מחקר אמריקני פיתח תכנית כושר למוח. לדברי מחברי המחקר, מטופלים רבים בעלי בעיות קוגניטיביות, חוו שיפור לאחר שהתנסו בתכנית. במחקר השתתפו 127 קשישים עם בעיות קוגניטיביות. במשך 12 שבועות הם תרגלו תכנית כושר שפותחה במיוחד עבור המוח, וכוללת תרגול מדיטציה, תרפיה התנהגותית, התעמלות, תזונה, הפגת מתחים והקניית הרגלי שינה טובים.

בסוף 12 השבועות, 84% מהקשישים חוו שיפור קוגניטיבי. אצל 12 מתוך 127 הנסיינים גדל היקף ההיפוקמפוס במוח, שאחראי על הזיכרון.  "אורח חיים שמביא להתנוונות מוחית ודמנציה זו בחירה", מסביר מחבר המחקר, ד"ר מג'יד פותוחי מהמרכז הרפואי ג'ונס הופקינס בוורג'יניה ארה"ב. "כל אחד מחליט עבור עצמו איך ומתי יזדקן המוח שלו".
 
בתחילת הניסוי הקשישים, שגילם הממוצע שלהם הוא 71, עברו בדיקות נוירולוגיות מקיפות כדי להעריך את המצב הקוגניטיבי שלהם. כל אחד מהם עבר גם בדיקת MRI ומיפוי מוחי.
 

הניסוי עצמו נערך במשך שלושה חודשים, במהלכם בכל היום עברו הנסיינים שעתיים של אימוני כושר קוגניטיבים, תרפיה נוירולוגית באמצעות צלילים ותמונות ומנוחה. כבונוס, קיבלו הקשישים ייעוץ, שעה בשבוע, על אורח חיים בריא עבור מוחם. בסוף המחקר כולם עברו MRI נוסף. תשעה מתוך 17 נבדקים הראו שיפור של 1% בנפח ההיפוקמפוס, שהחזיר את המוח כמה שנים אחורה, לגיל צעיר יותר. 

אורח חיים בריא ישפיע על יכולות המוח שלכםהממצאים של המחקר כוללים שיפור הזיכרון ויכולות קוגניטיביות, אך נטען כי ישנן השפעות חיוביות נוספות. בריאות המוח קשורה לבריאות הגופנים הכוללת. לדוגמה, בני אדם עם מוח בריא, שלא חווה פציעות או מחלות מסוימות, סובלים פחות ממחלות כרוניות ומאריכים שנים. 
 
אלו שמשתדלים לנהל אורח חיים בריא שכולל שינה טובה, פעילות ספורטיבית ותזונה נכונה, יכולים למקסם את יכולות המוח שלהם בקלות, כך טוענת סטפני פיבודי, נוירופסיכולוגית מאוניברסיטת הארוורד, שלא הייתה חלק מהמחקר.