קריאות ראשי העדה האתיופית באדיס אבבה, בגונדר ובישראל לא נפלו על אוזניים ערלות. בעקבות המחאה, שעליה פורסם בלעדית ב”מעריב־השבוע”, מסתמן כי נציג הסוכנות היהודית שכלפיו הופנו הטענות הקשות, לא יוחזר לאתיופיה לטפל בעלייה, כפי שהחליטה הממשלה לאחרונה.

יהודי אתיופיה נגד בכיר הסוכנות היהודית, דורשים שלא ישוב לאדיס אבבה
 
לפני כחודשיים פנו ראשי הקהילה היהודית באתיופיה במכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר הפנים דאז, סילבן שלום, ליו”ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי וליו”ר ועדת העלייה והקליטה, ח”כ אברהם נגוסה, בדרישה למנוע את החזרתו של נציג הסוכנות היהודית, אשר פנטאהום סיום, לאדיס אבבה ולגונדר, לצורך טיפול בהעלאתם לישראל.
 

ראשי הקהילה האשימו במכתבם את פנטאהום בהאשמות חמורות שבגינם נפתחה חקירת משטרה, כפי שנחשף בתחקיר “מעריב־השבוע”. “בעודנו ממתינים בציפייה לעלות לישראל שמענו שמר אשר פנטאהום סיום יחזור שוב”, נאמר במכתב. “הוא גרם לבעיות רבות כשהוא היה בגונדר. הקהילה כעסה והייתה נגד חזרתו לאתיופיה. הקהילה פנתה לגורמים המתאימים בשאלה כיצד יכולתם לאפשר את חזרתו לאתיופיה לאחר הבעיות שהוא יצר כשהיה באתיופיה?”
 
במכתב נטען עוד כי פנטאהום “יצר קשר עם דילרים שהבטיחו לאנשים להעלות אותם אם ישלמו כסף”. ראשי הקהילה רומזים כי פנטאהום גם הבטיח לנשים צעירות בנות העדה האתיופית כי “ייקח אותן לארץ ולצורך כך הן זומנו לפגישות בבתים שונים, דבר שלא מקובל בקרב הקהילה”.
 
“אנו מבקשים מכם לדאוג שלא יגיע”, נאמר בסוף המכתב. “במידה ולא תיענו לבקשתנו ותחליטו לשלוח אותו לאתיופיה, אנו מודיעים שלא נאפשר לו כניסה לכל המקומות הקשורים לקהילה”. 
 
פנטאהום סיום הכחיש את הטענות כלפיו ואמר: “יש גורמים כאן בישראל בעלי אינטרס שעומדים מאחורי האשמות האלה. הטענות על קבלת שוחד הן מופרכות לחלוטין”. 
 
מהסוכנות היהודית נמסר בתגובה: “עם התחדשות העלייה מאתיופיה, נערכת הסוכנות היהודית לבניית מערך הפעילות שלה בתחום זה. עדיין לא בוצעו מינויים ולכן אין באפשרותנו למסור מידע מפורט. מובן מאליו שכל מינוי ייעשה על בסיס שיקולים מקצועיים בלבד”.