולר השנה, שהביא אותו לסך כולל של 131 מיליון דולר), Noname Security (גייס סבב B ו-C השנה, שהביא אותו לסך כולל של 195 מיליון דולר, והפך לחד קרן) ו-Snyk, שהפכה לשחקן משמעותי במגמת ה-Shift Left עם גיוס של 530 מיליון דולר בסבב F שהביא אותה להערכת שווי של 8 מיליארד דולר בשנה החולפת. 

תחום ה-Data Security והפרטיות צבר תאוצה בשנה האחרונה כתחום בעל פוטנציאל משמעותי לחדשנות, לאור חשיבותו ההולכת וגוברת בקרב רגולטורים והציבור הרחב. בשנת 2021 תקנות פרטיות כמו ה-GDPR האירופאי קיבלו תשומת לב נרחבת כתוצאה ממתקפות סייבר שבהן נעשה שימוש לרעה בנתונים אישיים של משתמשים ולקוחות (כגון הפריצות למיקרוסופט, T-Mobile ובישראל לאתר אטרף וחברת הביטוח שירביט). סטארט-אפים ישראלים חדשניים בתחום זה הם Piiano שנוסדה השנה וגייסה 9 מיליון דולר בסבב סיד, Satori Cyber אשר גייסה 20 מיליון דולר בסבב A השנה, חברת Duality Technologies אשר גייסה השנה 30 מיליון דולר בסבב B, ומספר סטארט-אפים מבטיחים שנוסדו השנה אך צפויים לצאת מ-stealth mode בשנת 2022. 

תחום אבטחת הענן ממשיך להיות במוקד תעשיית הסייבר לאור מגמות רחבות בעולם הטכנולוגי כגון הטרנספורמציה הדיגיטלית והמעבר לענן, שהואצו בעקבות משבר הקורונה. חברות מובילות בשוק אבטחת הענן כמו Orca Security ו-Wiz הן דוגמה לחברות פורצות דרך ששינו את פני התחום מקצה לקצה וכבשו במהרה נתח שוק מהותי שהיה שייך בעבר לחברות ענק שהציעו פתרונות אבטחה on-prem, מהדור הקודם. העלייה המטאורית במספר הלקוחות והמכירות של החברות הללו מוכיחה שצוותים חזקים עם פתרונות שנותנים מענה מקיף לצורך אקוטי יכולות להצדיק את הערכות השווי העצומות שהשיגו, ובעיקר שיזמים ישראלים חזקים לא רק בזכות טכנולוגיה מעולה אלא גם בזכות יכולות עסקיות מעמיקות.

אבטחת SaaS היא תחום נוסף שהפך למוביל בשנה האחרונה לאור שימוש הולך וגובר באפליקציות SaaS בסביבה העסקית. ריבוי האפליקציות ומאפייני העבודה מרחוק הובילו ליצירת משטחי תקיפה חדשים וסיכונים משמעותיים לדאטה שעובר בין האפליקציות הללו. ישנו שוק רחב לפתרונות אבטחת SaaS, ובשנת 2021 בוצעו השקעות במספר סטארט-אפים ישראלים צומחים בתחום כמו חברת Adaptive Shield (סבב A - גיוס של 30 מיליון דולר), Grip Security (סבב סיד ו-A בשנת 2021 בסך כולל של 25 מיליון דולר) ו-Valence Security (סבב סיד בגובה של 7 מיליון דולר). 

עופר שרייבר (צילום: מקסים דינשטיין)עופר שרייבר (צילום: מקסים דינשטיין)

תחזית להמשך

גם בשנת 2020, אנו צופים שסטארט-אפים בתחום הסייבר יתמקדו בצמיחה מהירה כבר מיומם הראשון ויגייסו סבבי המשך גדולים יותר בזמן קצר יותר. השוק התחרותי והצפוף ייאלץ יזמים לזקק במהירות את הצעת הערך והיתרון היחסי שלהם אל מול המתחרים ולבסס את עצמם בשוק כמובילי קטגוריה עוד מהשלבים המוקדמים ביותר. אנו צפויים לראות עוד ועוד קונסולידציה בין חברות סייבר לאור דרישות השוק לצמצום כלי הסקיוריטי ולפתרונות חדשניים שנותנים מענה הוליסטי ומקיף יותר. כמו כן, נראה יותר ויותר חברות גדולות שאינן מתמחות בתחום הסייבר אשר ירכשו סטארט-אפים בתחום זה להעמקת ההיצע העסקי ולקיצור תהליכי הפיתוח שלהן. 

תעשיית הסייבר כולה עברה בשנים האחרונות תהליך התבגרות מואץ. הנתונים מצביעים על קוטביות בין סטארטאפים שרצים במסלול מהיר לסטטוס חד קרן לבין אקזיטים בשלבים מוקדמים מאד. נראה כי יש פחות ופחות חברות בשלב ביניים של צמיחה מתונה - במצב השוק הנוכחי נדרשת תזוזה מהירה או "בליעה" של מי שלא יעמדו בקצב על ידי חברות גדולות יותר. האצה אדירה זו תוביל חברות מצליחות לבסס עצמן תוך זמן קצר ברף הגבוה ביותר של חברות הסייבר בעולם ולהוביל קטגוריות שלמות, תוך דחיפת השוק כולו קדימה.

הערכות השווי של חברות סייבר ישראליות הגיעו לשיא יוצא דופן השנה אך מאחורי המספרים עומדות יכולות גבוהות של יזמים נחושים ומענה טכנולוגי מעמיק לבעיות אבטחה שממשיכות לאתגר את העולם העסקי ועומדות בראש סדרי העדיפויות של מקבלי ההחלטות. לכן, אף שהתחזיות צופות שהמצב הנוכחי לא ימשיך, אנחנו סבורים כי השוק לא יתרסק אלא יגיע לאיזון ותיקון מסוים. תחום הסייבר ימשיך להיות תחום מרכזי וחשוב גם בשנת 2022 ובתוך כך, תעשיית הסייבר הישראלית תמשיך להצמיח ולעודד יזמים שאפתניים עם חזון ארוך טווח שיכולים להציע פתרונות חדשניים ולבנות חברות גדולות שיובילו את תעשיית הסייבר העולמית.

"מאחורי הערכות השווי העצומות והעלייה המסיבית בסכומי ההשקעות בשנה החולפת עומדות סיבות ממשיות, ולא מדובר בבועה שעתידה להתפוצץ." אמר עופר שרייבר, שותף בקרן YL Ventures. "מקבלי ההחלטות בעולם העסקי צופים בהתגברות האיומים ובסיכון האמיתי לנכסים האסטרטגיים שלהם, ומוכנים להשקיע יותר כספים בפתרונות חדשניים - וזו החוזקה של היזמים הישראליים. הצורך בפתרונות אלו רק הולך וגובר לאור המאפיינים והאיומים במציאות החדשה, ולכן אנו לא חוזים קריסה של השוק אלא הגעה לאיזון בעתיד הקרוב".

Cycode, Enso Security, Grip Security, Orca Security, Piiano, Satori ו-Valence Security הן חברות בפורטפוליו של YL Ventures. YL Ventures השקיעה ב-Axonius ו-Medigate מאז סבב הסיד שלהן