הוא שבר את השיא בכך שהפך לאחד הפוליטיקאים שהחזיקו במגוון התפקידים הרב ביותר. הוא כיהן כמלך בשתי תקופות כהונה, שימש כנסיך בשתי קדנציות, כיהן כנשיא, כראש ממשלה, כראש מדינה ללא תואר מוגדר, ומספר פעמים כראש מדינה גולה.

הוא בנם של מלך ומלכה, שניהל מדיניות סוציאליסטית וקשר קשרים עם סין הקומוניסטית. הוא התפרסם בכך שאפשר להעביר תחמושת ואספקה למורדים קומוניסטים מצפון וייטנאם לדרומה. כאשר הוא נבחר בפעם הראשונה, היו מי שהאמינו שהוא ישמש מלך בובה תחת שלטון הצרפתים. אבל השליט הצעיר הפתיע כשתבע עצמאות לארצו. כשדרישתו לא נענתה, הוא יצא לגלות והודיע שלא ישוב למולדתו, אבל לא עמד בהתחייבותו.

כמלך, הוא שרד את המלחמות הקולוניאליות, את מלחמת וייטנאם, את הקמר רוז' ואת המלחמה הקרה. בשנת 1969, בזמן מלחמת וייטנאם, הוא יישר קו עם המדיניות האמריקאית ובחר להתעלם מתוכנית חשאית של ריצ'רד ניקסון, אז נשיא ארצות הברית, להפציץ את אזור הגבול בין קמבודיה לווייטנאם. גם כאשר המדינה שבראשה הוא עמד כמעט קרסה, הוא שלל משא ומתן עם ארצות הברית.

בשנת 1971 הוא הודח ושקע בדיכאון. הוא נואש ממצבה הכלכלי והפוליטי של ארצו, אבל בעיקר הוא זעם על כך שנכשל בהקמת מועצה, שהייתה אמורה להחליט מי האיש שישב במקומו על כיסאו. הוא העדיף לראות בתפקיד את בנו מאשתו החמישית, רקדן ודיפלומט שחי בפריז. בנו זכה במלוכה בסופו של דבר רק ב־2004.

את שנותיו האחרונות הוא העביר בסין, לצורך טיפול במחלת הסרטן שבה חלה. באותן שנים הוא ביקש להימנע מלפנות אליו בתואר "הוד מלכותו". הוא מת בבייג'ינג, ימים ספורים לפני יום הולדתו ה־90, והלווייתו רבת המשתתפים נערכה בארמון שבו חי שנים רבות.


אתם מוזמנים לגלות: מי האיש?

פתרון החידה הקודמת:
האישה שמעולם לא התגיירה, אך ראתה עצמה יהודייה ונטמנה בבית העלמין בקיבוץ רמת הכובש, היא לוחמת המוסד סילביה רפאל, שהשתתפה במבצעים שונים ברחבי העולם, שהמפורסם שבהם מכונה פרשת לילהאמר.