תהיתם לעצמכם מה קורה מאחורי הקלעים בכתות שלרוב שומעים עליהן רק באמצעי התקשורת? תיאטרון גושן מעלה מחזה חדש, "אלף קוצים", אשר מאפשר הצצה מרהיבה לעולם שמסתתר מאחורי הנושא המסתורי. איריס קול שוחחה ב-103fm עם יהודה נהרי, המשחק במחזה את מנהיג הכת, אשר שיתף בתחושות בעקבות ההיחשפות לנושא הרגיש.

"האמת שזה מאוד מפחיד איך מנהיגי הכתות יוצרים אותן על אנשים. זה מאוד מפחיד לראות את זה", אמר נהרי בפתח דבריו, וסיפר: "אני מגלם את מנהיג הכת בעצם, זו לא כת ספציפית זה על הנושא עצמו, על השיטה עצמה".

על מה שלמד במהלך התחקיר לצורך הדמות, אמר: "האנשים מאובחנים כנרקיסיסטים, זה אנשים שחוו פגיעה קשה בילדות והם רוצים שיעריצו אותם. הם לוקחים את הכוח שנלקח מהם בעבר מאנשים אחרים, הם מנצלים אותם ומוחקים את הזהות שלהם. הם בעצם באים עם בשורה, הם מוכרים הארה, תשובה, משהו שאנשים מחפשים. הם מזהים את האנשים המבולבלים או אלו שמחפשים משמעות גדולה יותר בחיים שלהם, שמאסו בחיים שלהם".

לאור אמירותיו, תהתה איריס קול האם הוא חושב שזה נעשה במודע, ונהרי השיב כי "אני לא חושב שזה נעשה במודע, המניפולציה היא מודעת. המשחק המחשבתי שהם יוצרים זה מודע, אבל זה לאו דווקא מגיע באופן מודע מהפגיעה שהם חוו. הם פשוט ככה ניזונים, ככה הם מקבלים את הכוח שלהם חזרה".

הוא הוסיף: "הם לא תופסים את עצמם כרעים, נהפוכו. הם מאמינים, אם הם לא יאמינו גם אותם אנשים לא יאמינו להם. הם בטוחים שהם באו לגרום להתעוררות או לתת הארה מסוימת, או להיטיב עם אנשים, אבל בדרך הם מוחקים את הזהות שלהם והם גורמים להם לעשות דברים אפלים ואיומים. הם מנצלים את התמימות הזו וזה נורא".

"זו הולכת להיות פרמיירה חגיגית ובסופו יהיה פאנל. תיאטרון גושן ואנחנו השחקנים רואים שליחות בהצגה הזו, שנוכל להעביר את המסר ולהראות מה קורה או איך יוצרים אותם אנשים אפלים מניפולציה. אנחנו חווים מניפולציות על בסיס יומי", ציין.

"לא קיבלתי הכרה לכאב"

בהמשך השיחה, התייחס השחקן המוכשר לפרשת אסי עזר, בה טען כי הוטרד מינית: "מאז ששיחררתי את הסוד הזה, את הטראומה הזו ואת כל מה שישב לי על הלב, אני מרגיש שפיניתי מקום והורדתי מעליי משקל מאוד כבד שישב לי על הנשמה. אני מתחזק מיום ליום ואני מרגיש מצוין, על אף שמאוד כואב לי שלא נלקחה אחריות ונוצרה מניפולציה על הציבור והטעיית הציבור לחשוב שאני משקר או בשביל פרסום. לא קיבלתי הכרה לכאב או לקיחת אחריות, וזה כואב ההשתקה הזו. אנחנו חייבים להבין שיש הרבה קולות שהם מושתקים. כמו אנשים שהושתקו במשך שנים, זו אותה השתקה. אני נלחם פה על הקול שלי ועל הקול של הרבה מאוד גברים. רק התחלתי את הפעילות שלי".