הפרשן לענייני ערבים צביקה יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח היום (שישי) עם ניסים משעל ב-103FM על המתיחות מול איראן, ניסיונות הפיגועים האיראנים באיסטנבול ועל הדחת ראש המודיעין האיראני מתפקידו בעקבות הכישלונות החוזרים לנקום בישראל על סדרת החיסולים שאיראן מייחסת לה. 

לחצו כאן וקבלו את עיתון מעריב לחודש מתנה למצטרפים חדשים>>> 

בפתח דבריו התייחס יחזקאלי לידיעה על הדחת ראש המודיעין האיראני והסביר: "ידיעה חשובה, בטח במסורת האיראנית שאף אחד לא עוזב את התפקיד אלא אם כן מעזיבים אותו. הייתה ידיעה שהיה ניסיון חיסול, כנראה פנימי. מישהו בטהרן לא אוהב את הכישלונות המודיעיניים הסדרתיים וזה לא מהיום.

"מאז כל הפיצוצים המסתוריים וכמובן החיסולים המסתוריים שהעלו הילוך בחודשים האחרונים וכמובן על חוסר היכולת של המודיעין האיראני לבצע אפילו חטיפת ישראלי על אדמת טורקיה. על כל אלו הוא הולך הביתה. זה מראה כמה התפקיד שלו חשוב לשני הכיוונים. חייבים להבין בהקשר הזה שהאיראנים מתוסכלים מאוד והשאלה האם איראן מתוסכלת זה דבר שהוא טוב לישראל".

יחזקאלי המשיך והסביר כי "אין ברירה, אם איראן מתוסכלת כתוצאה מהרצון של ישראל לבוא ולסכל זה בסדר, אבל כל החיסולים האחרונים של אלו שאחראים על פרויקט כטבמ"ים, הטילים, אלו לא חיסולים שיזיזו את האיראנים ממטרת העל שלהם - להגיע לגרעין בכל מחיר. אלו לא חיסולים שיגרמו לאיראנים לפקפק בשירותם בסוריה או לבנון. אלו חיסולים שמראים יוקרה מודיעינית של מי שעשה אותה, חלק מהם מיוחסים לישראל, וחוץ מיוקרה מודיעינית ולהראות להם שלא כדאי להתעסק איתנו אני חושב שהאיראנים הוכיחו במהלך השנים שלמרות החיסולים והפגיעות המודיעיניות עדיין תוכנית הגרעין נמשכת והסיפור לא נגמר".

כשנשאל אם האיראנים ימשיכו בניסיון לנקום העריך: "בוא נאמר ככה, זאת השפלה אין ספק. האיראנים מנהלים מלחמה מתוחכמת, עוד נבין בדיעבד מה הם העלו נגדנו כשהם שירטטו את דרכם לפצצה, והם יגיעו לפצצה זה ברור. גם שר הביטחון אמר את זה, אין מה לעשות. כל השאלה היא מה ישראל תעשה כשהחרב תתקרב לצוואר. האיראנים יגיעו לפצצה שלהם, וזאת השאלה איך זה קרה בשנים האחרונות.

"ולמרות הכול, האיראנים מוכנים לספוג את ההשפלה. באיראן יש העיקרון הג'ודו האמיץ, אם מפילים אותך ואתה עדיין אמיץ אתה יכול לקום. זאת אומרת שאם אתה מחסל, לוקח את ארכיון הגרעין ומשפיל אותי לעיניי כל העולם בפעולות שאפילו בעזה אתה לא מעז לעשות, אז האיראנים מוכנים אפילו לספוג את ההשפלה כי יש להם סדר עדיפויות אחר - המהפכה והגרעין בראש ובראשונה.

"בוא נאמר ככה, ביום שתהיה להם את הפצצה הם ישכחו את כל החיסולים, יאיימו על ישראל. מתקרבת שעת האפס. ישראל בקונסטלציה כזו או אחרת, לא משנה איזה רה"מ יעמוד בראשה, צריכה להחליט מה עושים עם פרויקט הגרעין. ישראל חייבת להחליט מה היא עושה, חיסולים זה בינתיים כמו עקיצות יתוש יפות אך לא פוגעות ולא אסטרטגיות".

כשנשאל עד כמה הציבור האיראני מודע למה שישראל עושה השיב: "מאוד. כל הפעולות האלו לא יכולות להיעשות ללא עזרה של הציבור. קח מצב כלכלי קשה במדינה, את ההילה שיש סביב ישראל וזו אוכלוסייה שכמה שחינכו אותה על שנאת ישראל זה לא עבד, הם פשוט אוהבים אותנו. ההנהגה שונאת אותנו ומכריזה על השמדתנו מדי יום והציבור פשוט מעריץ אותנו, את ארה"ב ואת המערב. זה כר נרחב לגיוס סייענים של מודיעין ולכן גם לזכות האזרחים האיראנים צריכים לזקוף את ההצלחות המיוחסות לישראל בזירה המודיעינית".

סייעה בהכנת הכתבה: שני רומנו 103fm