אנגלית היא השפה המדוברת ביותר בעולם, והיא בוודאי שפת המסחר הבינלאומית העיקרית. שליטה בשפה האנגלית הפכה לחיונית בקרב מעסיקים ועצמאים כאחד, ולעתים זהו חסם ממשי בפני יזמים ומבקשי עבודה - בצמיחה אישית ובהתקדמות מקצועית ותעסוקתית.

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל מסייע לתושבים המעוניינים לשפר את האנגלית שלהם ולהתקדם בתחום התעסוקתי והעסקי, ויחד עם מרכזי "קליקה", מציע חבילת שיעורים פרטיים טלפוניים מסובסדת במסגרת תוכנית Lite Talk היוקרתית של ה־Jerusalem Post.

מדובר ב־18 שיעורים פרטיים, מאוד תכליתיים, הניתנים באופן פרטי בזמן הנוח ללומד. הם מיועדים לתושבי הנגב, הגליל או הפריפריה החברתית, בני למעלה מ־40, שאינם מועסקים, שהנם עצמאים שהכנסתם נפגעה, או יזמים השוכרים מתחם עבודה ב"קליקה".

כל שיעור מתקיים באמצעות הטלפון במשך רבע שעה אינטנסיבית, שכולה בשפה האנגלית. השיעורים מתמקדים במתן כלים מותאמים אישית לשיפור האנגלית, הכוללים סימולציות של ראיונות עבודה וניהול שיחות עסקיות. היתרון המרכזי של השיעורים האלו הוא בבניית תוכנית ייחודית המתאימה לצרכים המקצועיים של כל אחד מהפונים. 

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל קיים פיילוט מוצלח של התוכנית, שבו השתתפו למעלה מ־1,000 צעירים. בנוסף, המשרד קיים שיתוף פעולה עם זרוע העבודה במשרד הכלכלה, שבמסגרתו נהנו מאות מבקשי עבודה מהתוכנית.

ניצן חתן (צילום: באדיבות המצולמים)ניצן חתן (צילום: באדיבות המצולמים)


כ־80% מהמשתתפים ציינו כי האנגלית שלהם השתפרה "בצורה מאוד משמעותית בזכות השיעורים". נתון מעניין נוסף הוא שאל התוכנית פנה רוב נשי - דבר מבורך כשלעצמו בהתחשב בפערים התעסוקתיים הקיימים וזיקת נושא האנגלית לתחום התעסוקה.

בין המשתתפים היה סמיר קבלאן מבית ג'אן, בעל תואר ראשון בהנדסה מכנית מאוניברסיטת תל אביב, העובד בתחום קרוב לשמונה שנים: "נרשמתי לקורס, מכיוון שהרגשתי שרמת האנגלית המדוברת שלי נמוכה, והרגשתי לחץ בכל פעם שדיברתי אנגלית. הבנתי שעליי להשתפר נוכח העובדה שאנגלית הפכה להיות כלי הכרחי בעידן המודרני במיוחד בתחום ההנדסה. עבורי זאת הייתה השפה השלישית, ונדרשתי להשתמש בה לעתים רחוקות", מספר קבלאן ומוסיף: "הקורס פתח עבורי ענף רחב של הזדמנויות מקצועיות, ובעצם מינף עבורי את הקריירה.

למזלי הטוב, בעיצומו של הקורס התמודדתי על תפקיד מהנדס פיתוח בחברה גלובלית בתחום הרפואי, ואחת מדרישות התפקיד ההכרחיות הייתה אנגלית ברמה גבוהה. לשמחתי, נבחרתי לתפקיד בזכות כך שהקורס נתן לי את הכלים הנכונים להצלחה ואפשר לי את תחושת הנינוחות בזמן דיבור באנגלית, ואלמלא כך בספק אם הייתי מגיש מועמדות למשרה".

על חוויה דומה מספר ניצן חתן, מהנדס מכונות מהיישוב מעונה: "במסגרת תפקידי אני נמצא בקשר לעתים קרובות עם לקוחות, ספקים ועמיתים לעבודה מכל מיני מדינות. לקחתי את שירות ה־Lite Talk כדי לשפר את יכולות ההבעה שלי באנגלית ולתקשר בצורה טובה הרבה יותר. זה עזר לי להבין מהר יותר מהם הצרכים של העמית לשיחה, וכמובן להגיב ולענות על השאלות, להסביר את הבעיות ולהציג את הפתרונות בצורה 'חלקה' יותר בדיבור שוטף ובביטחון רב יותר".

אילן שוחט, מנכ''ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל (צילום: המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל)אילן שוחט, מנכ''ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל (צילום: המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל)


לדברי מנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אילן שוחט: "המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל פועל במגוון מיזמים המעודדים ומחזקים תעסוקה ויזמות. השפה האנגלית נדרשת כיום בכל תחום, לימודי ותעסוקתי. זיהינו צורך הולך וגובר של תושבים, בפרט בגילי אמצע הקריירה, המבקשים לשפר את מיומנויותיהם באנגלית. אנו מזמינים את התושבים לפנות למתחמי ה'קליקה' וליהנות מהטבה ייחודית זו".

רתם מן, מנהלת "ג'רוזלם פוסט לייט טוק", מספרת כי שיטת הלייט טוק היא שיטת לימוד ואימון לשיפור האנגלית לפי צורכי התלמיד. אנו מסייעים לאלפי תלמידים כל חודש לשפר את האנגלית שלהם ולהצליח להשתלב בתפקידים משמעותיים בשוק העבודה". 
מרגישים שהאנגלית מכשילה אתכם? צריכים תרגול לפני ראיון עבודה או מצגת חשובה? - פנו למרכז קליקה הקרוב.

הכתבה בשיתוף המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל