ב-13 ביוני 2024 (חמישי), סטודנטים וסטודנטיות ברחבי הארץ ישביתו את הלימודים למשך 120 דקות אשר במהלכם יערכו מעגלי שיח ברחבי הקמפוסים וחשיבה על מהלכים לשמירה על נושא סדר היום הציבורי.

אלחנן פלהיימר, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל, מסר: "250 ימים של ייסורים בלתי נתפסים עוברים על 120 בני ובנות ערובה ישראלים השרויים בשבי של חמאס. התרגשנו מאוד לראות את חזרתה של נועה ארגמני, סטודנטית באוניברסיטת בן גוריון, לצד שלושה חטופים נוספים אך אל לנו להשלים עם המצב הבלתי נסבל בו 120 חטופים עדיין מצויים בשבי וביניהם גם סטודנטים תמימים, שכולנו תקווה שיחזרו בקרוב הביתה".

יעקב, אביה של נועה ארגמני, במפגש עם שחרורה (צילום: דובר צה''ל)
יעקב, אביה של נועה ארגמני, במפגש עם שחרורה (צילום: דובר צה''ל)

"על כל אזרח ואזרחית במדינה מוטלת החובה המוסרית להרים קול זעקה, להפגין סולידריות עם משפחות החטופים ולנקוט בכלל באמצעים הנדרשים להשבת השבויים הביתה. עלינו לזעוק ולא לחדול עד אשר נראה את פניהם של אחינו ואחיותינו כאן בבית, במדינת ישראל". 

מתחילת המלחמה, התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית פועלת בשלל דרכים להעלאת המודעות ולקידום חזרתם של החטופים שנמצאים בשבי חמאס בעזה. כחלק ממאמציה, בשיתוף פעולה הדוק עם מטה משפחות החטופים ההתאחדות השיקה קמפיין חילופי סטודנטים עולמי, בו ישנה קריאה לסטודנטים מהעולם להגיע לישראל ולהתחלף עם הסטודנטים.

במסגרת הקמפיין הסטודנטים הישראלים שכביכול מעוניינים להתחלף וללמוד באוניברסיטאות המובילות בחו"ל נחטפו בברוטאליות וכעת שבויים בשבי החמאס בעזה החל מה-7 באוקטובר ובמקום לפתוח את שנת הלימודים האקדמית ולהשתתף בתכנית לחילופי סטודנטים, חייהם נעצרו באותה שבת שחורה. במסגרת הקמפיין, הוקמו דוכני הסברה באוניברסיטאות מובילות בארה"ב, שחשפו את סיפוריהם האישיים של הסטודנטים החטופים והעלו מודעות למצבם הטראגי.

קבלת הפנים של נועה ארגמני באוניברסיטת בן גוריון (צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון)
קבלת הפנים של נועה ארגמני באוניברסיטת בן גוריון (צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן-גוריון)

במקביל, ההתאחדות השתתפה במשלחת לפראג שכללה נציגי סטודנטים יהודים מרחבי העולם, במהלכה הביאה את סיפורם של משפחות החטופים והעלתה את הנושא לראש סדר היום וזאת לצד מאמצי הסברה והעלאת המודעות בקרב ציבור הסטודנטים בעולם למציאות הקשה במדינת ישראל.

כמו כן, יו"ר ההתאחדות, אלחנן פלהיימר, נשא נאום בעצרת לציון 100 ימים למלחמה, המדגיש את המחויבות העמוקה של ההתאחדות ושל כלל הסטודנטים והסטודנטיות, לפעול יד ביד עם מטה משפחות החטופים עד להשבת כל החטופים הביתה בשלום. ההתאחדות תמשיך להפגין נחישות ומנהיגות בהובלת המערכה הסטודנטיאלית להשבת החטופים ולקידום ערכים של אחדות, סולידריות ואחריות לאומית.

במסגרת היוזמה של ההתאחדות בשיתוף עם מטה משפחות החטופים, נקראים כלל הציבור הסטודנטיאלי, מכל דת, גזע ומין לקחת חלק פעיל ולהעמיק את הסולידריות עם המשפחות. ההשבתה תתקיים בכלל המוסדות ביום ה' הקרוב בין השעות 8:00-10:00.