ההתבטאות של ראש עיריית שדרות לשעבר, אלי מויאל, אמש, עוררה סערה גדולה מאוד ופתחה מכיוון אחר לגמרי את פרשת קליטת העלייה ובניית מדינת ישראל בשנותיה הראשונות. כזכור, מויאל אמר אמש לרדיו דרום כי "אם הספרדים היו עולים לארץ לפני האשכנזים הייתה קמה בישראל מדינה ערבית". מי שזעם על ההתייחסות הזאת הוא ד"ר יצחק ספורטא, שתקף בחריפות את מויאל: "אלו דברי הבל, הוא לקה בתסמונת שטוקהולם ומדבר כמו החטופים שאימצו את הדעות של החוטפים שלהם".

"הוא אמר דברים גזעניים מאוד כשאימץ את העמדה של הממסד הציוני המפא"יניקי על אף שהוא ליכודניק. מדינת ישראל מתעלמת מהאופן הגזעני בה התקבלו המזרחים למדינה. הסדרה 'סלאח פה זה ארץ ישראל' שמה את הנושא בפריים טיים ואנשים לא מסוגלים להתמודד עם זה". 


אני לא רואה בדברים שאמר משהו גזעני. הוא דן על מדינות מערביות מפותחות אל מול מדינות ערביות שהיו פחות מפותחות באותה תקופה.
"ברוסיה ואוקראינה היה שלטון דמוקרטי? על מה אתם מדברים? התרחש בארץ אימוץ של התרבות המערבית על ידי מזרח אירופאים שהגיעו מכפרים וישובים שלא היו מפותחים יותר מקהיר או בגדד, זו בדיחה לטעון ההיפך.

"לא מזמן יצא מחקר על עמדת הספרדים בנוגע להצהרת בלפור באותה תקופה וגילו שהגזענות האשכנזית הייתה קיימת עוד לפני שנת 1948. נמצא שדווקא הספרדים היו אלו שרצו לחיות יחד עם הערבים בשלום בארץ בעוד שהאשכנזים התנגדו. אם היינו פועלים לפי התפיסות של האינטלקטואלים הספרדים במהלך תקומת הארץ היה כאן גן עדן, השוודים היו רוצים להגיע לכאן ולא ההיפך".

עריכה: איתמר זיגלמן